28. septembra 2021

Čo si predstavíte pod pojmom stáž? Drobné administratívne práce a varenie kávy alebo odrazový mostík pre hviezdnu kariéru? Firmy už aj na Slovensku pochopili, že druhý variant je výhodnejší nielen pre zamestnancov, ale aj pre nich. 

Ak zadáte do Googlu „známi ľudia, ktorí začali ako stážisti“, možno vás mená, ktoré sa vám zjavia na obrazovke, zaskočia. Okrem stálic zábavného priemyslu ako Oprah Winfrey či Tom Hanks sa na tomto zozname vyskytujú aj členovia rebríčka najbohatších ľudí sveta. Svoju kariéru totiž na stážach odštartoval napríklad aj Elon Musk či Bill Gates. O ich popularite a výhodnosti pre stážistu, ale aj firmu, už dnes niet pochýb.

Nebolo to tak vždy. V minulosti sme si pod pojmom stážista predstavili skôr niekoho, kto pomáha s jednoduchými administratívnymi úkonmi a prípadne aj varí kávu. Avšak v dobe, keď je zložité nájsť v niektorých oblastiach zamestnanca, firmy pochopili, že je potrebné dávať možnosti už študentom. Môžu si tak „vychovať“ budúceho zamestnanca.

Tí najlepší pôsobia aj u nás

Aj to bolo jedným z dôvodov, prečo vznikol americký rebríček firiem, ktoré ponúkajú najlepšie možnosti pre stážistov. Stojí za ním platforma WayUp, ktorá už piaty rok po sebe uverejňuje zoznam Top 100 Internship Programs List. V rámci neho upozorňuje na firmy a korporácie, ktoré dávajú mladým ľuďom možnosť vybudovať si kariéru a rásť.

Do tohto rebríčka, o ktorom písal aj americký Forbes, sa prihlásilo tisíce firiem a poskytli dáta o svojom fungovaní. Následne vybrala porota a verejnosť sto z nich, ktoré vyčnievali nad inými svojím programom a podporou mladých ľudí.

Reklama

Tento rok bodovala na americkom trhu technologická spoločnosť Lumen, avšak na zozname je niekoľko firiem, ktoré majú svoje aktivity aj na Slovensku, respektíve v našom regióne.

Medzi nimi je napríklad audítorská spoločnosť KPMG, ktorá každoročne otvára pozície pre študentov na oddeleniach auditu, poradenstva, daní či práva, a to ako na pobočke v Bratislave, tak aj v Košiciach. Podľa Ľubice Remenárovej, Head of People, Performance and Culture KPMG, je najväčší záujem o 6-mesačné stáže s možnosťou predĺženia.

Pätina zostáva aj po škole

„Stážistom je prideľovaná práca podľa potreby na oddelení, kde s ostatnými kolegami pracujú na aktuálnych projektoch,“ dopĺňa Remenárová s tým, že ako rádoví zamestnanci, tak aj stážisti prechádzajú štandardnými pohovormi s HR expertmi a za svoj výkon sú platení. Pätina stážistov dokonca prešla na trvalý pracovný pomer a 10 percent sa svoju prax rozhodlo predĺžiť do konca štúdia.

Potrebu vychovávať budúcich zamestnancov si uvedomuje aj korporácia IBM. Na Slovensku zamestnáva tisíce ľudí a ako tvrdia, je preto nevyhnutné spolupracovať s univerzitami, ale aj strednými školami. Firma svoje programy rozdeľuje do viacerých kategórií.

Stáže v oblasti financií a IT sú určené pre univerzitných študentov od 3. ročníka, dlhodobo však ponúkajú možnosť absolvovať prax aj ukrajinským študentom IT odborov, ktorých sa týmto spôsobom snažia prilákať na Slovensko.

„Cieľom stáží je rozvíjať zručnosti ako kritické myslenie a komplexné riešenie problémov, agilitu a adaptabilitu, efektívnu komunikáciu a rozvoj kreativity. Stážisti majú spoločné tréningy a popritom spolupracujú s rôznymi pracovnými tímami, v ktorých sa oboznamujú s konkrétnymi pracovnými úlohami,“ vysvetľuje pre Forbes Martin Martinkovič, ktorý má v IBM Slovensko na starosti spoluprácu s univerzitami.

Hybridné stáže

Ako však dodáva, aktuálne sa počet stážistov pre pandémiu výrazne zredukoval. Firma rokuje so školami o možnostiach hybridných stáží, ktoré by z časti prebiehali z domu a z časti z kancelárie.

Z trochu inej oblasti, ale stále medzi premiantov v oblasti stáží patrí aj Daikin, spoločnosť zaoberajúca sa výrobou klimatizačných jednotiek. Ako hovorí Eva Baltészová, Residential Sales Manager, kvôli dlhšiemu postupu zaškoľovania a predstavovania chodu firmy uprednostňujú kandidátov na dlhodobú spoluprácu.

Pre záujemcov s technickým pozadím však ponúkajú aj možnosť absolvovať Daikin Sales Academy, ktorá trvá 2 roky. Podobne, ako aj ďalší členovia rebríčka, aj zástupcovia spoločnosti Daikin tvrdia, že sa skôr prikláňajú k poskytovaniu platených stáží.

Práci zadarmo zvoní umieračik

Práve o tejto problematike sa už roky vedú diskusie. Najbližšie k rozuzleniu problému, či stážistom platiť alebo nie, sme boli pred niekoľkými mesiacmi, keď voči študentskej práci zadarmo zakročil Európsky parlament. Jeho predstavitelia totiž považujú neplatenú prácu za porušovanie práv študentov a mladých ľudí.

Parlament preto vyzval členské štáty Európskej únie na urýchlené prijatie zákonov, ktoré by legálne zakázali firmám prijímať neplatených stážistov. Okrem morálneho hľadiska by to však malo pomôcť aj oživiť zamestnanosť mladých ľudí. Tá sa totiž naprieč EÚ znížila. Kým pred pandémiou bolo v Únii nezamestnaných 14,9 % mladých ľudí, v auguste 2020 bolo bez práce už takmer 18 % mladých pod 25 rokov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?