30. marca 2021

Čísla sa zlepšujú, no čaká nás veľký týždeň, povedal zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger na utorkovej tlačovej konferencii o aktuálnej epidemickej situácii na Slovensku. Ak podľa neho ľudia nepoľavia v opatreniach ani počas sviatkov, je možné, že o niekoľko dní sa Covid automat prepne do bordovej farby. To by znamenalo napríklad postupné otváranie obchodov či služieb.

Od pondelka 5. apríla klesne počet čiernych okresov zo 14 na 10: Čadca, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad a Trenčín. Bordových okresov bude 52, počet tmavoružových okresov stúpne na 17.

Zatiaľ nie je jasné, či sa počas Veľkej noci otvoria kostoly, ako to urobili napríklad v Česku. Podľa Hegera by mala o tom v stredu rokovať vláda. „Veľká noc je pre kresťanov najväčší sviatok roka,“ dodal.

Zlepšujúci sa trend potvrdzujú aj klesajúce počty výjazdov sanitiek za pacientmi s podozrením na ochorenie Covid-19, rovnako postupne klesá aj počet pacientov v nemocniciach. Stále sa však držíme nad hranicou 3000 hospitalizovaných, aktuálne ich je 3 337, preto zostáva krajina podľa Covid automatu v čiernej, teda najhoršej farbe.

Denne podľahne ochoreniu 71 ľudí. . Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,75 až 0,85. Obsadenosť lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou je na úrovni 85 %, čo je podľa Hegera stále vysoké číslo, no lepšie oproti minulému týždňu.

Reklama

Regionálny covid automat od 5. 4. do 11. 4. 2021

Výsledky Sputniku V už v stredu

Do konca apríla by podľa ministerstva zdravotníctva malo prísť 738 590 dávok vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Slovensko očakáva od budúceho týždňa 73-tisíc dávok vakcíny Pfizer týždenne, to znamená, že denne by sa mohlo očkovať 15-tisíc ľudí. Zároveň by malo prichádzať dvetisíc dávok Moderna týždenne a 120-tisíc dávok od výrobcu Astra Zeneca. V polovici apríla by navyše mali prísť dávky od firmy Johnson&Johnson, ktoré konzílium odporúča využiť pre imobilných ľudí.

Aktuálne sa do Čakárne môžu prihlásiť ľudia nad 50 rokov na vakcínu od Astra Zeneca, ľudí nad 60 rokov očkujú Pfizerom, respektíve Modernou. Výsledky klinických skúšok vakcíny Sputnik V by mohli byť podľa štátnej tajomníčky rezortu zdravotníctva Jany Ježíkovej známe už zajtra (30. 3.).

Aktuálna zaočkovanosť je na úrovni 12,5 % prvou dávkou a 4,7 % druhou dávkou. Domovy sociálnych služieb hlásia už 70 % zaočkovaných klientov prvou, respektíve 39 % aj druhou dávkou.

covid opatrenia
Foto: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zmeny v testovaní

Od 1. apríla ubudne mobilných odberných miest, keďže im ministerstvo zdravotníctva znížilo platby za výkony. Podľa štátneho tajomníka Petra Stachuru doteraz avizovalo 630 prevádzkovateľov, že budú pokračovať v antigénovom testovaní, čo je asi 81 percent z doterajšieho počtu. Dodal, že bude len málo okresov, kde odberné miesta úplne zaniknú. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa by mala pandemická komisia po sviatkoch predstaviť detaily novej testovacej stratégie.

O tom, či sa budú po sviatkoch otvárať konečne aj školy, budú odborníci hovoriť začiatkom budúceho týždňa. Pre viac informácií o aktuálnych opatreniach vlády, ktoré sú platné aj počas Veľkej noci v jednotlivých okresoch, si môžete pozrieť stránku Automat.gov.sk

Zodpovednosť za nežiaduce účinky

Ak sa po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti covidu objavia u pacienta nežiaduce účinky, prevezme zodpovednosť štát. Vyplýva to z novely zákona, ktorú dnes odobril parlament. Aktuálne to platí pre vakcínu Sputnik V a to až dovtedy, kým jej používanie nepovolí Európska lieková agentúra. Na očkovanie neregistrovanou vakcínou bude aj naďalej potrebný písomný súhlas pacienta.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?