Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
10. decembra 2021

Jeden z najkrajších a najvzácnejších drahokamov na svete slovenský opál, známy ako dubnícky opál, je nádherným veľdielom prírody. Ten vzácny zo Slovenských opálových baní spoločnosť Yophine vybrusuje a prináša ho po sto rokoch späť na trh v exkluzívnych šperkoch.  

Drahý opál z Dubníckych baní je atraktívny raritný drahokam, ktorý vznikol pred miliónmi rokov pri postvulkanickej činnosti. Na jeho vytvorenie museli byť splnené špecifické fyzikálne a chemické podmienky, pričom stačila drobná zmena v procese a už by sa tak nestalo.  

Chceli ich všetci, dovoliť si ich mohli len niektorí

Za objavením prvých opálových zdrojov na svete stojí cisár Rudolf II., ktorý vydal povolenie pre hľadanie vzácneho kameňa v Uhorsku. Keď Dubnícke bane ukázali svoje poklady, záujem európskej šľachty raketovo narastal. Opál je hrejivý kameň s mimoriadnou aurou, sú mu prisudzované liečivé a mystické vlastnosti, aj preto po nich panovníci túžili. 

Historický opálový šperk vyrobený do 90. rokov 19. storočia má takmer naisto opály z Dubníckych baní. Pýšili sa nimi napríklad Mária Terézia, Joséphine de Beauharnais, Napoleon Bonaparte, Sissi, kráľovná Viktória a ďalší.  

Ťažba opálu nikdy nepokryla dopyt a opály z Dubníka sa stali najžiadanejšími kameňmi na svete. Napríklad podľa zachovaných dokumentov zaplatil Britský kráľovský trón za jediný kus opálu 40-tisíc zlatých, v dnešnom prepočte vyše sedem miliónov eur. 

Vyhľadávajú ho milovníci umenia, ktorí vedia ohodnotiť vzácnosť pravého drahokamu, jeho pôvod a históriu. Zdroj foto: Yophine

Opál zahrá očiam divadelné predstavenie

Dnes patrí územie baní do chránenej oblasti vyhľadávanej turistami. Hlbinná ťažba už neprebieha, ide len o precízne pátranie po individuálnych kusoch. Opály z baní na Dubníku hrajú derniéru, a tak len málo drahokamov nájde svojho majiteľa. Ich spracovanie a výroba šperkov je v réžii spoločnosti Yophine, ktorá má ako jediná oprávnenie pracovať s najstarším opálom na svete. 

Opál každého očarí takzvanou farbohrou, kedy ukáže svoju najvzácnejšiu krásu. Ide o optický jav, ktorý ľudské oko vníma ako divadelné predstavenie jednofarebných lúčov, ktoré produkuje špecifická mikrotextúra drahého opálu. Slovenský drahokam ukazuje farebné obrazy namaľované prírodou, pohybujúce sa na podklade nežnej bielej alebo priesvitnej farby tela opálu. Aj to je jeden z dôvodov, prečo spoločnosť Yophine sústreďuje toľko energie do jeho spracovania. Prinavracia opál kráľovien späť na trón so všetkou slávou, akú si zaslúži.

Na trhu je mnoho lacných opálov – tie syntetické sú vytvorené v laboratóriu, ktoré môžete najčastejšie vidieť v klenotníctvach, ale nízku cenu majú napríklad aj etiópske hydrofanické kusy, ich farbohra sa časom vytráca a kameň žltne.   

Slovenský opál nazývajú kráľovnou diamantov

Pravý šperk je vrcholom umeleckej činnosti a na jeho vyhotovenie potrebujete materiál, ktorý vyhotovila príroda, najlepší umelec. Pri opáli je mimoriadne dôležitý pôvod, akú cestu absolvoval, ako bol spracovaný. To všetko je zhmotnené v certifikáte, ktorým Yophine zaručuje, že bol kameň legálne získaný z exkluzívnej lokality a dokladá aj návod na správne zaobchádzanie. Certifikát od Yophine je rodný list drahokamu, každý má svoje ID.

Na výrobu šperku samotná opálová surovina nestačí, potrebujete ju vedieť spracovať. Až talent a roky praxe brusiča odhalia jej pravú krásu a ukážu skutočný drahokam. Preto spoločnosť Yophine označuje svoje spracovanie drahých opálov výbrusmi „Cut by Yophine“. 

Ide o špeciálne dizajnové výbrusy drahokamov, navrhnuté pre maximalizáciu potenciálu opálu. Yophine dbá na kvalitu všetkých vlastností, primeranosť, presnosť, kompletnosť a jemnosť. Celkovo dosahuje najvyššiu kvalitu a ukazuje svetovo novú úroveň kvality výbrusov. Yophine vytvára kabošonový výbrus, čo je tradičný zaoblený hladký výbrus, kde najviac vynikne farbohra, aj fazetovaný výbrus, ktorý môže mať viacero podôb. Brúsič vybrúsi opál do systému plôšok, ktoré na seba nadväzujú a volí vždy tvar vyhovujúci danému opálu. Vzniká tak umelecké dielo a skvost práce ľudských rúk. Opál je nežný kameň a brusič musí byť k nemu vnímavý, aby odhalil jeho potenciál, krásu a tajomstvo. Brúsenie jedného kameňa môže trvať celý deň, ale aj niekoľko mesiacov, záleží od veľkosti a zložitosti. 

Opál vyžaduje osobitý prístup opracovania a špeciálne ten dubnícky, pretože je ho málo a nikdy sa už nebude spracovávať masovo. Vyhľadávajú ho zberatelia a milovníci umenia, ktorí vedia ohodnotiť vzácnosť pravého drahokamu, jeho pôvod a históriu. Umelecké dielo vytvorené prírodou sa tak stáva najčastejšie darom pre niekoho, kto nám je drahý a vzácny. Slovenský opál si právom získal pomenovanie „Queen of Gems“, kráľovná drahokamov. 

Pokiaľ aj vy túžite obdarovať blízkeho týmto výnimočným drahokamom, kontaktujte spoločnosť Yophine na webovej stránke alebo na e-maili yophine@yophine.com