22. augusta 2021

Obdobie po dovolenke znamená návrat do bežnej rutiny. Voľno a cesty mimo všedných dní nám priniesli voľnejšiu finančnú disciplínu, impulzívne nákupy a viac rozšafnosti. Po návrate domov však stojíme pred novou výzvou. Je treba sa vrátiť do každodennej reality nielen mentálne, ale aj finančne. 

Pohľad späť – kde sa dalo ušetriť

Obdobie po dovolenke by sme mali využiť na jej finančnú rekapituláciu. Je užitočné spísať si všetky väčšie výdavky a spätne zhodnotiť, či boli potrebné. Dokázali by ste niekde ušetriť? Môže to byť inšpiráciou pre budúcu dovolenku. Zásadnou otázkou je dodržanie dovolenkového rozpočtu. Prekročili ste ho, či ste sa držali pôvodného plánu?

„Počas leta si zvykneme dopriať odmenu za svoju celoročnú prácu. Vyrazíme na dovolenku, ktorú si chceme čo najviac užiť, získať čo najviac zážitkov. Menej hľadíme na finančné výdavky a sme ochotní minúť viac peňazí ako obyčajne,“ hovorí odborník na financie zo spoločnosti FinGO.sk Zoltán Čikes.

Koľko nám zostalo na účte?

Dovolenka v tomto prípade znamená nápor na našu finančnú stabilitu. Po lete by sme preto mali zhodnotiť svoju aktuálnu situáciu na bankových účtoch. V prípade, že sme si počas leta dopriali nadmerný luxus, je potrebné sa čo najskôr vrátiť do udržateľného režimu. Najčastejšou chybou je spoľahnúť sa, že to nejako zvládneme.

Pokiaľ sa stalo, že sme si na dovolenke dovolili viac, ako sme plánovali, bolo to pravdepodobne na úkor finančnej rezervy. V takom prípade by jedným z prvých krokov mala byť snaha doplniť ju do pôvodnej výšky, akú dosahovala pred letom. „Bežne odporúčaná finančná rezerva by mala pokryť náklady na život počas šesť mesiacov,“ pripomína Z. Čikes.

Reklama

V prípade, že ste na cestách využívali kreditnú kartu, určite si skontrolujte jej čerpanie. „Odporúčam ho vyrovnať čo najskôr, aby ste využili bezúročné obdobie a neplatili na úrokoch viac, ako je potrebné. Úroky na kreditnej karte sú vysoké,“ upozorňuje odborník. Podľa porovnania na portáli Finančný kompas sa začínajú na 10,9 % p.a. (no pri vysokom ročnom poplatku za kartu), bežné sú úroky až okolo 20 % p.a. Väčšina vydavateľov takýchto kariet poskytuje bezúročné obdobie až do zhruba 50 dní, počas ktorých ak čerpaný úver dlžník splatí, úrokom sa vyhne.

Je užitočné si skontrolovať aj stavy bankových účtov. V prípade, ak ste vyčerpali ich zostatok, môže sa stať, že nebudú zrealizované trvalé príkazy, inkasá, alebo dokonca splátky úverov. Platby v omeškaní vrhajú zlé svetlo na každého. V prípade úverov to platí dvojnásobne. Zapisujú sa totiž do úverového registra, čo môže zhoršiť pozíciu dlžníka pri komunikácii s bankami v budúcnosti.

Príprava na budúcoročnú dovolenku sa začína už teraz

Z. Čikes odporúča vytvárať si na budúcu dovolenku špeciálny fond, teda miesto, kam si možno postupne odkladať peniaze. Môže to byť napríklad sporiaci účet, prípadne iný finančný nástroj vhodný na krátkodobé uloženie finančných prostriedkov.

„Pokiaľ viete, koľko peňazí zvyknete počas dovolenkových týždňov minúť, vydeľte to desiatimi a začnite si túto sumu od ďalšej výplaty pravidelne odkladať na budúce leto. Budete mať na tento účel samostatne oddelené prostriedky, ktoré môžete počas budúceho leta pokojne minúť a neovplyvní to váš bežný rozpočet,“ nabáda. Dodáva, že práve včasná príprava na plánované výdavky je jedným z najdôležitejších finančných pravidiel.

Ktoré finančné produkty je treba vymeniť?

Obdobie po dovolenke je vždy dobrou príležitosťou aj na zrekapitulovanie využívaných finančných produktov. Ktoré vám počas lete chýbali a pri ktorých sa ukázala ich voľba ako nesprávna? Ide napríklad o nastavenie poistenia. Jednou z negatívnych skúseností môže byť napríklad nedostatočné krytie poistenia batožiny či výluka fotografickej techniky z poistného krytia.

Zistili ste, že vám pri prenájme auta v zahraničí chýbala kreditná karta? Požičovne automobilov totiž vyžadujú zábezpeku na kreditnej karte. Nedostatočný zostatok (úverový rámec na karte znížený o aktuálne vyčerpanú sumu) môže byť zámienkou na nutnosť uzavrieť si drahé poistenie auta. Je preto rozumné sa na to pri ďalšej dovolenke pripraviť.

Dovolenkovali ste v neeurovej krajine a platili ste veľa za výber hotovosti z bankomatu? Zistite si, kde sa stala chyba. Účtovala si vysoký poplatok vaša banka, alebo ste si vybrali drahý bankomat? Pre budúcnosť je lepšie vopred si ešte doma zistiť, aké bankomaty sú pre vás pri výbere najvýhodnejšie. A vždy, keď sa dá, radšej platiť v zahraničí svojou debetnou kartou a bankomaty využívať opatrnejšie.

Pri menovej konverzii pri výbere z bankomatu je výhodné využiť na prepočet účet, ktorý umožňuje mať podúčty vo viacerých menách. Vedeli ste, že existujú aj také? Svoj príjem v eurách si bezplatne na danom účte prevediete na menu krajiny, v ktorej sa práve nachádzate. V bankomate potom platíte len poplatok za výber, prípadne žiadny.

Ďalšie výdavkové obdobie na obzore

Na dobré sa ľahko zvyká a preto sa často stáva, že si vyšší štandard chceme udržať čo najdlhšie. Je to však nezdravá úvaha. Obdobie po dovolenke by sme mali naopak venovať pestovaniu finančnej striedmosti a návratu k racionálnym návykom. Času na zahojenie nemáme nazvyš. O tri mesiace klopú na dvere Vianoce a s nim aj ďalšia výdavková sezóna a emotívne nákupy. Je treba sa finančne skonsolidovať, a to čo najskôr.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?