Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
20. decembra 2019

Investícia do zdravia zamestnancov sa firmám často vráti vo forme lepšej dochádzky, vyššej produktivity a nižšej fluktuácie pracovnej sily.

Málo pohybu, stres, nedostatok spánku a nepravidelná strava. To sú hlavné príčiny čoraz častejšieho výskytu závažných civilizačných chorôb, akými sú vysoký krvný tlak, obezita či cukrovka. 

Začať žiť zdravo a vytrvať nie je nič jednoduché. Ved koľkým z nás vydrží odhodlanie z novoročného predsavzatia aj ďalej, ako po prvý kalendárny mesiac. 

Odborníci sa zhodujú na tom, že na začiatku môže byť veľmi nápomocné mať pri sebe niekoho, kto vás podrží a bude vás denne strážiť. A to je presne ten dôvod, prečo sa inteligentné zariadenia tešia obľube najmä medzi mladou športujúcou generáciou. Sú vždy spoľahlivé, nezabudnú na vás a vedia s vami byť nonstop 24 hodín denne.

Zdroj foto: Archív značky

Nielen na šport, ale aj zdravie

Smart hodinky dnes pritom zďaleka nie sú len o meraní počtu krokov či jednoduchom meraní pulzu. Konkrétne športové hodinky Garmin VENU pomocou optického snímača tepovej frekvencie vedia odmerať napríklad okysličenie krvi, hladinu stresu, kvalitu spánku či správnosť dýchania.

Táto technológia sa vyvíjala vo Výskumnom inštitúte pre olympijské športy vo Fínsku. Používajú ju olympijskí športovci po celom svete, medzi inými aj naša Nasťa Kuzminová. Je dostatočne presná na to, aby dokázala odhaliť aj jemnú variabilitu v pulze a upozorniť vás napríklad na to, že nie ste dostatočne oddýchnutý. 

Zozbierané údaje spracované pomocou ďalších systémov môžu slúžiť ako prevencia závažných chorôb akými sú hypertenzia, spánkové apnoe či mŕtvica. Aj preto dnes niektoré poisťovne v zahraničí svojim klientom vyplácajú vyššie poistné plnenia, ak takéto zariadenia používajú.

Zdroj foto: Archív značky

Ako firmy využívajú nositeľné technológie

Štúdia z roku 2016 publikovaná analytickou spočnosťou Gallup ukázala, že investícia do zdravia zamestnancov má signifikantný vplyv na zníženie nákladov spojených s vyplácaním nemocenských dávok, stratou produktivity a nahrádzaním neprítomných pracovníkov. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie investované náklady vo výške 1 € do zdravia zamestnancov sa zamestnávateľovi vrátia vo výške 4 €.

Zdroj foto: Archív značky

Viacero svetových firiem či organizácií dnes využíva smart zariadenia ako Garmin VENU či Garmin série Vívo na to, aby motivovali svojich zamestnancov k pohybu a k tomu, aby mali svoje zdravie viac pod kontrolou. Napríklad pre nich organizujú pravidelné súťaže či výzvy, v rámci ktorých majú do určitého termínu nazbierať na svojom zariadení stanovený počet krokov a vďaka tomu majú možnosť vyhrať vecné ceny.

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je ďalšou veľkou témou, kde firma môže vďaka inteligentným zariadeniam dosiahnuť značné úspory. Smart hodinky vedia monitorovať únavu či stres zamestnanca v práci, a tak predchádzať vážnym zraneniam či upozorniť na pád a odoslať správu o jeho polohe na určené núdzové číslo.

Možnosti, ktoré smart hodinky ponúkajú sa ešte viac rozširujú v kombinácii s inými inteligentnými systémami a technológiami. Predstavte si napríklad automobil, ktorý pomocou hodiniek na ruke vodiča zanalyzuje úroveň jeho stresu, a podľa toho aktivuje masáž v sedadle v kombinácii s hudbou na mieru, príjemnou teplotou a vôňou, či náladovým osvetlením. Zároveň systém vodiča upozorní v momente, keď sa mu začne driemať. Nie je to žiadne sci-fi, ide o konkrétny príklad využitia zariadenia Garmin, ktorý už dnes využíva známa automobilka.

Ak chce byť firma atraktívna pre najlepších zamestnancov, mala by sa aktívne starať o ich zdravie. Nielenže sa takýmto spôsobom zvyšuje motivácia a spokojnosť zamestnancov, ale spoločnosť si tak z dlhodobého hľadiska zabezpečuje efektívny rast.

Viac informácií o produktoch značky Garmin nájdete na stránkach slovenského distribútora CONAN, s.r.o.: www.garmin.sk

Zdroj foto: Archív značky