19. júla 2020

Všetko zlé je na niečo dobré. Toto príslovie určite platí pre Slovenskú národnú galériu (SNG), ktorej kurátori, galerijní pedagógovia, reštaurátori, grafickí dizajnéri a ďalší zamestnanci v období karantény nezaháľali. Výsledkom sú nové formáty, digitálne projekty a realizácia množstva nápadov, ktoré pôvodne, podobne ako veľa ostatných inštitúcií aj súkromných firiem, odkladali „na neskôr“.

Vďaka nim vznikla napríklad aj digitálna „Slovenská náhradná galéria“, môžete privítať SNG priamo u vás doma, dozvedieť sa, ako sa pripravuje výstava, ako fungujú výpožičky diel a tiež zistiť mnoho zaujímavých informácií napríklad o umení a číslach či geometrii v umení.

Umenie vs korona. Zberatelia sú tu aj v ťažkých časoch,
umenie sa preklápa do online priestoru

O tom, čo vytvoril tím SNG v čase korony, sme sa rozprávali s Bohdanou Hromádkovou, šéfkou úseku marketingu a komunikácie SNG. V rozhovore prináša aj tipy, čo podniknúť počas leta a kam sa vydať za umením.

Bohdana Hromádková v rúšku SNG vyrobenom v spolupráci s dizajnérkou Michaelou Bednárovou. Pre Forbes.sk hovorila o tom, aké aktivity a projekty vznikli v SNG počas karantény. Foto: archív SNG

Čo sa dialo v SNG, keď padlo rozhodnutie o všeobecnej karanténe?

Reklama

Okrem „zatvárania a rušenia“, čo boli skúsenosti, ktoré mali všetky inštitúcie viac-menej rovnaké, sme sa stretli s príkladmi nečakanej ohľaduplnosti, starostlivosti o druhých a kolegiality. Pracovne sme sa snažili využiť potenciál všetkých oddelení a našich online kolekcií na webumenia.sk. Opreli sme sa o našu výbornú grafickú podporu a zručnosti lab.SNG a tiež naše marketingové oddelenie. Premýšľali sme nad spôsobmi, ako presunúť našu programovú, ale aj vzdelávaciu činnosť do online priestoru tak, aby sme z toho mohli prípadne ťažiť aj v budúcnosti. Takisto sme mali konečne čas na prípravu niektorých nových digitálnych formátov, ktoré sme chceli zrealizovať už dlhší čas – situácia nás paradoxne nezastavila, ale naopak „nakopla“.

Koronavírus očami slovenských ilustrátoriek.
Takto vidia a vnímajú dobro v neľahkých časoch

Aké digitálne formáty sa zrodili v SNG v tomto období?

Spustili sme online platformu Slovenská náhradná galéria, ktorá vznikla ako alternatíva k fyzickej návšteve galérie. Je plná originálnych článkov o zaujímavostiach zo sveta umenia. Napríklad formát „Sedem vecí o…“ od našich kurátorov, videí, ktoré predstavujú uplynulé aj aktuálne výstavy SNG, tipov na vzdelávacie a kreatívne aktivity pre rodiny s deťmi, ktoré tvorí Oddelenie galerijnej pedagogiky a veľa ďalšieho obsahu. Platformu plánujeme využívať aj do budúcna a pracujeme aj na anglickej verzii časti jej obsahu.

Pribudol aj nový digitálny formát SNG nažive. O čo v ňom ide?

Sú to živé online rozhovory, v ktorých sa s našimi kolegami rozprávame o všetkom, čo sa ukrýva v Slovenskej národnej galérii. S kurátormi, reštaurátormi, galerijnými pedagógmi, grafickými dizajnérmi, ale aj pracovníkmi z produkcie či oddelenia bezpečnosti zbierok sa pozrieme do zákulisia prípravy výstav, zistíme, ako fungujú výpožičky umeleckých diel, alebo ako raz naša produkcia zháňala na výstavu kolóniu mravcov. Neobídeme ani tému rekonštrukcie SNG v Bratislave, v rámci ktorej sa predstavíme rôzne novinky. Diváci nás môžu sledovať každý druhý utorok o 19.00 napríklad na našom Facebooku a Youtube, otázky môžu klásť už týždeň vopred a počas každého vysielania prostredníctvom aplikácie Slido s použitím #sngnazive. Najbližší stream bude v utorok 21. júla na tému Ako sa rekonštruuje galéria.

Aké ďalšie projekty vznikli počas karantény?

Pracovali sme aj na príprave krátkych videí Z klinca na klinec, v ktorých naši kurátori predstavia diela z rôznorodých a bohatých zbierok SNG. Videá budeme zverejňovať na našom Youtube kanáli, Instagrame a Facebooku každú nedeľu podvečer. Počas celého obdobia sme využívali aj náš webumenia.sk – online katalóg zdigitalizovaných diel zo zbierok SNG a ďalších inštitúcií. Okrem prehliadania diel vo vysokom rozlíšení si návštevníci webu môžu prezerať rôzne kolekcie umeleckých diel, čítať články a inšpirovať sa vzdelávacími aktivitami naviazané na dané zbierky. Tento obsah na webe neustále pribúdal aj počas korony a plníme ho naďalej.

Interaktívna mapa z dielne lab.SNG Foto: archív SNG

Naše oddelenie lab.SNG vytvorilo aj interaktívnu mapu, ktorá ukazuje putovanie Arnolda Petra Weisza-Kubínčana a pomocou autoportrétov ilustruje umelcovu psychiku aj ducha doby medzi dvoma svetovými vojnami. Po minuloročnej výstave „Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945)” v Slovenskej národnej galérii teda pokračujeme v rozprávaní neobyčajného príbehu tohto autora – tentokrát digitálne.

Ako na tieto projekty zareagovali ľudia?

Ľudia reagovali pozitívne najmä na rôznorodé články v rámci platformy Slovenská náhradná galéria – kde sa formou „blogov“, či už kurátorov alebo galerijných pedagógov, dozvedeli o súvislostiach umenia a iných oblastí života – prírody, záhrad, prepojenia profesie umelca a zdravotníka, ako laikovi priblížiť súčasné umenie a iné. Obľúbené boli aj veľmi jednoduché online návody na aktivity pre rodiny s deťmi. Samozrejme, ľudí tiež zaujíma, čo sa skrýva v zákulisí galérie a ako fungujú jednotlivé činnosti v SNG. Preto budeme v týchto formátoch určite pokračovať aj naďalej. Tento trend prezentovania rôznych SNG obsahov online bude aj naďalej pretrvávať.

Ako funguje SNG teraz a na aké expozície či podujatia sa môžu návštevníci tešiť počas leta?

Aj keď momentálne je možné opäť navštíviť živé programy a prebiehajúce výstavy, naďalej sme opatrní v organizovaní hromadnejších podujatí. Záujemcovia si však môžu rezervovať miesto na lektorskom alebo kurátorskom výklade s obmedzeným počtom v skupine alebo sa prísť pozrieť na Letné kino Film Europe v Berlinke SNG, ktoré má takisto limitovaný počet návštevníkov. Okrem živých programov počas leta pokračujeme aj v už spomínaných online aktivitách.

Momentka z výstavy LV100. Foto: archív SNG

Návštevníci SNG Bratislava si takisto môžu prísť pozrieť aktuálnu výstavu LV100 venovanú významnému slovenskému scénografovi Ladislavovi Vychodilovi, ktorej súčasťou je aj kreatívna interaktívna zóna pre deti aj dospelých. Navštíviť môžu aj novootvorenú výstavu Generácia 909,76 či stále expozície – Knižnicu Kornela a Nade Földváriovcov, Archív Júliusa Kollera a obľúbenú interaktívnu projekciu Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, ktorá je znovu otvorená.

Čo sa dá vidieť mimo Bratislavy?

Reklama

Ľudia môžu napríklad navštíviť Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku, kde si pozrú výber z diela jedného z klasikov moderny Kolomana Sokola, a tešiť sa môžu aj na otvorenie nového výstavného projektu Skupinová terapia v Schaubmarovom mlyne v Pezinku, a to už 15. augusta.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?