Odkiaľ beriete energiu? Túto otázku asi nepočujete často, no odpoveď na ňu je kľúčovým indikátorom vašej kariéry. Vďaka nej zistíte, na akom pracovisku by ste mohli najlepšie zapadnúť.
Ako kariérna koučka som zistila, že najlepšia práca nie je vždy založená na odvetví, v ktorom sa nachádzate, alebo na vašom vzdelaní. Oveľa podstatnejšie pri výbere povolania je vaša osobnosť.
Jednou z vašich najvýraznejších osobnostných čŕt je, či ste introvert alebo extrovert. Introvertov „nabíja“ samota, zatiaľ čo extroverti majú tendenciu získavať energiu prostredníctvom interakcie s ostatnými.
Aj keď sa väčšina ľudí zameriava na to, čo by mala byť ich práca, myslím, že ‚ako‘ je ešte dôležitejšie. Tým sa myslí nastavenie vašej práce, firemnej kultúry a spôsob, akým komunikujete s ostatnými a vykonávate úlohy.
1. Introvert.
Žijete viac bokom než v centre pozornosti a využívate čas osamote na vytváranie dobre premyslených myšlienok, nápadov a diel. Zo samoty čerpáte energiu a zároveň získavate aj veľkú perspektívu – dokážete zachytiť veci, ktoré extrovertom môžu v danej chvíli uniknúť.
Tieto špeciálne schopnosti je možné vysvetliť na fyziologickej úrovni. Zistilo sa, že introverti majú vyšší prietok krvi do predného laloku, časti mozgu, ktorá pomáha pamäti a pri riešení problémov. O introvertoch je známe, že sú veľmi empatickí, motivovaní sami sebou a dokážu byť veľmi výreční a hĺbaví.

Openspace a veľa ľudí, to pre introvertov nie je práve ideálna predstava pracoviska. Foto: Freepik / drobotdean
Znaky, že môžete byť introvert
- Čo sa týka priateľstiev, máte tendenciu vyberať si skôr kvalitu než kvantitu.
- Na vedúcich pozíciách vyzdvihujete silné stránky tímu, no nie ste radi v centre pozornosti.
- Rozmýšľate nad tým, čo hovoríte, a ste skvelý poslucháč.
- Radšej píšete ako hovoríte.
- Preplnené priestory vás vyčerpávajú. V takomto prostredí sa ťažko sústredíte a často fantazírujete alebo rozjímate a prestávate sa sústreďovať na vaše okolie.
Kariérne cesty, ktoré by ste mali zvážiť
Povolania, ktoré vám ponúkajú slobodu pracovať osamote, sú pre vás ako stvorené. Mať možnosť prijať projekt alebo hlásenie o probléme a potom stráviť čas samostatnou prácou na jeho vyriešení je oblasť, v ktorej vynikáte. Príkladmi kariérnej cesty pre introvertov sú editor, grafický dizajnér, content manažér alebo softvérový inžinier.
Ako byť úspešný
Keď vezmete do úvahy rozloženie otvorenej kancelárie, zapájanie sa do zdieľania na sociálnych sieťach a zapájanie sa do komunitných podujatí, je zrejmé, že spoločnosť a pracovisko sú zamerané skôr na extrovertov.
To mnohých introvertov viedlo k tomu, že sa hanbia alebo negatívne premýšľajú nad svojím prirodzeným stavom. V prvom rade rozpoznajte silné stránky toho, že ste introvert. Uvedomte si, ktoré konkrétne prostredia alebo situácie sú pre vás nepohodlné.
Ak vás ruší hluk v miestnosti, noste so sebou slúchadlá s potlačením hluku alebo štuple do uší, ktoré vám pomôžu sústrediť sa lepšie na prácu. Ak sú veľké stretnutia či udalosti na vás priveľa, nájdite si menšie skupinky, ktoré vám vyhovujú, aby ste si vybudovali dôvernejšie vzťahy.
2. Extrovert.
Energiu získavate z interakcií s ostatnými ľuďmi, ste priateľskí a spoločensky angažovaní. To sú podľa psychológov hlavné črty extrovertnej osobnosti. Aké kariérne cesty sú pre vás tie pravé?
Výskum naznačuje, že extroverti majú tendenciu dosahovať najvyššie skóre v celkovej škále radosti počas života. Michael Wilmot, postdoktorand na fakulte manažmentu na Torontskej univerzite, zistil, že extroverzia je spojená s väčšou motiváciou dosahovať pozitívne ciele.

Extroverti sú radi stredobodom pozornosti, no mali by si chrániť svoj osobný priestor. Foto: Freepik / katemangostar
Poháňa vás dopamín
Západné kultúry uprednostňujú extrovertné osobnosti, ktoré dokážu ľahšie zdieľať svoje vnútorné pocity, myšlienky a ciele, na rozdiel od introvertov. Všetka táto energia a otvorenosť často vedie extrovertov k vyhľadávaniu vzrušenia. To, čo je na mozgu extrovertov jedinečné, je ich reakcia na dopamín.
Všetci ľudia majú rovnaké množstvo tejto chemikálie v mozgu, ktorá ovláda systém príjemných vnemov a mechanizmus predvídania odmien. No zatiaľ čo extroverti sa z jej aktivácie cítia vzrušení, u introvertov sa prejavuje sklesnutosťou.
Znaky, že ste extrovert
Dlhší čas osamote vo vás vyvolá pocit izolovanosti, rozrušenia a v niektorých prípadoch aj úzkosti. Radi sa rozprávate a počas diskusií či pri riešení problémov často vystupujete emotívne a vášnivo. Byť stredobodom pozornosti vám neprekáža, práve naopak, vyžívate sa v tom.
Kariérne cesty, ktoré by ste mali zvážiť
Vyhovuje vám práca, pri ktorej nie ste dlho osamote a pri ktorej vynikne vaša angažovanosť, komunikačné schopnosti a prednosti tímového hráča. Podľa spoločnosti The Balance Careers sú skvelými kariérnymi cestami pre extroverta: umelecké povolania, organizátor podujatí, mediátor, kaderník, zdravotná sestra či finančný poradca.
Nezabúdajte na seba
Všetok čas s ostatnými vás môže viesť k tomu, že stratíte sami seba. Pravidelne kontrolujte, či sa napĺňajú vaše potreby a či ste stále na správnej ceste k cieľom, ktoré ste si stanovili.
Je ľahké sa nechať z nej zviesť jednou dynamickou konverzáciou za druhou; bojujte s tým vytvorením denného rituálu, v ktorom sa seba spýtate, či sú všetky naplánované veci v daný deň sú v súlade s vašimi kariérnymi cieľmi a tým, ako sa práve cítite emocionálne a fyzicky.
3. Ambivert.
Máte niečo z oboch svetov: môžete čerpať energiu z toho, že ste obklopení ľuďmi, ale tiež sa môžete cítiť vyčerpaní, ak vám prostredie alebo typ ľudí nevyhovujú. Na druhej strane si užívate samotu, ale príliš času osamote vo vás vyvolá pocit vyčerpania a chuť dostať sa späť do sveta.

Ambiverti si vychutnajú spoločnosť aj chvíle osamote. Foto: Freepik / prostooleh
Znaky, že môžete byť ambivert
- Máte tendenciu „vyvažovať“ svoje okolie. Ak niekto veľa hovorí, ste dobrým poslucháčom, ale ak komunikujete s plachým človekom, nebojíte sa začať konverzáciu.
- Väčšinou rozmýšľate nad tým, čo hovoríte. Aj keď myšlienky viete ľahko vyjadriť slovami, radi si najskôr vypočujete, čo majú ostatní na srdci.
- Sociálne prostredie vám vyhovuje, ale s tými, ktorých dobre nepoznáte, môžete mať problém zapojiť sa do konverzácie.
- Nevyhýbate sa pozornosti, ale nie nevyhnutne sa pritom cítite príjemne.
Spomínané vlastnosti vám umožňujú ľahšie sa prispôsobiť zmenám a podľa okolností zmeniť spôsob, akým pristupujete k ľuďom. Výsledkom je často prirodzená schopnosť dobre vychádzať s takmer kýmkoľvek.
Kariérne cesty, ktoré by ste mali zvážiť
Vyberajte si kariérne smery, ktoré sú vyvážené. Také, v ktorých občas budete stredobodom pozornosti a viesť rozhovory s ľuďmi, no budete ich striedať s obdobím osamote, kde sa budete venovať svojim nápadom, stratégiám a riešeniu problémov. Päť najlepších povolaní pre ambivertov podľa spoločnosti Flexjobs sú: právnik, PR, učiteľ, predajca a virtuálny asistent.
Ako byť úspešný
Musíte si byť vedomý toho, kde sa nachádzajú vaše energetické hladiny a na ktorej strane spektra v danom okamihu žijete. Toto vedomie vám pomôže zhodnotiť, ako komunikovať s ostatnými a ako sa o seba najlepšie postarať. Občas pokojne pôjdete na networkingové podujatie po práci, inokedy si nasadíte radšej slúchadlá a pôjdete behať, aby ste sa zbavili stresu.
Aby ste našli povolanie, ktoré vám vyhovuje, musíte sa znova spojiť s tým, kým ste. Zlepšite sa tam, kde nájdete svoju energiu, a staňte sa svojím vlastným pohonom… pripravení pustiť sa do svojej kariéry.
Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka Ashley Stahl, kariérna trénerka a autorka.