28. októbra 2018

Keď premýšľate o tom, kto bol Bruce Lee, tak si pravdepodobne ihneď vybavíte jeho ohromné bojovnícke zručnosti. Rovnako sa určite zamyslíte i nad jeho predčasnou smrťou vo veku 32 rokov. 

To, čo si o ňom ale nie vždy uvedomujeme je, že bol aktívnym človekom a vášnivým lídrom. Bol človekom, ktorý ostatných ľudí trénoval, ale hlavne ich tiež inšpiroval hlbokým a silným spôsobom. Tu máte 4 líderské lekcie, ktoré si môžete zobrať od legendárneho Brucea Leeho:

1. Znalosť a vôľa nie sú náhradou skutkov

Bruce Lee chcel od svojich študentov i od všetkých ľudí, s ktorými pracoval, viac než len vedomosti a dobré úmysly. Chcel, aby konali. Pripomínal svojim študentom, že všetky formy vedomostí vedú k sebapoznaniu, čo musí ovplyvniť spôsob, akým sa vyjadrujeme alebo konáme. Na základe toho môžeme konštatovať, že podľa Leeho názoru sú vedomosti falošné alebo zbytočné, ak sa teda nepremenia na skutky.

Pri vyobrazení legendárneho majstra bojových umení stojí jeho dcéra Shannon Lee. Foto: SITA/AP

Keď ste vo vedúcej pozícii, tak musíte trénovať ľudí, s ktorými pracujete a inšpirovať ich i morálne. Napriek tomu z vás budú skutoční lídri len vtedy, keď ich podnietite konať. Pozrite sa na svoj tím. Sú jeho členovia produktívni? Vynikajú? Všetky tieto veci sú vynikajúcimi signálmi. Postavte sa pred ľudí a pripomeňte im, že najdôležitejšie sú skutky.

2. Ak čelíte nepriazni osudu, tak sa znovu objavujte, aby ste boli čo najlepší

Pri istej príležitosti v roku 1970 sa Lee pokúšal o cvičenie, ktoré sa nazýva „dobré ráno.“ Počas neho držal na ramenách barel a zohýnal sa dopredu, zatiaľ čo musel udržať nohy a chrbát vystreté. Nešťastnou náhodou si počas tejto aktivity ale spôsobil zranenie chrbta. Zotavovanie bolo dlhé a pomalé. Tento čas však Lee využil a písal o bojových umeniach.

Všetko to, čo nemohol robiť fyzicky, aspoň opisoval. Vytváral pasáže, ktoré potom mohli byť prínosom pre mnoho ďalších ľudí. Tie nakoniec skončili v jeho knihe Tao of Jeet Kune Do (bola publikovaná po jeho smrti v roku 1973).

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Ponaučením z tejto skúsenosti je, aby ste vždy použili akékoľvek zdroje, ktoré máte k dispozícii. Dobrí lídri vedia, ako takéto správanie inšpirovať vo svojom tíme. Keď vonku prší, trénujte vnútri. Cieľom je byť vždy užitoční. Lídri musia byť kreatívni vždy, keď sa niekde objaví prekážka. To oni musia nájsť všetky spôsoby, ako sa cez ňu, popod ňu alebo okolo nej dostať.

3. Porazení ste len vtedy, keď to akceptujete

Bez ohľadu na to, koho manažujete, vaši ľudia zažijú porážky. Nech už pracujete v oblasti podnikania, športu alebo umenia, tak váš tím celkom určite zažije sklamanie. Je len na vás ako na lídroch, aby ste na začiatku udali tón učenia a príležitostí, čím posilníte morálku a všetci budú mať chuť pokračovať v boji.

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Pamätajte na slová, ktoré raz povedal Bruce Lee: „Porážka je stav mysle. Nikto nie je porazený, kým túto porážku neprijme ako realitu.“ Ako lídri majte na pamäti túto múdrosť. Nedovoľte, aby sa váš tím označil za “porazený”, kým to vy nevyhlásite. Nezáleží na tom, čo hovoria štvrťročné správy alebo hodnotiaca tabuľka. A ak niekedy vyhlásite porážku a váš tím ju odmietne akceptovať, vtedy budete vedieť, že ste niečo urobili správne.

Keď vaši ľudia klesnú alebo padnú, tak im pripomeňte všetky ciele a plány, rovnako i existujúce trendy, ktoré poukazujú na pozitívne závery. Pripomeňte im tiež, že i keď máte práve zlé dni, tak čoskoro prídu tie dobré. Každý deň predsa záleží na tom, čo líder hovorí.

4. Učenie prebieha neustále

Lee raz vyhlásil, že „učenie nie je nikdy kumulatívne, je to pohyb poznania, ktorý nemá začiatok ani koniec.“ Ľudská myseľ nepracuje kumulatívne a nenačítava čoraz viac informácií ako dáta na nejakom počítačovom pevnom disku. Naše vedomie funguje oveľa jemnejším spôsobom. Keď nadobúdame nové vedomosti, tak nimi nahrádzame tie isté staré. Vďaka tejto schopnosti  sa menia i naše pohľady na rôzne veci. Nech už hovoríme o podnikateľskom úspechu, duchovnom vývoji alebo akejkoľvek inej téme, tak nás nové poznatky vedú k reinterpretácii reality.

Chvíľu však trvá, kým sa naučíte zmeniť svoje myšlienky a skutky. Učenie je oscilačná záležitosť. Ľudská myseľ sa posúva medzi rôznymi novými stavmi vedomia, rovnako ako príliv, ktorý sa riadi fázami mesiaca. Niekedy nové poznatky chápeme, inokedy sme v nich trochu stratení. Často sa však nachádzame niekde medzi. V každom prípade nás nové vedomosti redefinujú. Vždy sa učíme.

Preto neočakávajte, že si váš tím zapamätá každú novú lekciu, ktorú sa ho snažíte naučiť. Niekedy sa jednoducho lekcií budú držať a inokedy nie. Čo si jeden člen tímu zapamätá, to ten ďalší zabudne. Majte ale na pamäti, že učenie je stále sa rozvíjajúci, prebiehajúci a otvorený proces.

Hlavné foto: Sita/Pexels

Prispievateľ Luis E. Romero píše pre Forbes.com o leadershipe, podnikaní i úspechu.