16. apríla 2020

Investičné stimuly chce štát v nasledujúcich rokoch smerovať prevažne do menej rozvinutých regiónov a najmä formou daňových úľav. Priame dotácie na mzdy či na nákup investičného majetku budú skôr výnimkou, povedal na štvrtkovom brífingu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Sulík vyzval firmy, ktoré v minulosti o investičný stimul požiadali, na rýchlejšiu spoluprácu. Zdôraznil tiež, že je proti pomoci štátu firmám, keďže stimuly deformujú trh. „Vnímame však, že existujú výnimky, napríklad pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov,“ povedal.

Minister predstavil 12 investičných projektov, ktoré zdedil po bývalom vedení rezortu a ministerstvo ich chce podporiť. Spolu by mali firmy z Trebišova, Detvy, Bardejova, Sabinova, Prešova, Medzilaboriec, Tvrdošína a Košíc vytvoriť približne 400 pracovných miest. Zo západného Slovenska je v zozname iba firma zo Senice, ktorá plánuje vytvoriť 79 pracovných miest vo výskume.

Sulík pre Forbes odpovedá podnikateľom:
Aké úvery dostanete a komu odpustia odvody

Presné sumy, ktorými by mohol štát investície podporiť, zatiaľ ministerstvo neuviedlo, pretože sa môžu od pôvodných zámerov líšiť. Šéf rezortu si je zároveň vedomý, že súčasná kríza vyvolaná novým koronavírusom mohla niektoré zámery firiem zmeniť.

Reklama

Pri posudzovaní žiadostí sa ministerstvo hospodárstva nebude zaoberať iba počtom novovytvorených pracovných miest, ale aj ich pridanou hodnotou. „Prichádzajú k nám skladníci a montážni pracovníci a odchádzajú inžinieri a lekári, a to dlhodobo pre krajinu tiež nie je dobré,“ uviedol.

Sulík okrem daňových úľav nevylúčil ani priame investície, na ne však musí mať ministerstvo „pádne dôvody“ a bude prísne skúmať ich opodstatnenosť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?