4. septembra 2021

Svetu dalo významných moreplavcov a v 15. a 16. storočí založilo prvú globálnu ríšu na svete. Počas tohto obdobia Vasco da Gama či Bartolomeu Dias našli námornú cestu do Indie a objavili pre Európanov Brazíliu. Jeho jediným pevninským susedom je Španielsko a podľa Svetového indexu mieru je treťou najbezpečnejšie krajinou planéty. Také je Portugalsko.

 K štátu, ktorý leží v západnej časti Pyrenejského polostrova, patria aj súostrovia Azory a Madeira. Tie bývajú pre svoju panenskú prírodu a nádherné pláže nazývané aj pozemským rajom. Svoje čaro ale majú aj ostatné časti Portugalska.

A vedia to aj realitné kancelárie, ktoré záujemcom ponúkajú tamojšie nehnuteľnosti. A hoci je výber naozaj pestrý, rovnako ako v prípade Grécka ani Portugalsko zatiaľ medzi našincami nevzbudzuje taký záujem, ako napríklad Chorvátsko alebo Taliansko.

„Dôvodom je jednak väčšia vzdialenosť, ale tiež to, že Portugalsko obmýva Atlantický oceán, ktorý je výrazne chladnejší ako Stredozemné more,“ vysvetľuje Hana Čmakalová zo spoločnosti Domus Global.

Reklama

Za slnkom na Algarve

Všeobecne ale nehnuteľnosti v Portugalsku nie sú drahé, čo sa však mení v závislosti od lokality a vzdialenosti od mora. Medzi najobľúbenejšie destinácie patrí Algarve na južnom pobreží Portugalska. Kto by tam nechcel žiť? Viac ako tristo dní v roku tam svieti slnko, nádherné pláže vyzývajú na opaľovanie a preslávené je tiež jednými z najlepších golfových ihrísk v Európe.

Novopostavené apartmány v tesnej blízkosti známej pláže Cabanas Beach ponúka realitná kancelária za 220-tisíc eur. Foto: Domus Global
Foto: Domus Global

„Najčastejšie kupujú Česi vily v luxusných prímorských štvrtiach Algarve alebo v golfových komplexoch. Nehnuteľností, ktoré sú priamo pri mori, je v tejto oblasti menej než napríklad v Španielsku. A aj pre studený oceán je lepšie kúpiť si dom alebo apartmán pár kilometrov od mora a ušetriť si vlhkosť a studený vietor v zimných mesiacoch,“ odporúča Hana Čmakalová.

Lacnejšie ako Toskánsko

Zhruba tridsať kilometrov od pobrežia je možné kúpiť tiež quintu, klasickú portugalskú usadlosť. Okrem Algarve odporúčajú makléri aj priľahlý región Alentejo, ktorý má niektoré črty Toskánska, ale ceny nehnuteľností sú nižšie o tridsať až päťdesiat percent.

„Za peknú vidiecku usadlosť s pôdou sa obvykle platí od 300-tisíc do 1,5 milióna eur – podľa veľkosti, stavu a čiastočne aj vzdialenosti od mora,“ dodáva konateľka Domus Global.

Podľa realitnej kancelárie Svoboda & Williams získajú ľudia v Portugalsku luxusné zázemie v krajine s pestrou históriou, kultúrou a kuchyňou a bonusom sú skvelé podmienky na surfovanie a ďalšie vodné športy. Okrem Algarve sa obľube tešia aj hlavné mesto Lisabon alebo severnejšie položené Porto a údolie Douro.

Rustikálny dom so 4 spálňami, bazénom a jacuzzi v dedinke Salir na Algarve je na predaj za 393-tisíc eur. Foto: Domus Global

Starší apartmán už od 200-tisíc eur

A koľko vás bude nehnuteľnosti v Portugalsku stáť? Staršie trojizbové apartmány blízko pláže môžete kúpiť od zhruba 200-tisíc eur. Pokiaľ ide o apartmán v komplexe s výhľadom na more, tak skôr okolo 300- až 450-tisíc eur.

Za nový dom s rozlohou tristo štvorcových metrov so záhradou a s bazénom utratia kupujúci okolo 1 milióna eur.

Napríklad dvojspálňové apartmány kúsok od historického mesta Lagos s výhľadom na pláž Porto de Mós, umiestnené v rezorte s wellness a bazénmi, možno získať od 275-tisíc do 470-tisíc eur.

Na porovnanie, za 275-tisíc eur kúpite napríklad trojizbový apartmán s terasou a predzáhradkou v novostavbe v bratislavskom Ružinove alebo štvorizbový rodinný dom v Malackách.

Raj pre investorov do kryptomien

A ešte niečím je Portugalsko špecifické, a to výhodami v oblasti daní. V krajine nie sú napríklad zdanené príjmy z bitcoinu a ďalšie kapitálové príjmy. „Aj preto sme mali tento rok niekoľko klientov, ktorí si špecificky kúpili alebo dlhodobo prenajali nehnuteľnosť na Algarve, aby mohli využiť tieto daňové výhody,“ hovorí Čmakalová.

Druhou stranou mince sú vyššie dane pri kúpe nehnuteľnosti. Pohybujú sa okolo desiatich percent z jej ceny. Daň z prevodu potom závisí od ceny nehnuteľnosti, je progresívna až do výšky ôsmich percent a necelé percento ešte tvorí zápisné do katastra.

Okrem toho rátajte s poplatkami u notára vo výške niekoľkých tisíc eur a pri drahších nehnuteľnostiach je zvykom uhradiť aj služby právnika, ktoré sa pohybujú okolo pol až jedného percenta z ceny nehnuteľnosti plus DPH.

Samostatnou kapitolou sú prenájmy. Tie dlhodobé je v prímorských lokalitách ťažké nájsť, pretože v lete sú obsadené turistami. Hore ide navyše aj cena. Nie je výnimkou predplatiť si dopredu aj šesť nájmov, kým je byt vôbec k dispozícii.

Portugalčania sa tým chránia. Vymáhateľnosť pohľadávok a vysťahovanie neplatičov je totiž výrazne zložitejšie a zdĺhavejšie ako u nás.

Článok od redaktorky Jany Pšeničkovej vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?