Výzva prichádza päť mesiacov od implantácie prvého skúšobného mozgového čipu, ktorý dostal 30-ročný Nolan Arbaugh.
Elon Musk na sociálnej sieti X oznámil, že jeho startup Neuralink prijíma prihlášky na testovanie mozgového čipu. Pred necelým polrokom sa prvým pokusným človekom stal 30.ročný Nolan Arbaugh, ktorý trpí kvadruplegiou (ochrnutím všetkých štyroch končatín), píše CNN.
Po implantácii sa u Arbaugha objavili komplikácie – Neuralink uviedol, že vlákna spájajúce čip s jeho mozgom sa stiahli, čo spôsobilo problémy s fungovaním. Spoločnosť však tento problém odstránila.
Aj napriek tomu Arbaugh tvrdí, že implantát, ktorý mu umožňuje ovládať počítačový kurzor pomocou mozgu, zmenil jeho život (Nolan pri potápaní v roku 2016 utrpel úraz, po ktorom sa stal kvadruplegikom).
„Nemal som nič, kvôli čomu by som sa ráno zobudil, a toto mi to zmenilo,“ povedal Arbaugh v rozhovore pre Good Morning America.
„Bol som veľmi šťastný, že budem súčasťou niečoho, čo je podľa mňa monumentálne. Je to ďalší krok vpred v pomoci ľuďom s ochrnutím.“
Približne mesiac po operácii Musk povedal, že Arbaugh dokáže ovládať počítačovú myš pomocou mozgu. Spoločnosť Neuralink neskôr zverejnila video, na ktorom Arbaugh používa iba svoj mozog na hranie šachu na počítači.
Hľadajú sa ďalší dobrovoľníci
Spoločnosť Neuralink preto teraz hľadá ďalších ľudí, ako je Arbaugh, ktorí by otestovali mozgový čip.
„Ak máte kvadruparézu a chcete preskúmať nové spôsoby ovládania počítača, pozývame vás, aby ste sa zúčastnili na našej klinickej skúške,“ uviedla spoločnosť na stránke X.
Ambíciou spoločnosti Neuralink je nakoniec pomocou implantátov prepojiť ľudské mozgy s počítačmi a pomôcť tak napríklad ochrnutým ľuďom ovládať smartfóny alebo počítače alebo slepým ľuďom vrátiť zrak.
Podobne ako existujúce rozhrania mozog-stroj, implantát spoločnosti by zhromažďoval elektrické signály vysielané mozgom a interpretoval ich ako akcie.
Účastníci skúšky budú súčasťou štúdie, ktorú spoločnosť Neuralink nazýva PRIME, čo je skratka pre Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (Presné roboticky implantované rozhranie mozog-počítač).
Spoločnosť uvádza, že do štúdie zaraďuje pacientov, ktorí majú „obmedzenú alebo žiadnu schopnosť používať obe ruky v dôsledku poškodenia krčnej miechy alebo amyotrofickej laterálnej sklerózy (ALS)“.
Skúšobní pacienti majú čipy chirurgicky umiestnené v časti mozgu, ktorá ovláda schopnosť pohybovať sa. Čip potom zaznamenáva a posiela mozgové signály do aplikácie, pričom prvotným cieľom je „poskytnúť ľuďom schopnosť ovládať počítačový kurzor alebo klávesnicu len pomocou ich myšlienok,“ vysvetlila spoločnosť Neuralink.
Spotrebitelia nebudú mať v najbližšej dobe k tejto technológii prístup. Skôr ako sa mozgové implantáty Neuralink dostanú na širší trh, budú potrebovať širšie regulačné schválenie.