15. marca 2021

Slovenská firma Aliter Technologies, ktorá sa zameriava na bezpečnostné a komunikačné systémy, ohlásila získanie významného kontraktu. Pre Severoatlantickú alianciu (NATO) dodá systémy za 30 miliónov eur, pričom má i opciu na ďalšie rozšírenie dodávok.

Predmetom kontraktu je dodávka systémov na podporu a prevádzku infraštrukúry pre NATO Communications and Information Agency (NCIA). Súčasťou zákazky sú tiež služby súvisiace s uvedením daných technológií do prevádzky, informoval Marek Zvara z Aliter Technologies.

„Podpis tohto kontraktu považujeme za štart ďalšej úspešnej spolupráce so Severoatlantickou alianciou (NATO) krátko po tom, ako sa do prevádzky dostal systém pozemného dozoru (AGS), ktorého súčasťou bola aj naša spoločnosť. Toto riešenie tvoria bezpilotné lietadlá a je navrhnuté tak, aby vyhovovalo potrebám v oblasti zbierania údajov, dohľadu a prieskumu, a aby účinnejšie chránilo Európanov pred potenciálnym nebezpečím. Veríme, že tento projekt bude prínosom pre jednotlivé členské štáty,“ komentoval Peter Dostál, CEO a zakladateľ spoločnosti Aliter Technologies.

Pre slovenskú firmu nejde o prvý kontrakt pre NATO, má ich za sebou už desiatky. Najnovší prírastok medzi nimi je však hodnotou najväčší – je na obdobie troch rokov, možná opcia (a navýšenie sumy kontraktu) sa týka ďalších dvoch rokov. Suma doterajších kontraktov s NATO je viac ako 15 miliónov eur, informoval Marek Zvara.

Reklama

Kto je za Aliterom

Dostál, rodený Bratislavčan, vyštudoval elektrotechniku a informatiku na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Koncom 90. rokov sa presťahoval do Kanady, kde žil sedem rokov. Pracoval tam ako projektový analytik v telekomunikáciách, neskôr sa dostal do firmy 724 Solutions, pre ktorú navrhoval a integroval dátové centrá. Po návrate na Slovensko rozhodol podnikať v oblasti bezpečnostných technológií.

„Rozhodol som sa v roku 2007 založiť malú konzultačnú spoločnosť Aliter Consulting. Práve v tom čase odchádzali z ministerstva obrany viacerí ľudia do výsluhového dôchodku, tak som sa ich spýtal, či by si vedeli predstaviť prácu pre mňa – a oni súhlasili. Začínali sme ako firma s troma ľuďmi v malom trojizbovom byte na Záhradníckej ulici v Bratislave,“ povedal v roku 2018 Forbesu.

Spočiatku písali štúdie a strategické materiály pre firmy, ktoré obchodovali s ministerstvom obrany. Popritom sa rozhodli, že budú systémy aj vyvíjať. V rozbehu im pomohlo napríklad to, že každá tunajšia vláda obstarávala techniku od inej zbrojárskej spoločnosti a navzájom boli často nekompatibilné, spomínal Dostál.

„To vytvorilo pre nás príležitosť, aby sme tieto technológie navzájom integrovali pomocou našich komponentov. Práve vďaka nim je dnes možné, aby rádiá od jedného výrobcu dokázali komunikovať s rádiami od druhého výrobcu a podobne.“

Aliter Technologies dnes vyvíja IT a komunikačné systémy pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov vojenskej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie. Je dodávateľom NATO a iných medzinárodných organizácií, rezortov obrany a vnútra členských krajín a veľkých nadnárodných spoločností v oblasti obranného a bezpečnostného priemyslu. Dodáva tiež IT riešenia pre súkromný sektor.

Firma rýchlo vyrástla a po roku 2013 prekonávala obratovo 30-miliónovú hranicu. Za rok 2019 však už mala obrat vyše 44 miliónov eur a hrubý zisk 6,2 milióna.

Väčšinu (70 %) vo firme ovláda jej zakladateľ Peter Dostál, zvyšok kontroluje podľa Registra partnerov verejného sektora Milan Kristín.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?