Slovenský startup Sensoneo, ktorý vyvíja a poskytuje mestám riešenia pre inteligentnú správu odpadov, si pripísal na konto ďalší úspech. Tentokrát manželia Basilovci implementujú najväčšie smart riešenie tohto druhu v Európe.
Tentokrát vyhrala spoločnosť Sensoneo tender v španielskom Madride, ktorému dodala 11-tisíc senzorov na inteligentný manažment odpadu. Ako pre Forbes vysvetľuje Andrea Basilová, spoluzakladateľka firmy, tender sa im podarilo vyhrať aj vďaka ich lokálnemu partnerovi, ktorý už bol v danom regióne etablovaný a orientoval sa v potrebách zákazníkov aj v legislatíve.
„My sme dodávateľom technológie, ktorá odpovedá na aktuálne výzvy a problémy miest. Tie sa snažia urobiť zvoz odpadu efektívnejším a flexibilnejším – šetriť najazdené kilometre, odbremeňovať dopravu a poznať skutočnú tvorbu odpadu v jednotlivých častiach mesta,“ dopĺňa Basilová pre Forbes.
Podobný úspech sa im podarilo dosiahnuť už v minulosti. Riešenie pred časom nasadzovali napríklad aj v argentínskom Buenos Aires a inštalácia 4500 kusov senzorov v tom čase predstavovala najväčší projekt svojho druhu v Južnej Amerike.
Naprieč svetom
Dnes okrem toho dodávajú stovky kusov technológie aj do Saudskej Arábie, konkrétne do mesta Al Ula, a nasadzovať by sa malo aj vo futuristickom meste Neom.
Čo sa týka domácej pôdy, Sensoneo pôsobí už v takmer každej európskej krajine a severské štáty dokonca využívajú aj ich riešenie na monitorovanie odpadových vôd. Zabezpečujú tiež prevádzku zálohového systému na Slovensku a na Malte.
Startup si vyslúžil dôveru investorov, do dnešného dňa sa im podarilo vyraisovať 4,8 milióna eur. Ich prvotným a hlavným produktom sú ultrazvukové inteligentné senzory, ktoré v reálnom čase viackrát denne monitorujú zaplnenie kontajnerov. To v kombinácii so sofistikovaným softvérom (riadiaci systém, analytika a plánovanie trás) mestám a firmám umožňuje realizovať strategické rozhodnutia na základe dát.
Zvoz odpadu tak môžu zabezpečovať podľa skutočnej potreby, navrhovať optimálne zvozové trasy, vytvárať automatizovanú navigáciu po najkratších a najbezpečnejších cestách a tomu všetkému prispôsobiť technologické aj ľudské zdroje.