27. marca 2021

Namáhavú sezónu ukončila Petra Vlhová naozaj famózne – ziskom veľkého krištáľového glóbusu, najcennejšej lyžiarskej trofeje. Medzi jej najväčších sponzorov patrí od minulého roka stávková spoločnosť Niké. „Nesnažíme sa o nejaký diktát každého riadku zmluvy, ale máme to nastavené na príjemnej spolupráci a ľudskej báze,“ hovorí prevádzkový riaditeľ Roman Berger. Spolu s otcom Ottom Bergerom, po ktorom prebral vedenie firmy, sú už takmer tridsať rokov na čele slovenského stávkovania a patria aj do rebríčka najbohatších Slovákov magazínu Forbes.

Kto urobil úvodný krok, aby sa Niké stala sponzorom Petry Vlhovej?

Ako to býva, ide o určitú zhodu okolností a, navyše, sme malé Slovensko, kde sa všetci poznáme. Pri stretnutí Richarda Galoviča, manažéra Petry, s naším obchodným riaditeľom Róbertom Vizvárim padla otázka: Prečo by dve rodiny, Vlhovci a Bergerovci, ktoré fungujú ako úspešný rodinný podnik, nemohli vytvoriť zaujímavú spoluprácu? Stretli sme sa a zistili sme, že si veľmi dobre rozumieme a môžeme si vzájomne pomáhať.

Čo všetko vaša spolupráca zahŕňa?

Má oficiálnu aj neoficiálnu časť. Uzavreli sme zmluvu, podľa ktorej sme jedným z najvýznamnejších sponzorov Petry. Propaguje Niké na svojom oblečení, na sociálnych sieťach, vystupuje v našich televíznych spotoch. A v tej neoficiálnej  časti prevláda ľudské hľadisko, aby cítila, že sa na nás môže spoľahnúť.

Reklama

Tak vznikla aj relatívne známa historka, ako sme jej nad rámec zmluvy zaplatili súkromné lietadlo. V nejakom rozhovore totiž Petra spomenula, že ju čaká komplikovaný presun z pretekov vo fínskom Levi a na ceste do Lechu v Rakúsku bude musieť stráviť, myslím, dva dni v aute. So smiechom ešte dodala, že by uvítala súkromné lietadlo. Upozornili ma na to chlapci z marketingu a naša reakcia z vedenia bola, aby sme jej ho zabezpečili a pomohli jej šetriť sily v náročnom programe.

Na aký dlhý čas ste podpísali zmluvu?

Ide o dlhodobú spoluprácu, na viac rokov, ale bližšie ju nechcem špecifikovať. Bude našou tvárou aj pre budúcu olympijskú sezónu a už pripravujeme novú sériu zaujímavých a snáď aj veselých spotov.

Takže mi, zrejme, nepoviete, akou sumou ju podporujete.

Cenu nemôžem povedať, ide o obchodné tajomstvo. Je to však naša najväčšia hviezda, ktorú sponzorujeme. Ja si považujem, že sme Petru podporovali na ceste stať sa celkovou víťazkou Svetového pohára a nesnažíme sa o spoluprácu až teraz, keď ten veľký úspech dosiahla.

Otto Berger sa dostal do Forbes rebríčka Najbohatší Slováci 2019. Patrí mu 23. miesto
Otto Berger a jeho syn Roman patria aj do rebríčka Forbes najbohatších Slovákov. Foto: Ondřej Pýcha

Hlavičky a prekvapenie s tetovaním

Spomenuli ste televízne spoty, v ktorých je dlhoročnou tvárou Niké futbalový tréner a odborník Ladislav Borbély. Ako ste uvažovali pri ich spojení s Petrou Vlhovou?

Bolo to celkom zložité, ale snažili sme sa ich prezentovať ako rovnocenných partnerov. Myslím, že sa to podarilo. Postavili sme spoty na humornej stránke a máme vynikajúce odozvy. Laco je atypický rečník, vyjadruje sa neštandardne a veľmi štruktúrovane a Petra zase dokáže veci ako máloktorý smrteľník. Môžem vám povedať aj dva zážitky.

Jasné, povedzte.

V jednej našej reklame Petra hlavičkuje a Laco hovorí: Stavím sa, že ich neurobíš tisíc za sebou. A nebolo to len divadielko pred kamerou, Petra prišla, zobrala futbalovú loptu a na prvý pokus urobila desať hlavičiek za sebou. Je športový multitalent. Alebo v jednej reklame máme, ako drepuje na fitlopte a pritom žongluje s tromi guľami. Pre jej bezpečnosť, aby sa náhodou nezranila, sme ju pridržiavali dvomi lankami. Sama si však vyžiadala, nech tie laná povolíme, že ju brzdia. A bez akejkoľvek podpory to artistické číslo zvládla.

Tiež sme sa pobavili, keď sme po dohode s jej manažérom urobili v zákulisí „skrytú kameru“. Pozvali sme tatéra aj s vybavením a po nakrúcaní zavolali Petru, že ešte poď sem, teraz ti musíme vytetovať to logo Niké. Kam ho chceš? No áno, máš to v zmluve, tým drobnejším písmom. Nečítala si to? Zostala chvíľu paf a potom nás milo uzemnila. Aj sa zasmiala, že zmluvu má na pár rokov, čo by potom robila s tetovačkou? Ja okrem iks iných vecí na Petre oceňujem, že mnoho športovcov nezvláda svoju slávu, ale ona ju zvláda.

Ľudí pritiahla k lyžovaniu

Keď si vyhodnocujete prvý rok spolupráce, čo vám vychádza?

Určite nás zviditeľnila, bez debaty, zvýšila poznateľnosť našej značky. Ak taká superhviezda reprezentuje firmu, vždy je to veľký benefit. Máme okolo tisíc zamestnancov a tiež bolo príjemné sledovať, ako sa vo firme zdvihla vlna fanúšikovstva a záujmu o lyžovanie.

S úspechmi Petry Vlhovej vyrástol aj záujem Slovákov o stávky na lyžovanie?

Výrazne sa zvýšil. Ľudia začínajú lyžovaniu oveľa viac rozumieť. Každé preteky Petry majú vysokú sledovanosť, takže, prirodzene, sa u divákov zvyšuje prehľad, ktorá pretekárka má akú formu, či ktorej aká trať vyhovuje.

Skúsme ešte nazrieť do vašej zmluvy o spolupráci. Je v nej teda reklama na oblečení, sociálnych sieťach či televíznych spotoch. Čo ešte?

Nesnažíme sa o nejaký diktát každého riadku, ale máme to nastavené na príjemnej spolupráci a ľudskej báze. Sú sponzori, ktorí presne vyžadujú, že, povedzme, v utorok o 10.00 h musí dať športovec na sociálne siete video, ako raňajkuje ovsené vločky. My nechceme Petru tlačiť do nejakých nepohodlných akcií. Je to na báze dohody, čo sa dá a čo sa, naopak, nedá. Vždy sa vieme dohodnúť a ani to nemusí byť zmluvne ukotvené.

Petra Vlhová je prvý individuálny športovec, ktorého vaša firma podporuje?

Reklama

Áno. Máme však fond, cez ktorý finančne podporujeme mladé talenty. Ale sponzorujeme najmä kolektívne športy. Hokejistov aj futbalistov Slovana Bratislava, hádzanársku a basketbalovú ligu, Medzinárodný maratón mieru v Košiciach či cyklistické preteky Okolo Slovenska.

Dávalo by vám zmysel, aby ste sponzorovali nejakú ďalšiu výraznú tvár?

Teraz nie. Dať niekomu peniaze, aby len nosil naše logo, pre nás nemá zmysel, to nechceme. Musí tam byť hlbšie prepojenie. A ani nejde o to, aby to bola hviezda. My sa teraz snažíme šport ešte širšie podporovať, lebo je to oblasť, na ktorej 30 rokov budujeme našu firmu a tá oblasť práve zažíva nesmierne zložité obdobie. Takže sponzorujeme aj skupiny nadšencov v malom futbale alebo v šípkach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?