26. júla 2021

Malebná príroda, príjemné mestečká aj Jadranské more. Dvojmiliónové Slovinsko sa stáva čoraz príťažlivejšou krajinou aj pre slovenských turistov. Väčšina však pozná najmä hlavné mesto Ľubľanu, jazero Bled či prímorské letoviská. Forbes vám preto prináša miest a gastronomických tipov, o ktorých ste možno ešte nepočuli, ale oplatí sa ich navštíviť.

Starobylé pivnice s jedinečným vínom, klimatické kúpele či najstaršia horská chata. Slovinec Peter Ušaj, majiteľ populárneho podniku Cafinho Piran, pre Forbes odporučil 5 oblastí, v ktorých by ste mohli zažiť a ochutnať skvelú dovolenku.

Peter Ušaj, majiteľ Cafinho Piran. Foto: archív P. Ušaja

Repnice Bizeljsko

Vinársky kraj Bizeljsko sa nachádza na východe krajiny neďaleko hraníc s Chorvátskom. Určite sa oplatí navštíviť tamojšie repnice, čo sú vínne pivnice vyhĺbené v kremennom piesku. Najstaršie z nich majú až 200 rokov a dnes sa využívajú aj na jedinečné degustácie.

Medzi najlepšie tamojšie vína patrí Metliška črnina, región je tiež známy produkciou vynikajúcich šumivých vín. Pobyt si môžete spojiť aj s návštevou neďalekých termálnych kúpeľov Čatež či Podčetrtek.

 

Reklama
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Terme Čatež (@terme_catez)

Logarská dolina

Krajinu ako z rozprávka objavíte v tejto alpskej doline v tvare písmena „u“ na severe Slovinska pri hraniciach s Rakúskom. Zelené lúky, bukové lesy, horské štíty a vodopády. Vďaka malému osídleniu oblasti je to ideálne miesto na pokojnú dovolenku v panenskej prírode. Atrakciou, kde zrejme stretnete viac turistov, je 90-metrový vodopád Rinka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mišo Jaušovec (@miso_jt)

Goriška Brda

Na jednej strane sa črtajú Alpy, na druhej Jadranské more. Goriška Brda leží pri talianskych hraniciach a svojím romantickým charakterom pripomína Toskánsko. Nájdete tu malé stredoveké mestečká, mierne kopce, svahy plné viníc a ovocných sadov. Skvelé sú najmä tamojšie marhule a čerešne. Celej oblasti Brda však kraľuje jedinečné víno, špecialitou je odroda zvaná Rebula.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Brda (@goriska_brda)

Vipavská dolina

Rozľahlé údolie, obklopené vysokými zelenými kopcami, je rajom vinárov a cyklistov. Ide o vyschnutú niekdajšiu zátoku mora, ktorá má veľmi kvalitnú pôdu, bohatú na minerály. Tradičným artiklom je osviežujúce a mierne kyslé víno z odrody Zelen, miestnou špecialitou je tiež oranžové víno.

Ochutnať treba aj tvrdý syr Nanos, ktorý sa tam vyrába od 16. storočia, a vynikajúci Kraški pršut. V neďalekom zámku Zemono zase nájdete skvelú reštauráciu Gostilna pri Lojzetu, ktorá vlani získala michelinskú hviezdu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Reklama

Príspevok, ktorý zdieľa Gostilna Pri Lojzetu (@dvorec_zemono)

Jezersko

Malebná oblasť v Kamnicko-Savinjských Alpách pri rakúskych hraniciach, ktorú zatiaľ nezaťažil cestovný ruch. Aj preto sa zvykne označovať ako klimatické kúpele. Je to priam vysnívané miesto na turistické výlety či na lezenie po skalách. Atmosféru umocňuje aj unikátny charakter tradičnej horskej obce Jezersko.

V oblasti pramení aj minerálna voda Jezerska slatina s priaznivými účinkami na srdcovo-cievny systém. Navštíviť tu môžete aj najstaršiu horskú chatu v Slovinsku, ktorá sa nazýva Česká chata. Názov napovedá, že ju v roku 1900 postavili české ruky a vo výške 1 543 m nad morom sa v nej dá aj prenocovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa visit jezersko (@tic_jezersko)

A tu je 5 tipov Forbes, kam sa v Slovinsku oplatí zájsť na jedlo:

Hiša Polonka, Kobarid

Hostinec v mestečku Kobarid v Julských Alpách, za ktorým stojí Ana Roš, najlepšia kuchárka sveta z roku 2017. Slávna sa stala vďaka svojej reštaurácii Hiša Franko (nachádza sa neďaleko), ktorá je zameraná na fine dining a vlani jej Michelin Guide udelil až dve hviezdy.

Ani v Polonke však nevaria „obyčajné“ jedlá. Nájdete tam skvelú lokálnu kuchyňu za veľmi dobré ceny. Vyskúšajte napríklad ich pastiersku pochúťku či rozbif a výborné je aj remeselné pivo Feo. A keď už budete v Kobaride, zájdite aj do mliekarne Planika a ochutnajte ich domáci syr.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hiša Polonka (@hisapolonka)

Pivovar Adam Ravbar, Domžale

Nachádza sa na kraji mestečka Domžale neďaleko hlavného mesta Ľubľany. Pivo tam varia od roku 1991 a patrí medzi najchutnejšie remeselné pivá v Slovinsku.  Tiež sa tam dobre naobedujete a neminiete pritom ani veľa peňazí. Oplatí sa ochutnať ich guláš alebo morčacie mäso s hríbovou omáčkou a lokálnou knedľou s tvarohom nazývanou štruklji.

Ribič Baja, Piran

Nenápadná rodinná reštaurácia na promenáde v prímorskom mestečku Piran. Vždy čerstvé ryby a vždy výborne pripravené. Skvelé je však najmä ich „črno rižoto“ zo sépie alebo hustá polievka brodet z morských plodov a rýb.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa knedl (@knedl.vienna)

Rizibizi, Portorož

Ak ste ešte nikdy neboli v michelinskej reštaurácií a láka vás to, tak Rizibizi je ideálna príležitosť. Slávnu hviezdu získali len vlani a ceny za degustačné menu sa pohybujú na prijateľných sumách od 40 do 70 eur. Na promenáde v Portoroži je podnik trochu ukrytý a pôsobí nenápadne, ale ich pravidelne sa obmieňajúce menu je chuťovo vyčnievajúce.

Reštaurácia Trojane

Ak vás chytí chuť na niečo sladké na diaľnici, oplatí sa neďaleko Ľubľany odbočiť na Trojane. Tamojšou špecialitou je „trojanski krof“, teda trojanské šišky, ktoré v tomto podniku pripravujú už od roku 1961. Plnia sa vanilkovým krémom, sú poliate čokoládou a posypané kokosovou múčkou.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?