21. júna 2021

Slovenský plán obnovy má zelenú. Oznámila to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Ocenila, že Slovensko odovzdalo plán obnovy medzi prvými piatimi krajinami, vyzdvihla aj výbornú spoluprácu. Plán podľa jej slov spĺňa kritériá, je ambiciózny a kvalitný. 

„Som šťastná, že môžem oznámiť, že Európska komisia sa rozhodla dať zelenú slovenskému plánu obnovy a odolnosti v hodnote 6,3 miliardy eur,“ vyhlásila šéfka eurokomisie. Reformy a investície, ktoré tento plán obsahuje, urobia podľa nej Slovensko silnejším, odolnejším a lepšie pripraveným na budúcnosť.

Dôraz na zelené a digitálne projekty

Von der Leyenová poznamenala, že slovenský plán obsahuje 43 % prostriedkov na zelenú transformáciu a 21 % na digitalizáciu. „Veľmi oceňujem, že máte veľký program pre slovenských žiakov, aby boli vybavení na budúce zamestnania, vedomosti a zručnosti, ktoré sú nevyhnuté pre vek digitalizácie, a tiež že slovenské podniky dostávajú podporu z tohto plánu na prechod na digitalizáciu,“ priblížila.

Potešila ju tiež hodnota alokácie z plánu obnovy na zdravotníctvo.

„To najťažšie je ešte len pred nami, a to je samotná realizácia,“ skonštatoval premiér Eduard Heger (OĽANO). Priblížil, že medzi priority slovenského plánu obnovy patria vzdelávanie, zdravotníctvo, ale i životné prostredie či efektívna verejná správa. Poznamenal, že v súčasnosti sa už nezaobídeme ani bez digitalizácie.

Reklama

„Systémy kontrol na ochranu finančných záujmov Únie zavedené Slovenskom sa považujú za primerané,“ píše sa v stanovisku EK s tým, že v pláne sa uvádzajú dostatočne podrobne rozpracované opatrenia vnútroštátnych orgánov na predchádzanie korupcii, podvodom a konfliktom záujmov.

Na čo pôjde najviac peňazí

  • 988 miliónov eur – obnova a výstavba nemocníc.
  • 712 miliónov eur – rozvoj nízkouhlíkovej dopravy. To zahŕňa podporu zavádzania nabíjacích staníc pre alternatívny pohon, modernizáciu železníc a rozvoj cyklistickej infraštruktúry.
  • 530 miliónov eur – zlepšenie energetickej a ekologickej výkonnosti aspoň 30-tisíc domácností.
  • 368 miliónov eur – podpora energetickej efektívnosti a investovanie do inovatívnych technológií dekarbonizácie v priemysle.
  • 255 miliónov eur – posilnenie efektívnosti a nezávislosti justičného systému a investovanie do digitálnej infraštruktúry.
  • 193 miliónov eur – investície do dlhodobej starostlivosti o ľudí v núdzi prostredníctvom väčšieho zamerania sa na komunitné riešenia.
  • 159 miliónov eur – revitalizácia vodných tokov, zvyšovanie odolnosti lesov voči vplyvom zmeny klímy a podpora biodiverzity.
  • 141 miliónov eur – výstavba predškolských zariadení, aby zlepšila prístup k službám starostlivosti o deti.

Posledné slovo má Rada EÚ

Komisia v pondelok (21. júna) prijala návrh vykonávacieho rozhodnutia s cieľom poskytnúť Slovensku 6,3 miliardy eur v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Rada EÚ bude mať teraz štyri týždne na prijatie návrhu. Ak plán schváli, umožní tým vyplatenie 823 miliónov eur Slovensku v rámci predbežného financovania (13 % z celkovej sumy pridelenej Slovensku).

„Komisia povolí ďalšie vyplácanie na základe uspokojivého plnenia míľnikov a cieľov uvedených vo vykonávacom rozhodnutí Rady, čím sa zohľadní pokrok dosiahnutý pri realizácii investícií a reforiem,“ dodala EK.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?