Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
11. novembra 2021

Ondřej, Pavol a Vašek – traja zakladatelia inovatívneho projektu, ktorí menia pracovné návyky ľudí. Učia ich, že pracovať pri počítači je možné aj zdravo a bez bolestí chrbta. Dnes im k tomu pomáhajú ich ergonomické polohovacie stoly Liftor, ktoré vyrábajú na mieru.

Konateľ firmy Pavel Petr vysvetľuje, že za celou myšlienkou vzniku značky stojí boľavý chrbát jednej jeho kolegyne. Všetci traja majitelia sú aktívni športovci, a preto sami pociťovali, že dlhé sedenie za počítačom ich chrbtici nepomáha. „Asi by sa dodnes nič nezmenilo, keby sme sa v apríli 2019 nevydali na veľtrh technologických noviniek. Tam sme prvýkrát zaregistrovali niečo, čo sa nám hneď zdalo ako skvelý nápad,“ hovorí Vašek Ortinský. Bol to práve polohovateľný stôl, ktorý bolo možné nastaviť do rôznych výšok a úrovní. „Nadchlo nás to, zároveň sme však zistili, že firiem, ktoré predávajú kancelárske polohovacie stoly, je dnes už viacero. Tomuto nápadu sme chceli dať pridanú hodnotu, a to ručnú prácu, ľudskosť a remeslo,“ dodáva Ondřej Jirovec.

„Sami na sebe cítime, že keď v rámci pracovnej doby kombinujeme stoj, sed a polosed, sme oveľa výkonnejší. Skúste to aj vy,“ hovoria zakladatelia projektu Liftor. Zdroj foto: Liftor

Technológia v spojení s prírodou a ľudskou prácou

Rozhodli sa skombinovať technológiu s tradičným remeslom a drevom. Dosky stola vyrábajú priamo v Českej republike. „Nechceli sme sa stať len distribútori cudzieho tovaru, chceli sme dať stolom väčšiu autentickosť, individualitu, čo bez vlastného stolárstva nešlo. Tento rok na jar sme rozbehli výrobu a otvorili stolárstvo Liftor,“ hovorí Vašek Ortinský. „Vďaka vlastnej novej dielni máme možnosť vyrobiť zákazníkovi dosku stola do druhého dňa,“ vysvetľuje. Úspech sa dostavil okamžite. „Dopyt po našich stoloch bol od prvého dňa taký vysoký, že už dva mesiace po rozbehu výroby v Českej republike sa nám podarilo expandovať na Slovensko a vzápätí aj na poľský trh, tvrdí Ondřej Jirovec.

Stoly Liftor sú unikátne práve tým, že drevená doska stola je vyrábaná na mieru a ručne, nejde teda o masovú výrobu. „V tejto chvíli ponúkame hneď niekoľko dekorov dreva a tiež rôzne farby zdvíhacích nôh. Každý si tak môže vybrať a nechať vyrobiť stôl podľa svojho vkusu, dodáva Pavel Petr. 

Sedenie je novodobé fajčenie

Misiou Liftoru nie je len predať polohovateľný stôl, ale zároveň šíriť osvetu v oblasti zdravého prístupu k práci a celému životu. Preto ponúka i rad ergonomických pomôcok, ako sú aktívne stoličky, balančné podložky alebo polohovateľný držiak na monitor. Ponuka polohovacích stolov sa rozšírila aj o zdvíhací stôl pre deti a domácich majstrov. „Sedíme viac, než je zdravé. Zo sedenia sa stáva novodobé fajčenie, je to rovnako škodlivé. Sami na sebe cítime, že keď v rámci pracovnej doby kombinujeme stoj, sed a polosed, pracuje sa nám lepšie a sme oveľa výkonnejší. Skúste to aj vy,“ dodáva Ondřej Jirovec.