17. februára 2021

Slovenský startup CloudTalk, ktorý poskytuje cloudové riešenia pre call centrá, získal 6-miliónovú investíciu. Podporil ho holandský fond HenQ a nemecký fond Point Nine Capital.

Pre startup je to ďalšia finančná injekcia po seedovej investícii vo výške 1,3 milióna eur od českého fondu Presto Ventures v roku 2019. CloudTalk plánuje investovať do skvalitňovania služieb a založiť vlastné inovačné laboratórium zamerané na využitie umelej inteligencie pre call centrá.

Aktuálne zamestnávajú v Bratislave a v Prahe takmer 60-členný tím. Po získanej investícii ho však plánujú zdvojnásobiť. Na Slovensku chce CloudTalk prijať 50 nových ľudí.

CloudTalk tím. Foto: CloudTalk

CloudTalk založili v roku 2018 dvaja Slováci – Martin Malych a Viktor Vanek. Bola to jednoduchá aplikácia na telefonovanie cez webový prehliadač, no krátko potom zaznamenali dopyt po komplexnejších telefónnych riešeniach pre väčšie firmy.

Preto sa v roku 2019 rozhodli prijať seed investíciu od Presto Ventures. Rozšírili tím a expandovali na zahraničné trhy. V súčasnosti poskytuje firma cloudové telefónne riešenia pre malé a stredné firmy v 80 krajinách sveta. Na Slovensku jej služby využíva napríklad Profesia.sk alebo spoločnosť DHL.

Reklama

Úspora z každého hovoru

CloudTalk sa zameriava na riešenia pre call centrá, kde je potrebná vysoká kvalita hovorov, automatizácia biznis procesov a vysoká konfigurovateľnosť systému.

Nechceli sa spoliehať na riešenia tretích strán, a tak si vybudovali vlastnú infraštruktúru v cloude, vďaka čomu môžu lepšie kontrolovať kvalitu.

Výhody cloudovej technológie sa naplno prejavili v začiatkoch pandémie. Firmy s klasickými telefónnymi ústredňami zápasili s problémami, no ich klienti dokázali jednoducho prejsť na prácu z domu.

Hlavným cieľom je poskytovať špičkovú kvalitu hovorov a ich automatizáciu. Výhodou je aj jednoduché prepojenie s CRM softvérmi a helpdeskami.

Tímy obchodníkov a pracovníkov zákazníckych služieb tak majú prehľad o klientoch. Tieto prepojenia a automatizácia dokážu ušetriť 2 až 3 minúty z každého hovoru.

Aj zamestnanci môžu vlastniť podiel

Nová investícia umožní na Slovensku rozšírenie tímu o ďalších 50 ľudí, najmä o vývojárov, produktových manažérov a IT špecialistov. Tí budú pracovať na ďalšom skvalitňovaní prenášaných hovorov. Budú súčasťou nového CloudTalk Innovation Labu zameraného na vývoj a nasadzovanie umelej inteligencie pre call centrá.

CloudTalk chce o talenty zabojovať aj tým, že ako jedna z mála slovenských firiem dáva zamestnancom možnosť vlastniť podiel vo firme vo forme zamestnaneckých akcií cez tzv. employee stock ownership plan (ESOP).

„V startupe sme začali s niekoľkými ľuďmi, ktorých fascinovali nové možnosti telefonovania cez cloud. Dnes máme takmer 60 ľudí jedenástich rôznych národností a obsluhujeme tisíce zákazníkov z vyše 80 krajín. Časom by sme chceli náš tím rozšíriť až trojnásobne a vyvinúť viac integrácií s inými službami,“ približuje plány firmy jej spoluzakladateľ Martin Malych.

Martin Malych a Viktor Vanek. Foto: CloudTalk

„Plánujeme založiť aj inovačné centrum postavené na umelej inteligencii, ktoré nám pomôže priniesť užitočné vylepšenia do pomerne zastaraného sveta biznisových telekomunikačných služieb,“ dodáva Malych.

Dlhodobo stagnujúci trh s telefónnymi službami v objeme 50 miliárd dolárov má podľa zakladateľov CloudTalku stále čo doháňať v oblasti modernizácie. V súčasnosti má ešte stále 70 percent call centier podobu open-office priestorov s množstvom personálu a lokálneho hardvéru.

Flexibilné call centrá

Point Nine Capital v minulosti investoval aj do úspešného fintechového startupu Revolut či známej online dotazníkovej služby Typeform.

„Keďže firmy po celom svete presedlali na prácu z domu, flexibilné a ľahko použiteľné call centrá sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje Christoph Janz, Managing Partner Point Nine Capital. „Sme radi, že môžeme podporiť CloudTalk pri vývoji ich virtuálneho telefonického systému, ktorý zužitkujú tímy predajcov a zákazníckych služieb kdekoľvek na svete. Sme nadšení tímom aj rastom firmy v uplynulých mesiacoch.“

Trhová hodnota startupu od prvej investície narástla osemnásobne a firma si pre rok 2021 nastavila vysoký cieľ – 150-percentný medziročný nárast tržieb.

„Plánovanie ďalšieho roka nám prišlo prekvapujúco jednoduché. Určili sme si kľúčové aktivity, ktoré nám prinesú rast a rozširujeme to, čo nám dobre fungovalo doteraz,“ dopĺňa druhý spoluzakladateľ Viktor Vanek.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?