Masívne investície veľkých technologických spoločností do nástrojov a technológií umelej inteligencie budú pokračovať aj v tomto roku. A to aj napriek šoku, ktorý na trhu spôsobil údajne výrazne lacnejší čínsky jazykový model spoločnosti DeepSeek.
Spoločnosti Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta Platforms plánujú v tomto roku vynaložiť viac ako 320 miliárd amerických dolárov na vývoj umelej inteligencie a budovanie súvisiacej infraštruktúry, informoval denník Financial Times (FT).
Kapitálové výdavky týchto štyroch popredných technologických firiem už vlani dosiahli rekordných 246 miliárd USD, čo je výrazný nárast oproti 151 miliardám v roku 2023, dodali FT.
Obrovské investície smerujú okrem iného do budovania dátových centier a nákupu moderných polovodičov, ktoré sú dôležitým predpokladom pre vývoj a prevádzku rozsiahlych jazykových modelov s umelou inteligenciou.
Šok pre Západ
Aj napriek nedávnemu vzniku modelu DeepSeek však vysoké výdavky vyvolávajú obavy investorov o návratnosť. Podľa mediálnych správ bol chatbot R1 spoločnosti DeepSeek vyvinutý s oveľa nižšími nákladmi ako konkurenčné americké systémy a jeho prevádzka je výrazne menej energeticky náročná. To vyvolalo otázky o opodstatnenosti veľkých investícií.
Americké médiá prirovnávajú vypustenie modelu k vypusteniu družice Sputnik bývalým Sovietskym zväzom, ktoré bolo pre Západ šokom. V prvej reakcii začali investori predávať technologické akcie, na čele s výrobcom polovodičov s umelou inteligenciou Nvidia. Tá odvtedy časť svojich strát zmazala.
Podľa FT technologickí lídri obhajujú investície ako nevyhnutné na udržanie pozícií v rýchlo rastúcom sektore umelej inteligencie. Príležitosť v oblasti umelej inteligencie „je obrovská a my investujeme, aby sme využili tento moment“, povedal generálny riaditeľ skupiny Google Alphabet Sundar Pichai.
„Mohla by niekedy nastať zima AI? Určite. Ale ak ste vo vedúcej pozícii, nemôžete zložiť nohu z plynu,“ povedal pre FT analytik Rishi Jaluria z RBC Capital Markets.
AI na cielenie reklamy
Šéf Meta Mark Zuckerberg oznámil, že firma v najbližších rokoch vynaloží „stovky miliárd“ na vývoj AI, a to nad rámec 40 miliárd dolárov investovaných v roku 2024. Podľa portfólio manažéra Jima Tierneyho z investičnej spoločnosti AllianceBernstein investori oceňujú skutočnosť, že Meta môže využívať AI na efektívnejšie cielenie reklamy na Facebooku a Instagrame, čo sľubuje okamžitú návratnosť investícií.
Microsoft pokračuje v rozširovaní svojej cloudovej infraštruktúry Azure v hodnote 80 miliárd USD. Šéf Amazonu Andy Jassy potom oznámil, že väčšina z plánovaných 100 miliárd dolárov pôjde do dátových centier pre Amazon Web Services, čo zdôvodnil silným dopytom. Akcie Amazonu však po tomto oznámení klesli o sedem percent.