Nová analýza spoločnosti Gallup ukázala, že zamestnanci zaznamenali pokles v pracovnej angažovanosti. Týka sa to nielen zamestnancov, ktorí pracujú na plný úväzok v kancelárii, ale rovnako aj tých, ktorí pracujú výlučne na diaľku.
Spoločnosť Gallup vo svojej novej analýze uviedla, že politika návratu do kancelárie, nedostatočne vyškolení manažéri, istý „mentálny odstup“ od kolegov a málo príležitostí na kariérny rast pravdepodobne prispeli k hodnoteniu angažovanosti zamestnancov v USA, ktoré kleslo na najnižšiu úroveň za posledných 11 rokov.
Deje sa tak v čase, keď je trh práce stále silný, ale zvýšila sa miera prepúšťania a klesol počet voľných pracovných miest na určitých pozíciách.
Návrat o 11 rokov
Výskumná a poradenská spoločnosť, ktorá priebežne sleduje angažovanosť zamestnancov v práci zistila, že v prvom štvrťroku 2024 klesla táto hodnota v porovnaní s koncom predchádzajúceho roka o tri percentuálne body – na 30 percent. Ide o 4,8 milióna menej zamestnancov, ktorí sú „zapálení“ pre svoju prácu, čo je najmenej od roku 2013.
„V súčasnosti sme na úrovni angažovanosti, ktorú sme zaznamenali pred 11 rokmi po desaťročnom raste,“ hovorí Jim Harter, hlavný vedecký pracovník pre pracovné prostredie a pohodu spoločnosti Gallup. „Je to znepokojujúce.“
Najnovšie prieskumy sa uskutočnili vo februári na náhodnej vzorke viac ako 18 700 dospelých Američanov a Američaniek.
Na chvoste rebríčka
Harter hovorí, že k najväčšiemu poklesu došlo u najmladších vekových skupín, ako aj medzi zamestnancami s pracovným režimom na oboch koncoch spektra flexibility.
Analýza zistila, že najvýraznejší pokles angažovanosti zaznamenala Generácia Z – zamestnanci narodení po roku 1997 (ale v tomto prieskume mali najmenej 18 rokov), ktorých angažovanosť v prvom štvrťroku klesla o šesť percentuálnych bodov.
U ľudí, ktorí pracujú výlučne na diaľku, ako aj u tých, ktorí pracujú na plný úväzok v kancelárii, ale majú prácu, ktorú je možné vykonávať aj na diaľku, došlo k prudkému poklesu angažovanosti. Presnejšie o šesť percentuálnych bodov.
U zamestnancov s hybridným pracovným režimom naopak nebol zaznamenaný prudký pokles.
Kde je chyba?
Údaje podľa Hartera naznačujú, že fyzická vzdialenosť sa stáva aj mentálnou vzdialenosťou. Na druhej strane ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách, majú pocit, že iní, ktorí pracujú na diaľku, sú flexibilní a oni nie. Vzápätí však dodáva, že jedným z riešení je akási zlatá stredná cesta, ktorú musia organizácie správne nastaviť.
Podľa Hartera dosiahla miera angažovanosti vrchol v roku 2020, keď 36 percent zamestnancov vykazovalo výsledky vysokej miery angažovanosti. Gallup tento fenomén definuje ako angažovanosť a nadšenie pre prácu a pracovisko.
Spoločnosť Gallup meria nálady pracovníkov pomocou otázok, či napríklad ľudia majú pocit, že vedia, čo sa od nich očakáva, či majú príležitosti na rast a či sa cítia byť stotožnení s cieľom organizácie.
Čo sa týka poslednej otázky, pri zamestnancoch, ktorí pracujú na plný úväzok v kancelárii, ale ich prácu možno vykonávať aj na diaľku, zaznamenali výrazný pokles. Počet zamestnancov, ktorí sa cítili byť spojení s cieľom organizácie, klesol z 38 percent v roku 2021 na 32 začiatkom tohto roka.
Možnosť voľby
Podľa Hartera sa zatiaľ nezdá, že by na samotný zápal pre prácu malo vplyv prepúšťanie v niektorých odvetviach alebo nižšia miera odchodov.
V marci v USA pribudlo oveľa viac pracovných miest, ako sa očakávalo a miera nezamestnanosti mierne klesla. Podľa samostatných správ sa však miera prepúšťania dostala na 14-mesačné maximum a počet pracovníkov, ktorí dali výpoveď, klesol.
„Vo všeobecnosti, keď vidíme, že ekonomika klesá, vedie to k nižšej miere aktívnej neangažovanosti,“ hovorí Harter, pričom má na mysli ľudí, ktorí nielen strácajú nadšenie zo svojej práce, ale sú voči nej skutočne znechutení.
To sa zatiaľ výrazne neprejavuje v číslach „aktívnej neangažovanosti“, ktoré zostávajú stabilné oproti štvrtému štvrťroku minulého roka (17 percent). „Napovedá to, že ekonomika nie je
v takom štádiu, aby ľudia nemali stále možnosť voľby.“
Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je Jena McGregor.