Ak vás lákajú nehnuteľnosti s bohatou a dobrodružnou históriou, zbystrite pozornosť. Na predaj je zámok v Dolných Kouniciach neďaleko Brna, ktorého história siaha až do roku 1162. Jeho prvým majiteľom bol Vilém z Kouníc.
Podľa Jána Bareša, obchodného a strategického riaditeľa realitnej kancelárie NRG International Realty, ktorá predaj sprostredkúva, má hrad na základe znaleckého posudku hodnotu pol miliardy českých korún (viac ako 21 miliónov eur).
Raritná ponuka
Skutočnú hodnotu však určí až cena, pri ktorej sa ponuka stretne s dopytom. Tá sa podľa aktuálnych odhadov pohybuje niekde medzi 150 a 200 miliónmi českých korún (zhruba 6,3 až 8,4 milióna eur). Napriek tomu sa hrad nedostal do prvej desiatky rebríčka najdrahších nehnuteľností v Česku podľa Forbesu. V čase jeho zostavovania sa totiž cena pohybovala len okolo 100 miliónov korún (4,2 milióna eur).
„Na trhu je to úplná rarita. Najmä vďaka svojej veľkosti. No aj z historického hľadiska je to veľmi zaujímavá stavba – bolo to sídlo jedného z najvýznamnejších rodov v Čechách a práve tam sa napríklad v roku 1185 uskutočnilo zmierenie Čechov a Moravanov,“ hovorí Bareš.
Hrad v roku 1992 reštituovala rodina Edlovcov. Tá ho však neskôr predala súčasným majiteľom – brnenskej spoločnosti L. V. P. Jej konateľ František Zoubek o predaji zámku hovoril už minulý rok. Dôvodom má byť podľa neho jeho pokročilý vek a s ním spojené zdravotné problémy. No aj to, že o prenájom menších častí areálu, na ktoré objekt rozdelili, nie je veľký záujem.
Svadby, oslavy a pevnosť Boyard
Súčasná podoba hradu, ktorý je chránenou pamiatkou, je výsledkom viacerých prestavieb a zmien v priebehu storočí. Na mieste pôvodného opevnenia bol už v roku 1181 postavený premonštrátsky kláštor, ktorý následne na svoju obranu vybudoval nový gotický hrad.
V šestnástom storočí hrad prestavali podľa renesančného slohu a na prelome 16. a 17. storočia ho Drnovci z Drnovíc prestavali znovu. Po ďalších majetkových zmenách bol areál, ktorý slúžil ako hradné sídlo, v roku 1974 zoštátnený.
Hrad v Dolných Kouniciach | Zdroj: NRG International Realty (4 fotografie)
Od roku 2007 je hrad po rozsiahlych investíciách spoločnosti L.V.P. sprístupnený verejnosti a podľa minuloročného vyhlásenia súčasného majiteľa sa na opravy vynaložilo viac ako 100 miliónov českých korún. V jeho areáli sa dnes konajú svadby, firemné akcie a klasické turistické prehliadky.
Priestory by mala využívať aj spoločnosť TEPfactor, ktorá organizuje tímové hry inšpirované známou televíznou reality show Pevnosť Boyard.
Podľa Jana Bareša sa takéto veľké nehnuteľnosti na trhu často neobjavujú. Keď už je na predaj hrad, tak spravidla nejaký menší. „V minulosti ich veľa kúpili Rusi, ktorí ich väčšinou rekonštruovali. Dnes sú kupujúcimi skôr ľudia, ktorí majú radi umenie a potrebujú umiestniť svoje zbierky,“ uzatvára Bareš.
Článok vyšiel pôvodne na Forbes.cz. Jeho autorom je Martin Bajtler.