1. marca 2021

Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v pondelok (1. 3.) potvrdil, že Slovensko kúpi dva milióny vakcín Sputnik. Očkovanie bude dobrovoľné, teda ľudia si budú môcť vybrať, či sa zaočkujú práve ruskou vakcínou. Tá zatiaľ nie je schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA) a na Slovensku sa bude používať vďaka výnimke ministerstva zdravotníctva.

Tlačová konferencia Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího sa konala na košickom letisku, kam prišla v pondelok prvá várka Sputnika V. Týchto 200-tisíc vakcín bude uskladnených v Imune v Šarišských Michaľanoch a poslúžia na zaočkovanie 100-tisíc ľudí. Využívať ich začneme najskôr o dva týždne.

V ďalšej várke príde podľa premiéra 400-tisíc dávok. Celkovo k nám do júna majú prísť dva milióny vakcín Sputnik V. „Takto budeme môcť zvýšiť tempo očkovania o 40 %,“ uviedol Matovič.

Neregistrovaná vakcína

Matovič na konferencii tiež uviedol, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné. Vakcínou by teda mali byť očkovaní len tí ľudia, ktorí budú súhlasiť s tým, že dostanú vakcínu, ktorá ešte nebola registrovaná Európskou liekovou agentúrou. Práve to je dôvodom, prečo jej nákup vetovala vládna strana Za ľudí.

Na Slovensku sa zatiaľ používajú tri vakcíny BioNTech, AstraZeneca a Moderna.

Reklama

Očkovať Sputnikom pritom bude možné vo všetkých vekových kategóriách. Matovič sa odvoláva na štúdiu v prestížnom medicínskom magazíne Lancet, ktorá hovorí o 92-percentnej ochrane u ľudí nad 60 rokov. Jej nákup odporúčala aj pandemická komisia a na tlačovej konferencii ju obhajoval aj známy infektológ Pavol Jarčuška.

Ten uviedol, že ak by sme mali dostatočné množstvo registrovaných vakcín a mali lepšie tempo očkovania, o dovoze neregistrovanej vakcíny by sme neuvažovali. Bohužiaľ sme však v inej situácii. V rýchlosti očkovania sme momentálne v rámci sveta na 38. mieste, ukazujú Dáta bez pátosu. Prvou dávkou je k dnešnému dňu zaočkovaných 305 832 osôb, druhou dávkou je už zaočkovaných 133 389 ľudí.

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová má iný názor ako Jarčuška. V rozhovore pre Denník N uviedla, že by bolo lepšie počkať na schválenie Európskou liekovou agentúrou. O výrobe vakcíny Sputnik V totiž podľa nej nevieme absolútne nič.

Je možné, že Európska lieková agentúra ruskú vakcínu v najbližšom čase schváli? Pravdepodobne nie. Výrobca Sputniku V síce tvrdí, že chce preraziť v krajinách Európskej únie a na schválenie agentúrou čaká, no EMA podľa doteraz dostupných informácií nezaznamenala záujem o schválenie vakcíny zo strany Ruska.

Používanie na Slovensku

Slovensko začne vakcínu využívať o dva týždne na základe výnimky ministerstva zdravotníctva, ktoré za určitých okolností povoľuje používanie aj neregistrovaných liekov či vakcín. Naposledy sme tak urobili pri lieku ivermektín, ktorý je určený proti parazitom a vďaka spomínanej výnimke sa môže podávať pacientom s ochorením Covid-19. Výnimku na Spustnik V Krajčí plánuje podpísať ešte dnes (1. 3.).

Z krajín Európskej únie ruskú vakcínu používajú len v Maďarsku. Očkovať začali v polovici februára. „Pevne verím, že Ruská federácia ukáže plnením termínov, že je stabilný partner, na ktorého sa môžeme v ťažkých časoch spoľahnúť,“ povedal Matovič k nákupu.

Pri použití neregistrovanej vakcíny argumentuje premiér aj prieskumom spoločnosti AKO, podľa ktorého by sa dalo na Slovensku zaočkovať o 300-tisíc ľudí viac, ak by sa u nás mohla používať vakcína Sputnik V.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?