2. marca 2021

Čísla sa nezlepšujú, v nemocniciach padajú rekordy, voľných lôžok ubúda a denne zomiera viac ako 100 ľudí. Situácia na Slovensku si vyžiadala nové sprísnenie opatrení. Niektoré začínajú platiť už od stredy 3. marca 2021.

Zmeny nastali aj v okresoch, vo väčšine prípadov sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího situácia jemne zhoršila. V nižšom stupni varovania zostali len tri okresy: Kežmarok, Medzilaborce, Tvrdošín. Čiernych okresov je 27 a bordových 49 (verbálne prezentovaných bolo 30 čiernych a 46 bordových okresov, avšak podľa mapky a zoznamu z tlačovej besedy ministra zdravotníctva by malo byť čiernych okresov 27 a bordových 49, pozn. ed.).

Škola

 • Podľa ministra zdravotníctva by do škôl a škôlok mali chodiť len deti rodičov, ktorí nemajú umožnené pracovať z domu. Rozhodnutie necháva na ministra školstva, podľa ktorého by sa tak malo stať od pondelka 8. marca 2021.
 • Stále platí, že sa v čiernych okresoch neodporúča otvárať školy. Deti, ktorých rodičia nemôžu pracovať z domu, môžu navštevovať v týchto okresoch len školské kluby.

Práca

 • Do práce bude možné chodiť iba s potvrdením o mieste výkonu práce, ktorá nemôže byť vykonávaná z domu. Taktiež je potrebný negatívny PCR alebo antigénový test na ochorenie Covid-19 podľa aktuálnych pravidiel Covid automatu pre daný okres, prípadne potvrdenie o tom, že osoba prekonala covid (potvrdenie nesmie byť staršie ako 3 mesiace) alebo potvrdenie o zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti covidu (pokiaľ od očkovania ubehlo aspoň 14 dní, v opačnom prípade musí mať táto osoba taktiež negatívny covid test).
 • Platnosť testu v zamestnaní:
  Čierne okresy (IV. stupeň varovania) – 7 dní
  Bordové okresy (III. stupeň varovania) – 7 dní
  Červené okresy (II. stupeň varovania) – 14 dní
  Ružové okresy (I. stupeň varovania, v tejto fáze zatiaľ nie je žiadny okres) – 21 dní
 • Pre zamestnancov škôl a školských zariadení platia rovnaké pravidlá, avšak aj v menej rizikových okresoch musia mať test nie starší ako sedem dní.

Pobyt v prírode a šport

 • Pobyt v prírode je povolený len v rámci okresu, nie je teda viac dovolené prechádzať medzi jednotlivými okresmi.
 • Časovo nie je obmedzený individuálny šport alebo pohyb v prírode v rámci okresu, ani venčenie domáceho miláčika do 1 000 m od bydliska či starostlivosť o hospodárske zvieratá. (V prípade Bratislavy sa aktuálne za okres považuje územie Bratislavského samosprávneho kraja a v prípade Košíc sa za okres považuje územie okresov Košice I, Košice II, Košice III, Košice IV a Košice okolie.)
 • V prípade čierneho okresu je však aj na pobyt v prírode a individuálny šport potrebný negatívny covid test nie starší ako 7 dní, prípade potvrdenie o prekonaní covidu či zaočkovaní).
 • Najčastejšie otázky a odpovede k individuálnemu športu a pobytu v prírode podľa nových opatrení si môžete pozrieť tu.

Zákaz vychádzania po 20.00 hod.

 • Od stredy 3. marca 2021 platí nočný zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 hodiny, okrem cesty k lekárovi alebo do práce.
 • Od 5.00 do 20.00 hodiny platia výnimky na obstaranie životných potrieb (teda najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov, hygienického a drogériového tovaru, potrieb pre zvieratá, zabezpečenie starostlivosti o deti, doplnenie pohonných hmôt).
 • Od 5.00 do 20.00 hodiny platia aj ďalšie výnimky, pri ktorých je však potrebné preukázať sa negatívnym covid testom nie starším ako 7 dní. Tieto výnimky zahŕňajú: cestu do/z čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu (vrátane výdajného miesta obchodov, zásielkovní a e-shopov), cestu do služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, na zberné miesta pre príjem žiadostí na vydanie tachografických kariet, do záhradkárstva, do opravovne obuvi, do servisu telekomunikačnej techniky.
 • Ruší sa výnimka, v rámci ktorej mohli do potravín chodiť aj pozitívne testovaní.

Avizujú sa sprísnené kontroly dodržiavania opatrení.

Ďalšie zmeny v opatreniach

V ďalších dňoch vznikne povinnosť nosiť FFP2 respirátory v obchodoch a v prostriedkoch hromadnej dopravy (od pondelka 8. marca 2021), neskôr vo všetkých interiéroch (od 15. marca 2021).

Reklama

Vláda však ešte v nedeľu schválila aj podstatne širší návrh opatrení, ktoré vyplývajú z odporúčaní okrúhleho stola vedcov. (Ide napríklad o spomínané otvorenie prvého stupňa základných škôl a materských škôl pre žiakov rodičov, ktorí chodia do práce, posilnenie testovania, vyhľadávania nových variantov vírusu či aktualizáciu stratégie očkovania, ako aj prípravu na tvrdý lockdown od 21. marca, ak sa situácia nezlepší, viac detailov však verejnosti zatiaľ neposkytli).

Plné znenie opatrení z Uznesenia vlády SR č. 123 z 28. februára 2021 si môžete prečítať tu.

Očkovanie

Minister zdravotníctva vyhlásil, že od pondelka sa bude podávať vakcína výhradne podľa veku, registrovať sa už môžu osoby nad 70 rokov. Ľuďom nad 70 rokov sa podávajú vakcíny od spoločnosti Pfizer. Avšak sa zvažuje, že seniorov budú očkovať aj vakcínou od firmy AstraZeneca, ktorou doteraz očkovali len mladšie ročníky, keďže mala vo viacerých prípadoch nepriaznivé vedľajšie účinky.

Otáznik zatiaľ visí nad osudom vakcín Sputnik V z Ruska, ktoré boli na Slovensko dovezené v pondelok 1. marca podvečer. Krajčí povedal, že ich čaká kontrola šarže a ľudia sa budú môcť podľa zatiaľ nešpecifikovaných podmienok prihlásiť na očkovanie od budúceho pondelka (8. marca 2021).

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?