12. júla 2021

Takúto situáciu sme zažili všetci – práce je veľa, z pracovného dňa ubudla len polovica, no vás premohla únava a neviete sa sústrediť na úlohy, ktoré na vás ešte v ten deň čakajú. Poobedný útlm môže spôsobiť výdatný obed, náročnejšie obdobie v práci či nesprávne nastavený denný režim. Ale pravdou je, že sa mu nikto z nás (z času na čas) nevyhne.

Ako túto situáciu riešia ľudia z biznisu a startupovej komunity? Pýtali sme sa na ich osvedčené postupy a „nástroje“, ako s takýmto problémom zatočiť. A keďže dobrých tipov nie je nikdy dosť, dajte nám vedieť, čo pomáha vám.

Andrea Basilová, cofounder Sensoneo

Andrea Basilová, cofounder Sensoneo
Foto: archív Andrey Basilovej

Ak je to skutočne o tom, že som unavená pre nedostatok spánku a množstvo hektiky, tak to zvyknem riešiť aj rýchlym spánkom. Ak je moja únava na takomto leveli, dokážem zaspať doslova hocikde v priebehu minúty. Stačí mi 15 minút na to, aby som si takto osviežila hlavu.

Ak je to skôr o tom, že je náročné zosúladiť jednotlivé úlohy a je ich proste príliš, pomáha mi, ak striedam ich zameranie – napríklad kreatívu s povinnými jazdami, prácu s ľuďmi vs. samostatná práca v pokoji. Keď sa mentálne zaseknem v procese (hlavne v prípade kreatívy), pohyb a prechádzka vedia veľa vecí vyriešiť.

Boris Šipkovský, Vice-president Macquarie Asset Management (Europe)

Boris Šipkovský, Vice-president Macquarie Asset Management (Europe)
Foto: archív Borisa Šipkovského

Predpoklad na stabilný výkon počas dňa je nasledovný:

Reklama
  • Ľahké vysoko-bielkovinové a nízko-cukrové raňajky – bielkoviny pomáhajú udržiavať hladinu cukru v tele.
  • Ľahký obed bez uhľohydrátov – uhľohydráty spôsobujú nadúvanie a následne výkyvy cukru a útlm. Následne po obede vitamín B.
  • Ako snacks maximálne 1 kus ovocia alebo orechy; žiadne cukrovinky.
  • Žiadna káva – spôsobuje „brain fog“ („zastretá myseľ“ – ide o poruchu mentálnych funkcií).

Ak už nastane útlm, odporúčam:

  • Pracovať systémom „mini-deadlines“ – 30 minút maximálne sústredenie s nasledovnou krátkou prestávkou.
  • Zmeniť aktivitu (z kognitívnej na administratívnu alebo niečo iné).
  • Prechádzka alebo fitnescentrum/beh.

Juraj Gago, CEO Simplicity

Juraj Gago, CEO Simplicity
Foto: archív Juraja Gaga

Zrejme patrím medzi tých šťastnejších, lebo s útlmom nemávam často problém. No okrem šťastia k tomu pomáha aj moja životospráva. Keďže sa venujem triatlonu, deň začínam buď behom, alebo plávaním, obedujem ľahšie jedlá a dôležitý je pre mňa kvalitný spánok. Keď dodržím tieto zásady, nepociťujem v strede dňa únavu.

Ak by som predsa mal niečo vybrať, mám rád dobrú kávu, no neberiem ju ako nástroj na zvýšenie energie.

Martin Zahuranec, CEO Eyerim

Martin Zahuranec, CEO Eyerim
Foto: archív Martina Zahuranca

Keď sa ma niekto pýta, ako motivujeme ľudí, zvyčajne odpovedám, že to nerobíme, ale že sa už namotivovaných ľudí snažíme nájsť. Na poobedný útlm mám podobný názor. Nedá sa mu na 100 percent predchádzať, naše telá sú nevyspytateľné malé továrničky na hormóny a nálady, jednoducho sa to stáva. Bojovať proti tomu je ako bojovať proti gravitácii. Skôr si myslím, že si treba deň zariadiť tak, aby sa nič zásadné nestalo, a ak útlm nastane, predstavovalo to čo možno najmenší problém. Mne pomohla utriediť si v týchto veciach postoje a „nástroje“ korona.

Keď prišla prvá/druhá vlna a všetci sme boli na home office, vytvoril som si rutinu a rozloženie dňa, ktoré pre mňa funguje, a čo sa týka týchto útlmov, robí môj deň antifragilný.

V princípe je to o tom, že som si rozdelil deň na dve časti. Doobedie je vyhradené na deep work. Je to čas pre mňa. Žiadne stretnutia, žiadne telefonáty, nezdvíham telefón. Väčšinou nejdem do kancelárie, ostávam doma. Po zobudení si v rámci rutiny urobím Chemex plný kávy, dám si vitamíny. Neraňajkujem. Veľmi mi pomáha MCT olej na sústredenie. To mi umožní dostať sa do „flowu“ a od 9.00 do 12.00 alebo 13.00 som ponorený do mailov, stratégie, excelov, modelov, čohokoľvek, čo si vyžaduje zahĺbenie sa a žiadne distrakcie.

Následne sa najem a na poobedie mám vždy už len telefonáty a stretnutia, kde väčšinou ľudia iba reportujú a očakávajú feedback alebo nejaký menší brainstorming. Tam sa človek dokáže nakopnúť, i keď má po jedle menší útlm.

Matej Klenovský, investičný manažér Sandberg Capital

Matej Klenovský, investičný manažér Sandberg Capital
Foto: archív Mateja Klenovského

Keď začnem pociťovať útlm, uprednostňujem jednoduchšie typy úloh, aby som minimalizoval možnosť urobiť chybu. Počas práce z domu najradšej využívam tzv. power nap, krátky 25- až 30-minútový spánok tesne po obede. Vždy ma prebudí aj kombinácia krátkeho cvičenia a ľadovej sprchy.

V prípade, že pracujem z kancelárie, tak si dám kávu alebo kolový nápoj, či sacharidovú tyčinku a idem sa na pár minút prejsť. Ak nič nepomáha a termíny nehoria, preferujem úplné vypnúť od práce a vrátiť sa k nej až pri dostatočnej úrovni energie.

Mária Cicmanová, CMO GymBeam

Mária Cicmanová, CMO GymBeam
Foto: archív Márie Cicmanovej

Musela som sa zamyslieť, lebo veľa vecí robím už automaticky. Ale ak sa potrebujem nakopnúť, najčastejšie si poupratujem pracovný stôl, pripravím si dobrú kávu a vypnem si všetky notifikácie, aby ma nerušili. Ak sa mi nedarí pohnúť niektorou úlohou, zvyknem tiež presedlať na inú – jednoduchšiu úlohu. Keď ju dokončím, som už vo „švungu“ a môžem sa vrátiť k tej náročnejšej a je to pre mňa oveľa jednoduchšie.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto a prácu počas neho.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?