29. apríla 2021

Zlepšujúca sa pandemická situácia prináša Slovákom nové úľavy z protipandemických opatrení. Slovensko sa prepne z tzv. bordovej do červenej fázy covid automatu, v prísnejšom pásme zostáva naďalej už len 10 okresov. V červenej fáze tak podľa nového uznesenia, ktoré na rokovanie vlády predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, bude 60 okresov a v ružovej ich bude deväť.

Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré ministri schválili v stredu 28. apríla. V červených a ružových okresoch bude od pondelka 3. mája platiť zákaz vychádzania už len medzi deviatou večer a jednou hodinou v noci. Aj v tomto čase (medzi 21.00 a 1.00 hod) však platí niekoľko výnimiek zo zákazu vychádzania tak, ako to bolo aj doteraz.

V červených a ružových okresoch (I. a II. stupeň varovania) sa tak môžu ľudia počas dňa, prakticky od 1.00 až do 21.00 hod., pohybovať po vonku voľne, bez testu.

V bordových okresoch zostáva v platnosti súčasná úprava, ktorá zakazuje vychádzanie medzi piatou hodinou ráno a jednou hodinou v noci nasledujúceho dňa s výnimkami, aboli platné doteraz, teda napríklad pri ceste do zamestnania, do obchodu, k lekárovi či do lekárne.

Regionálny covid automat platný od 3. do 9. mája:

Reklama

Ako upozorňuje Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR), testovanie na ochorenie Covid-19 sa v zmysle platného covid automatu nevzťahuje na osoby, ktoré sú minimálne 14 dní po očkovaní druhou dávkou mRNA vakcíny (Pfizer&Biontech, Moderna) alebo štyri týždne po očkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca).

„Povinnosť testovania v zmysle platného covid automatu sa takisto nevzťahuje na ľudí, ktorí boli očkovaní či už mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a ak táto osoba prekonala za posledných 180 dní ochorenie Covid-19,“ uvádza MZ SR na svojej webstránke.

Reštaurácie, prevádzky a zamestnanie

Zároveň platí, že zostávajú otvorené terasy reštaurácií a kaviarní tak, ako boli povolené od začiatku aktuálneho týždňa. V tejto oblasti teda žiadne zmeny nenastali.

V obchodoch naďalej platí, že je potrebné dodržať pravidlo 15 štvorcových metrov na jednu osobu ako aj všetky odporúčané pravidlá hygieny – dostatočné rozostupy, respirátory a dezinfekcia rúk.

V interiéroch bude naďalej potrebné nosiť respirátory.

Aktuálne čísla

Podľa údajov MZ SR je celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny na úrovni 1 046 119 ľudí a v priebehu včerajšieho dňa pribudlo 5 068 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 466 326 ľudí.

Aj v nemocniciach sa situácia postupne zlepšuje. Aktuálne je podľa MZ SR hospitalizovaných 1 441 pacientov, z nich potvrdené ochorenie Covid-19 má 1 302 ľudí. Na JIS je 134 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 193 osôb.

Znenie celej vyhlášky, ktorá upravuje vstup do prevádzok a do zamestnania či škôl, si môžete prečítať tu. Uznesenie z 28. apríla, ktoré upravuje zákaz vychádzania s účinnosťou od 3. mája, si môžete pozrieť tu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?