7. júna 2021

Vienna, One Half, Black Energy a Stuxnet. Hoci väčšine z nás názvy nič nehovoria, odborníci na IT zrejme vedia, že sú to počítačové vírusy. Podľa nich pomenovali architekti zo štúdia Perspektiv nové kancelárie najväčšej slovenskej IT firmy Eset v Brne.

Na ploche 1200 metrov štvorcových sa nachádza zázemie pre 80 ľudí. Open space to ale nie je, najväčšia kancelária ponúka miesto maximálne pre 12 zamestnancov. „Rohy zostávajú otvorené, nechceli sme z priestoru urobiť uzatvorený monolit,“ hovoria architekti Ján Antal a Martin Stára.

Zámerom tvorcov bolo prepojiť digitálne technológie so zábavnými prvkami. Vírusy stvárňujú atypické kovové skrinky. Priestoru zasadacej miestnosti Vienna dominujú lustre od Menu a stoličky od Kartell. Úspešne sa šíriaci vírus z 90. rokov One Half zasa reprezentujú neobvyklé asymetrické stoličky 9,5° od škandinávskej značky Frama.

Priestoru dodáva osvetlenie futuristickú atmosféru. Foto: Nora & Jakub

Pod názvom Black Energy sa skrýva trójsky kôň, ktorý spôsoboval výpadky v energetickom, vládnom a mediálnom sektore na Ukrajine. Autori ho stvárnili pomocou podsvietenej skrinky, v ktorej je na mieru navrhnutý časový program, ktorý zhadzuje jednotlivé fázy.

Názov malwaru Stuxnet nesie posledná zo zasadačiek. Skrinka z temperovaného kovu, ktorý hrá farbami dúhy, krištáľové svietidlo od Brokis Capsule a stoličky od firmy Hay hrajú na notu schopnosti vírusu ,,zametať stopy”.

Reklama

Game room

Pre ten sa stala inšpiráciou susedná budova Moravského zemského archívu a jej výrazná fasáda. „Vo večerných hodinách svetlá z archívu dotvárajú klubovú atmosféru,“ dodávajú architekti Antal a Stára.

Herná miestnosť. Foto: Nora & Jakub

Priestor „rozbíjapriestranná jedáleň so stolom z masívneho duba s dĺžkou 5,5 m, dopĺňajú ho stoličky vo farbách Esetu.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?