10. februára 2021

Pri pandémiách sa hovorí, že nik nie je v bezpečí, kým nie sú v bezpečí všetci. Aj preto sa v Bill & Melinda Gates Medical Research Institute dlhodobo snažia, aby mali k očkovaniu prístup aj krajiny tretieho sveta. Jedným z ich expertov je slovenský biochemik Viliam Pavliak. K inštitútu, ktorý je súčasťou známej nadácie Gatesovcov, „prestúpil“ po rokoch vývoja vakcín pre farmaceutický gigant Pfizer.

Akú úlohu má Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov pri vývoji a distribúcii vakcíny?

Vakcínu sme nevyvíjali, ale kolegovia pracovali na logistike spracovania výsledkov z klinických testov. Nadácia sa finančne podieľala aj na formovaní Covaxu, platformy pod záštitou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a vakcinačných aliancií Gavi a CEPI, ktorá má zabezpečiť urýchlenie vývoja, produkcie a spravodlivú dostupnosť vakcín pre rozvojový svet. Snaží sa zaistiť kapacity na výrobu očkovacích látok a monoklonálnych protilátok. Tejto oblasti sa Gatesovci dlhodobo venujú.

Konšpirácie o Gatesovi a „čipovaní“

Na Slovensku sa meno Bill Gates spája s rôznymi konšpiračnými teóriami. Aj okolo očkovania koluje hromada mýtov. Dotýka sa vás to osobne?

O absurdnostiach, ako že Bill Gates vloží pri očkovaní čipy, ktoré majú kontrolovať ľudí, sa nemá zmysel vôbec rozprávať. Známi mi však píšu a pýtajú sa na bezpečnosť vakcíny, čo je úplne v poriadku. Človek sa má zaujímať o svoje zdravie.

Reklama

A je pravda, že výnimočne sa môžu prejaviť vedľajšie účinky ako horúčka, prípade anafylaktický šok či bolesti ramena na mieste, kde bola očkovacia látka vpichnutá. To sú bežné vedľajšie účinky aj iných vakcín, u niektorých ľudí sa prejavia silnejšie, u iných vôbec.

Bezpečnosť vakcín sa sleduje už počas klinických testov, je to jedna z kritických kategórií. Ja osobne by som prijal radšej horúčku z vakcíny ako covid. Pri ňom človek nikdy vopred nevie, či bude mať ľahký alebo ťažký priebeh.

Ste už zaočkovaný?

Nie. Ešte neprišiel rad na moju vekovú kategóriu. Ale keď príde, určite to využijem. Každý človek musí toto rozhodnutie urobiť sám za seba, ale ja si myslím, že obrovský počet naimunizovaných ľudí dokazuje, že vakcína je bezpečná.

Celý rozhovor si môžete prečítať vo februárovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete tu.

S Viliamom Pavliakom sa rozprávali redaktori Milan Čupka a Peter Matijek.

Rozhovor vychádza v rámci seriálu Slováci v zahraničí, ktorý vo februári nájdete na webe forbes.sk. Projekt vznikol s podporou Kristiny Sojakovej, ktorá sa v New Yorku aktívne stretáva so zahraničnými Slovákmi v rámci Slovak Professionals NY, a spolu s Generálnym konzulátom SR v New Yorku podporujú a spájajú našincov na rôznych podujatiach.

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?