22. novembra 2020

Dlho očakávaný každoročný výber top cestovateľských destinácií Best of the World 2021 časopisu National Geographic je na svete a vzhľadom na súčasný stav na našej planéte, ktorú trápi globálna pandémia nového koronavírusu, prichádza v súlade s mottom „Snívajte teraz, cestujte neskôr.“

Zoznam „destinácií na vzostupe“ pre rok 2021 zahŕňa 25 úžasných miest po celom svete, ktoré by sa mali stať inšpiráciou vašich budúcich cestovateľských dobrodružstiev.

„Svet je plný zázračných miest, aj keď niektoré z nich sú ťažko dostupné,“ uvádza National Geographic. „Pandémia zastavila cestovanie, no neuhasila náš smäd po spoznávaní. Teší nás, že ešte pred začiatkom nového roka a s prísľubom skorého návratu k cestovaniu, sa s vami môžeme podeliť o týchto 25 destinácií, ktoré by mohli definovať aj vaše budúce cestovateľské plány.“

Destinácie pre všetkých

Časopis National Geographic rozdelil zoznam odporúčaných miest do piatich kategórií: príroda, dobrodružstvo, kultúra, udržateľnosť a rodina. V každej z týchto kategórií vyzdvihuje jednu destináciu a pridáva k nej zaujímavý článok. Nájdete tu príbeh „posledného afrického raja“ v Gabone, článok o ochranárskom úsilí v coloradskom Denveri, ale aj text o takmer dokončenej pobrežnej ceste v Anglicku England Coast Path, ktorá je najdlhšou trekovou trasou vedúcou popri morskom pobreží na svete.

Národný park Katmai, Aljaška

Aljašské hnedé medvede na brehu jazera. Foto: National-park.com

Do Katmai sa nedostanete po žiadnej ceste. Väčšina z takmer 20-tisíc štvorcových kilometrov, na ktorých sa nachádza národný park a prírodná rezervácia sú divočinou, kde nie je povolený lov zvierat.

Reklama

„Dostanete sa tam len loďou alebo hydroplánom. Pre mnohých návštevníkov parku, ktorých počet bol aj pred pandémiou prísne limitovaný, je Katmai miestom, kde sa chodí na rybačku a kde žije najväčšia koncentrácia medveďov hnedých na svete,“ píše National Geographic.

Dominika

Foto: Discoverdominica.com

„Pohorie, ktoré vedie stredom karibského ostrova Dominika, sformovalo jeho prirodzený ochranný štít, ktorý ostrov chráni pred koloniálnymi nájazdmi a nadmerným osídľovaním. Domáci ho nazývajú Waitukubuli (‚jej telo je dlhé‘),“ uvádza National Geographic.

Ostrov je plný zázrakov. Nájdete tam nádherný vodný svet plný vodopádov, 365 riek a dažďový prales či pláže s čiernym pieskom, ale aj deväť aktívnych sopiek a geotermálne úkazy, ako napríklad Boiling Lake, čo je v preklade „vriace jazero“. Jeho názov je veľmi príznačný, pretože je to zaplavená fumarola s teplotou vody okolo 93 °C  (fumarola je prírodný úkaz, akási trhlina v zemi, cez ktorú do okolia unikajú plyny s vysokou teplotou, pozn. red.).

Avšak globálna klimatická zmena, ktorá zhoršuje účinok hurikánov, je pre ostrov devastačná. Po ďalšom hurikáne sa príroda spamätala a obyvatelia sa postavili na nohy. Vláda sa rozhodla z Dominiky vytvoriť prvý štát odolný voči klíme s budovami, ktoré nepodľahnú hurikánom.

Anglická pobrežná cesta, Veľká Británia

Foto: Walktheenglandcoastpath.co.uk

Úžasná túra, na ktorú nikdy nezabudnete. Anglická pobrežná cesta je najdlhšou turistickou trasou vedúcou po pobreží na svete. Je dlhá takmer 4 500 kilometrov.

Turistika pozdĺž mora má návštevníkom priblížiť vzácne anglické dedičstvo a zároveň ho uchovať pre ďalšie generácie. V malebných prístavných mestách sa formoval charakter národa. Obydlia sú popretkávané skalnými útesmi a tajomnými zátokami. Každý kus cesty je výnimočný, v jednom kúte nájdete honosné sídlo a v ďalšom sa pred vami rozprestrie nedotknutá vidiecka scenéria.

Yellowknife, Severozápadné teritóriá, Kanada

Polárna žiara nad Severozápadnými teritóriami. Foto: spectacularnwt.com

Polárna žiara tam svieti 240 nocí z roku, ako opisuje National Geographic, „príbeh Yellowknife, hlavného mesta Severných teritórií Kanady, sa podobá na dobrodružný román. Je umiestnené na okraji Arktídy, na brehu Veľkého jazera otrokov, obkolesené divokou tajgou.“

Príbeh mesta sa začal písať len v prvej polovici minulého storočia, keď tam ľudia objavili ložiská zlata. Odvtedy sa však uzavrela aj posledná zlatá baňa a drahocenný kov vystriedali diamanty. Yellowknife má totiž jedno z najbohatších ložísk diamantov na svete.

Najväčším lákadlom je však pokoj, ticho a polárna žiara, ktorá sa nad nočným mestom rozprestiera a osvetľuje malé jazerá ukryté v okolitých lesoch.

Pueblos, Nové Mexiko

Foto: Indianpueblo.org

V Novom Mexiku volajú aktivisti po uznaní zásluh náboženského vodcu Popého (alebo aj Po’paya). Domorodý Američania boli utláčaní španielskymi dobyvateľmi. Popé sa v roku 1680 zaslúžil o vyhnanie Španielov z pôvodne indiánskeho Puebla, čím sa zabezpečilo zachovanie ich kultúry.

Kultúru a tradície domorodých Američanov môžete vidieť v 19 mestách vrátane osady Taos Pueblo, ktoré je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Štartovací bod tohto indiánskeho zážitku je kultúrne centrum v meste Albuquerque. Vyskúšať túto jedinečnú atmosféru, keď bude cestovanie opäť bezpečné, sa určite oplatí.

Transylvánia, Rumunsko

Transylvánia a jej hory vás vrátia bližšie k prírode. Foto: Unsplash.com

Objavte, čo je skutočné v krajine preslávenej mysterióznou fantastikou. Bram Stoker predstavil svetu Drakulu a premenil tento rumunský región na kraj upírov, mýtov a legiend. Jeho gotický hororový román je od roku 1897 neoddeliteľnou súčasťou Transylvánie.

Paradoxom je, že írsky spisovateľ toto miesto nikdy osobne nevidel. Šikovne ho však zakomponoval do svojho románu podľa dostupných kníh a cestopisov.

Pri pohľade na horeuvedenú fotku sa iste čudujete, kde sa podela spomínaná mystika. Transylvánia však ukrýva vidiecku atmosféru starej Európy, ktorú Stoker v románe neopísal.

Vyberte sa na poznávaciu jazdu z kozmopolitného mestečko Kluž a objavte okolité obydlia oddelené lúkami plnými divých kvetov, rozprávkovými hradmi a cestami dláždenými kameňmi ako z historického filmu.

Alonissos, Grécko

Záliv Votsi na ostrove Alonissos. Foto: Visitgreece.gr

Objavte „Partenón vrakov starých lodí“. Toto miesto je útočiskom pre tulene a „skladiskom“ strašidelných pozostatkov starodávnej lode Peristera v podmorskom múzeu. Vôbec prvé múzeum pod morskou hladinou sprístupnili Gréci len nedávno a je dostupné rekreačným potápačom.

Národný morským park Alonissos a Severné Sporady založili v roku 1992 najmä s cieľom zachrániť ohrozený druh stredozemného tuleňa. Zároveň pomohol udržať vykrádačov archeologických pokladov na uzde.

Reklama

Ak chcete toto múzeum pod hladinou navštíviť, nemusíte byť skúsení potápači. Avšak, musíte byť schopní ponárať sa so sprievodcom do hĺbky okolo 25 metrov. Ak nie ste natoľko odvážni, National Geographic odporúča, aby ste sa vydali na virtuálnu cestu z informačného centra ostrova Alonissos, kde môžete bezpečne objavovať poklady vraku lode.

Autorkou textu je prispievateľka Cecilia Rodriguez. Pre Forbes US píše o umení a cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?