14. októbra 2021

Vyrábajú sa na Slovensku, ale oveľa známejšie sú vo svete. Gitary značky Dowina sa predávajú v takmer troch desiatkach krajín a za ich neobyčajným zvukom stojí Stanislav Petko Marinov. Spolu s dcérou Erikou pre Forbes.sk približujú, ako sa im darilo počas pandémie, a hovoria aj o výstavbe svojej novej fabriky svetových parametrov.

Prvé pokusy s výrobou gitár urobil Stanislav Marinov v roku 2003, o tri roky neskôr už založil firmu Dowina. Nazval ju podľa prvého záznamu o hrade Devín, keďže ho fascinuje história a do blízkosti hradu sa neskôr aj presťahoval. Svoju fabričku si vybudoval v neďalekej Devínskej Novej Vsi a dnes sú jej ročné tržby na úrovni 1,7 milióna eur.

Iba na objednávku

Až 95 percent produkcie firmy ide na export. Na predaj využívajú distribútorov, fungujú s nimi na báze objednávok a tie musia zadávať tri mesiace dopredu, lebo „na sklad“ nevyrábajú. Ročne Marinovci vyprodukujú okolo 3-tisíc kusov gitár, ktoré vyrábajú v troch akostných kategóriách.

Ako zvlášť dôležitú berú v Dowine investíciu do dreva: ak po náročnej selekcii nájdu súce kusy, snažia sa ich vždy nakúpiť čo najviac aj do zásoby. Vravia, že aj vďaka tomu si potom v recenziách môžete o ich nástrojoch prečítať vety ako „neuveriteľný zvuk za neuveriteľnú cenu“, hoci lacní nie sú. Ceny ich nástrojov sa začínajú na sume 399 eur a šplhajú sa až na niekoľko tisíc eur.

Stavili na luxusný segment

Klopú na drevo, že obdobie pandémie zvládli lepšie, než si mysleli. Pritom museli pre rôzne opatrenia obmedzovať výrobu aj na 40 percent a potrebovali nahradiť hroziaci prepad tržieb.

Reklama

„Preto sme sa sústredili na segment prémiových gitár pre ľudí, ktorí si to finančne môžu dovoliť. Sme akoby zákazkové krajčírstvo a nástroj v cene aj štyritisíc eur vyrábame na mieru klienta,“ vraví Marinov. „Zásluhou týchto priamych objednávok sme si udržali tržby a navyše nám stúpla marža, keďže ušetríme na províziách pre distribútorov a predajcov.“

Pri cielení na luxusný segment im pomohli aj spomínané prezieravé investície do dreva, keď sa medzi hity v predaji dostali napríklad gitary z madagaskarského palisandra. Ide o vzácnu drevinu, ktorej ťažba už je zakázaná, ale firma si nakontrahovala jej dostatočné množstvo od certifikovaného dodávateľa.

„Sú to vzácne kúsky a klient získa niečo, čo sa už inde nedá kúpiť,“ dodáva Erika Maťo Marinová. Rovnako ich však baví aj „hrať sa“ s lokálnymi drevinami a pri výrobe nástroja povedzme kombinovať švajčiarsky smrek so slovenským dubom z Nitry.

Stanislav Petko Marinov s dcérou Erikou, ktorá sa vo firme stala operatívnou riaditeľkou. Foto: Miro Nôta

Pomohli aj sociálne siete

Bratislavský výrobca mal roky najvyššie predaje v Poľsku, ktoré neskôr vystriedalo Francúzsko a aktuálne sa im najviac darí v Nemecku, Spojenom kráľovstve a vo Švajčiarsku. Zo slovenských hudobníkov hrá na ich gitarách Jana Kirschner, Henry Tóth, Juraj Burian, Katarzia, Sima Martausová či kapela Desmod.

Stanislav Marinov uznáva, že nejaký extra marketing v podstate nikdy nerobili a jeho značku na Slovensku preto ľudia málo registrujú. Vždy totiž presadzoval, že prvoradá je kvalita, že jeho nástroje sa presadia samy, napríklad cez rôzne špecializované testy. Koronadoba a rastúca sila online priestoru ich však dotlačili aj k aktivite na sociálnych sieťach.

„Skrátka sme museli hľadať spôsob, ako sa priblížiť klientele,“ hovorí Erika. „Napríklad sme si na sociálnej sieti zaplatili kampaň, kde sme sa ľudí pýtali, ako si predstavujú svoju gitaru na mieru. Ja som potom poctivo odpisovala na každý jeden príspevok či komentár a malo to úspech. Vo zvýšenej miere začali prichádzať objednávky aj z Bahrajnu, Nového Zélandu či z Ameriky od dobre situovaných ľudí, ktorí si počas lockdownu chceli spraviť radosť.“

Aby si túto klientelu ešte viac podchytili, chystajú aj vylepšenie svojej webstránky, cez ktorú si zákazník bude sám môcť nadizajnovať gitaru.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dowina Guitars (@dowina.guitars)

Prelomový projekt

Stanislav Marinov firmu od piky vybudoval a postupne ju odovzdáva do rúk svojej dcéry. Hoci Erika vyštudovala biomedicínsku fyziku, pred štyrmi rokmi nastúpila do firmy, lebo ju chcela udržať v rodinných rukách. „Ja som operatívny riaditeľ, otec je konateľ a supervízor kvality,“ približuje súčasné rozdelenie úloh. A teraz by mala zastrešovať aj jeden veľký, ich slovami až prelomový projekt.

Investovali totiž do kúpy pozemku a na rozlohe necelého pol hektára chystajú postaviť modernú fabriku, ktorá by v ich plánoch mala dosiahnuť svetové parametre.

„Pozemok sa nachádza pri Bratislave, neďaleko našej súčasnej fabriky v Devínskej Novej Vsi. Investičný zámer už máme schválený,“ približuje Erika. „Ideme stavať v podstate na zelenej lúke, takže okrem samotnej stavby musíme zabezpečiť aj celú infraštruktúru, siete či dopravné pripojenie. Ale zase výhodou tohto územia je, že môžeme byť kreatívni, prispôsobiť si projekt našim predstavám a využívať chceme aj zelené energie.“

Zmysluplne prepojenie s výhľadom na Devínsku kobylu

Dopĺňajú, že susediaci pozemok je vo vlastníctve magistrátu a zverený do správy ho má mestská časť, ktorá tam plánuje vybudovať viacúčelový športový areál. V Dowine to vidia ako príležitosť na zmysluplné prepojenie oboch projektov. Preto chcú, aby súčasťou ich komplexu bol aj showroom, hudobná miestnosť a priestory, v ktorých by sa mohli organizovať aj rôzne školenia či workshopy.

„Sme vo veľkej zhode s vedením mestskej časti, aby tam vyrástlo niečo estetické a zároveň funkčné, čo by slúžilo občanom a prinieslo im nový zážitok,“ hovoria. „Dojem navyše umocňuje, že z pozemku je aj krásny výhľad na Devínsku kobylu.“

Výška investície má byť približne milión eur, financovať ju budú z vlastných zdrojov a pomôžu si aj bankovým úverom. Odhadujú, že všetky schvaľovacie procesy a výstavba im zaberú najmenej tri roky.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?