Košická Eurovia SK po historických výsledkoch z roku 2024 nedokázala udržať tempo. Firma však zostáva v prvej trojke slovenských stavebných spoločností a pracuje na kľúčových diaľničných projektoch.
Rok 2024 bol jej najlepší v histórii, dosiahla vtedy historické hospodárske výsledky. Jej tržby dosiahli takmer 190 miliónov eur, zisk viac ako osem miliónov.
V tomto roku je Eurovia SK jednou z dvoch firiem z prvej päťky stavebných spoločností v krajine, ktoré už ukázali svoje čísla aj za predchádzajúci rok. Prvý pohľad na hospodárske výsledky naznačuje, že firma hospodárila medziročne horšie.
„Napriek poklesu v obrate hodnotíme rok 2025 ako úspešný. Tento pokles v aktivitách vnímame aj v kontexte vysokej porovnávacej základne roka 2024, keď sme dosiahli najvyššie tržby za poslednú dekádu,“ napísala firma vo výročnej správe.
Napriek poklesu tržieb i zisku sa Eurovia SK zatiaľ dokázala udržať v prvej trojke top stavebných firiem v krajine. Za ňou je Váhostav, ktorý čísla za rok 2025 ešte neukázal. Lídrom ostáva Strabag, táto spoločnosť už hospodárske výsledky za rok 2025 zverejnila.
Aké boli výsledky
Eurovia dosiahla v roku 2025 tržby takmer 170 miliónov eur a čistý zisk necelých 6,3 milióna eur. Tieto čísla ukazujú medziročné zhoršenie. Na porovnanie, stavbári za rok 2024 dosiahli tržby takmer 190 miliónov eur a zisk 8 a pol milióna.
Vtedajšie výsledky firma dosiahla vďaka efektívnemu hospodáreniu, v dôsledku čoho sa jej zvýšila rentabilita tržieb o pol percentuálneho bodu. „V roku 2024 spoločnosť premenila na čistý zisk 4,5 centa z každého utŕženého eura,“ povedal vlani Pavol Suďa z Finstatu.
V roku 2025 zisková marža, respektíve rentabilita tržieb firme poklesla. Stavbári dokázali premeniť na čistý zisk 3,7 centa z každého utŕženého eura. Za týmto ukazovateľom je zrejme aj fakt, že Eurovia v roku 2025 dokončovala viaceré významné stavby.
Išlo najmä o úseky rýchlostnej cesty R2 medzi Šacou a Košickými Olšanmi a medzi Kriváňom a Mýtnou. Stavbári tiež dokončili rekonštrukciu niektorých ciest v Banskobystrickom samosprávnom kraji a tiež medzi Dargovom a Sečovcami.
Štrnásťkilometrový úsek medzi Šacou a Košickými Olšanmi s celkovou zmluvnou cenou 179 miliónov eur bola najobjemnejšia stavba firmy. Stavbári vo výročnej správe uvádzajú, že na výstavbe mostov sa podieľala jej sesterská spoločnosť SMS.
„Druhá najobjemnejšia stavba bola výstavba rýchlostnej cesty R4 Prešov – severný obchvat II. etapa. Výstavbu v združení Váhostav a TuCon lídruje Eurovia,“ dodala spoločnosť vo svojej výročnej správe.
Tento úsek si Národná diaľničná spoločnosť od stavebnej spoločnosti objednala za 79,5 milióna eur. Stavať ho začali v auguste 2023, plánovanie je dokončené v septembri 2028.
FOTO: FORBES / FLOURISH
Hospodárske výsledky Eurovia SK
Zákazky v stovkách miliónov eur
Stavbári vo svojej výročnej správe zverejňujú top 10 najväčších stavieb. Celkovo dosiahli zmluvné ceny spolu vyše 366 miliónov eur, z toho v roku 2025 spoločnosť realizovala stavby za viac ako 111 miliónov eur. Sedem z top 10 najväčších Eurovia SK aj vlani ukončila.
Stavebná spoločnosť Eurovia SK je z pohľadu tržieb treťou najväčšou firmou v kategórii výstavba ciest a diaľnic. Pred ňou je Strabag, ktorý za rok 2025 dosiahol tržby takmer 292 miliónov eur pri zisku 4,2 milióna a Doprastav. Ten výsledky za rok 2025 ešte nezverejnil.
Celkové dáta o stavebnom sektore však naznačujú, že sa mu nedarí veľmi dobre. Je to aj napriek tomu, že nominálne dlhodobé dáta naznačujú kontinuálny rast stavebného sektora ako takého. „V reálnom vyjadrení nedošlo k žiadnemu výraznému rastu a sektor možno skôr charakterizovať ako stagnujúci, a to najmä pri zohľadnení sezónnych trendov, ktoré sa prejavujú výrazným rastom produkcie počas roka a prudkým poklesom po decembri,“ hovorí Maximilián Wéber, makroekonóm Slovenskej sporiteľne.
Stagnáciu podľa neho pravdepodobne podmieňujú dva hlavné faktory. Po prvé, ceny vstupov od čias covidu výrazne vzrástli a v súčasnosti sú viac než 30 percent nad priemerom roku 2021.
Wéber opisuje, že tlak na vstupné náklady núti developerov buď preniesť náklady na zákazníkov, alebo znížiť objem produkcie pri rovnakej cene. Druhým dôvodom je byrokracia, ktorá tlmí výstavbu.
„Stavba budov tvorí dominantnú časť sektora, pričom v závislosti od ročného obdobia predstavuje 67 až 75 percent celkovej produkcie. Faktory ako stavebná regulácia, prísne územné plány alebo odpor miestnych obyvateľov voči novej výstavbe tak majú priamy negatívny vplyv na celý sektor,“ dodáva analytik.
FOTO: Freepik/Prostooleh
Ilustračné foto
Budúcnosť sektora
Rok 2026 nemusí byť optimistickejší. Stavebné firmy podľa analytickej spoločnosti CEEC Research očakávajú, že objem stavebných prác na Slovensku v roku 2026 medziročne klesne o dve percentá.
Analytická spoločnosť naznačila, že stavebníctvo na Slovensku za rok 2025 zaznamenalo jeden z najlepších výsledkov za posledné obdobie. Po poklese v roku 2024 vzrástol sektor v roku 2025 medziročne o sedem percent po očistení o infláciu.
„Za rastom stáli najmä investície do dopravnej infraštruktúry podporené európskymi fondmi a oživenie bytovej výstavby. Podľa odborníkov však tento impulz postupne slabne a trh začína viac reagovať na kvalitu projektovej prípravy, dostupnosť verejných investícií a celkovú ekonomickú neistotu,“ dodala spoločnosť CEEC Research.
Aktuálne stále beží tender na dostavbu diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. Konkrétne ide o úsek medzi Turanmi a Hubovou s predpokladanou hodnotou zákazky 1,5 miliardy eur.