21. októbra 2021

Človek by len ťažko našiel v celom Francúzsku na predaj súkromnú nehnuteľnosť so zaujímavejšími záhradami. Francúzske ministerstvo kultúry ich dokonca zaradilo medzi 300 najpozoruhodnejších záhrad v krajine.

Deväť hektárov parkov a záhrad obklopuje zámok z 13. a 15. storočia. Táto nehnuteľnosť sa nachádza v blízkosti dedinky Orcival v oblasti Puy de Dôme v strednom Francúzsku.

Pôvodne bol postavený ako hrad a patril jednej rodine takmer 400 rokov. V 17. storočí bol, ako mnoho ďalších, demilitarizovaný a prestavaný na rezidenciu.

Kedysi to bol hrad, v 17. storočí ho premenili na rezidenciu. Foto: Groupe Mercure

Záhrady v štýle kráľa Ľudovíta XIV.

Rozsiahle záhrady pribudli koncom 17. storočia. Navrhol ich André Le Nôtre, záhradný architekt kráľa Ľudovíta XIV., ktorého záhrady zdobia aj Versaillský palác.

Počas 2. svetovej vojny bolo toto miesto – ďaleko od nacistickej okupácie – používané na bezpečnú archiváciu dokumentov Univerzity v Štrasburgu a Francúzskej národnej knižnice.

Reklama

Zámoček a záhrady obnovili v polovici 60. rokov minulého storočia.

Na kamennej fasáde zámočka sú zachované machikolácie – otvory podopreté konzolou, cez ktoré bolo možné zhodiť na útočníkov horiace žeravé uhlíky alebo kamene. Príjazdovú cestu k zámku lemujú hraby a zachované obranné veže mu dodávajú rozprávkový nádych.

Na nádvorí sa nachádza záhrada s tvarovanými drevinami a fontánami. Neďaleko je labyrint, ktorý vedie do ružovej záhrady. Precízne zastrihnuté živé ploty obklopujú ďalšie dve záhrady s upravenými trávnikmi.

Klenutý strop, zdobené steny a luster patria medzi ozdobné detaily v jednej zo spální. Foto: Groupe Mercure

Vlastný oltár aj žalár

Interiér má atmosféru aristokratického vidieckeho domu. Mramorový oltárny obraz zo 16. storočia, sadrové ozdoby z 18. storočia či žaláre dodávajú zámočku múzejnú atmosféru.

Jedáleň je ozdobená drevenými trámovými stropmi, kamennými dverami a masívnym kamenným krbom. V zámočku sa nachádza 16 hlavných miestností vrátane kaplnky, 12 spální a 7 kúpeľní. Spálne s vysokými stropmi sú vybavené kozubmi, vykladanými drevenými podlahami a zdobenými stenami.

K ďalším budovám na pozemku patrí prístavba, zrekonštruovaný statok, stajne, garáže a stodola. Pozoruhodná nehnuteľnosť je na predaj za 2,5 milióna eur. Za podobnú sumu je na Slovensku na predaj napríklad zrekonštruovaný zámoček v podtatranskej Lučivnej.

Dedinka Orcival, ktorej centrom je Bazilika Notre-Dame, je už dlho pútnickou destináciou. Zámok je vzdialený asi 30 minút od väčšieho univerzitného mesta Clermont-Ferrand a letiska Clermont-Ferrand Auvergne.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Lauren Beale. S pripsením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?