29. apríla 2021

Softvér troch mladých Slovákov, ktorý má reštauráciám „zrevolučniť“ donáškové služby, kúpila firma z portfólia najväčšieho technologického investičného fondu na svete Vision Fund. Akvizícia slovenského startupu OrderLord sa uskutočnila už vlani, ale americká spoločnosť Reef ju oficiálne zverejnila až teraz.

Aplikácia od OrderLordu slúži na to, aby vám jedlo priniesli domov či do práce skôr a vďaka ušetrenému času bude donáška lacnejšia. Manažérovi umožňuje sledovať každý krok objednávky od jej zadania do systému cez pridelenie kuriérovi až po cestu k zákazníkovi.

Všetko môže riadiť z jednej obrazovky, dáta sa zbierajú a vyhodnocujú, umožňujú zefektívniť manažment rozvozu a procesov v kuchyni.

„Podarilo sa nám vyvinúť jedno najlepších riešení na manažment rozvozu, ku ktorému sme pridali aj manažment kuchyne, pokladničný systém, integrácie s lídrami na trhu a automatizáciu vďaka umelej inteligencii,“ približuje Dušan Koutný, jeden zo zakladateľov OrderLordu a člen rebríčka Forbes 30 pod 30.

Technická divízia v Bratislave

Softvér mladých Slovákov zaujal aj spoločnosť z Miami, ktorá sa zameriava na logistiku, industriálne kuchyne či parkovanie a využitie budov. Oficiálne investície do spoločnosti Reef prekročili 1,5 miliardy dolárov.

Reklama

„Reef má potenciál meniť svet podobne, ako nedávno Uber,“ predstavuje ich Dušan Koutný. „Práve oni sa môžu stať firmou, ktorá ovplyvní, ako bude v mestách fungovať doprava, parkovanie či rozvoz jedla a potravín.“

Podľa Koutného išlo o kompletnú akvizíciu, ale trojica zakladateľov, spolu s Ivanom Kollárikom a Dušanom Zeleníkom, vo firme naďalej zostáva pracovať. Výšku transakcie sa americká spoločnosť rozhodla nezverejniť.

V Bratislave už vznikla technická divízia Reefu, ktorá pokračuje vo vývoji softvéru OrderLord a aktuálne má okolo 60 zamestnancov. Do konca roka by ich počet mal vzrásť o ďalších 40.

Viackrát si siahli na dno

„Prešli sme si všetkým, OrderLord bol väčšinu času podfinancovaný, dokonca sme sa pre zlé vedenie ocitli na pokraji krachu,“ spomína Dušan Koutný.

„Našťastie sa nám to podarilo otočiť a firma bola v pozitívnych číslach. Tým, že sme si viackrát siahli až na dno, bolo pre nás veľmi atraktívne pridať sa k firme, za ktorou stojí SoftBank. Odrazu sme sa ocitli na opačnom póle. Predtým sme zápasili s financovaním, nemohli napĺňať náš potenciál a teraz je naša technológia základom na rozvoj jedného zo svetovo najsilnejších hráčov.“

Na dokreslenie, japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vo februári oznámila, že vďaka investíciám do začínajúcich firiem zvýšila čistý zisk viac než dvadsaťnásobne. V treťom štvrťroku svojho finančného roku zarobila 9,23 miliardy eur. Jej hlavný fond Vision Fund ťažil predovšetkým z rastu technologických firiem, do ktorých investoval.

Aplikácia funguje už v 35 krajinách

„Touto akvizíciou rozširujeme našu konkurenčnú výhodu pre súčasných aj budúcich partnerov v oblasti gastronómie,“ uviedol v tlačovej správe Matt Lindenberger, technologický riaditeľ spoločnosti Reef. „Technologické riešenie od OrderLord sa dokáže prispôsobiť potrebám veľkých podnikov aj malých lokálnych reštaurácií, ktoré potrebujú posilniť online systém objednávok aj v súvislosti s výzvami počas pandémie Covid-19.“

Aplikácia mladých Slovákov sa využíva v 35 krajinách sveta a ich softvérom doteraz prešlo viac ako 20 miliónov objednávok. OrderLord, ktorý vznikol v roku 2014, už v minulosti podporili investori – z akcelerátora Wayra dostali 40-tisíc eur, z Neulogy Ventures 600-tisíc eur a angel investor ich podporil sumou 230-tisíc eur.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?