30. septembra 2021

Slovenka Nina Tomášik sa pred rokmi rozhodla skúsiť šťastie v zahraničí. Dnes vlastní jednu z najpopulárnejších cukrární na Palm Beach na Floride a je súčasťou novej šou Netflixu Baking Impossible. „Jedného dňa zazvonil telefón, či by som mala záujem o rozhovor, nasledovali e-maily, ďalšie rozhovory a videotelefonáty, až som sa prepracovala po hlavných producentov,“ hovorí pre Forbes.sk.

Nina sa podľa vlastných slov motala v kuchyni už odmalička. Pravidelne vypekala koláče so svojou babkou a od skorého veku začala pomáhať aj v rodinnej reštaurácii v Moravanoch nad Váhom. Na tomto mieste sa naučila veľa o práci v kuchyni, ale aj o komunikácii s ľuďmi.

No lákalo ju zahraničie. „Vždy som rada cestovala. Keď sa mi počas jednej letnej praxe podarilo našetriť na svoj prvý let do USA, neváhala som,“ hovorí Nina.

Slovenka Nina Tomášik má dnes na Floride jednu z najúspešnejších pekární. Foto: archív Niny Tomášik

Paradoxne, práve vtedy stretla na Slovensku Američana so slovenským pôvodom Richarda, ktorý počas štúdia v Prahe prišiel do Piešťan za svojou babkou.

V tom čase už mali obaja kúpené letenky za veľkú mláku, Richard cestoval na Floridu a Nina za sesternicou do New Yorku. „Hneď po prílete mi však volal s tým, že ho musím prísť pozrieť. Tak sa začal písať náš príbeh,“ spomína Nina.

Reklama

Na Floride síce strávila len pár dní, no ihneď po prílete domov začala rozmýšľať nad tým, ako by mohli ostať spolu.

Po nekonečných hodinách telefonátov sa Richard napokon rozhodol skúsiť šťastie na Slovensku, našiel si prácu v Piešťanoch. Onedlho však prišla ponuka na jeho vysnívaný džob v Miami. „Teraz bolo na mne spraviť veľký krok,“ hovorí Nina. Rok po príchode do Ameriky sa zosobášili a narodil sa im prvý syn.

Biznis za veľkou mlákou

Práve počas materskej dovolenky sa Nina vrátila k svojej dávnej záľube – pečeniu. Doma začala piecť vlastný chlieb aj koláče, ktoré ponúkala kamarátom a známym. A keďže v jej okolí mali veľký úspech, napadlo jej pretaviť svoje hobby na biznis. Pekáreň Nina’s Fresh Bakery otvorila v roku 2013.

Medzi jej zákazníkov patria aj celebrity. Foto: archív Niny Tomášik

„Najťažšie bolo vybaviť všetky povolenia a potravinové kontroly. Nebolo to ľahké aj z toho dôvodu, že tunajší ľudia sú zvyknutí na rôzne známe reťazce a našu značku nik nepoznal,“ hovorí.

Prostredníctvom rôznych akcií, kde mali ľudia šancu ochutnať jej koláčiky, sa však dobrý chýr o cukrárstve šikovnej Slovenky rýchlo šíril. V tom čase často piekla zadarmo, no vyplatilo sa to. Ako hovorí, dnes k nim chodia po torty ľudia z celej Floridy.

Výrobňa aj predajňa Nina’s Fresh Bakery sa nachádza v meste Jupiter. „Sme super tím a to, čo robíme, nás veľmi baví. Myslím, že je to aj vidieť, pretože sme ‚vybookovaní‘ na niekoľko mesiacov dopredu,“ vraví Nina a dodáva, že majú objednávky už na jeseň 2022. Navyše, medzi ich klientov patrí aj veľa známych ľudí a celebrít.

Čo ju dostalo na Netflix?

V čom spočíva úspech? „Treba byť pripravený na nekonečné dni a noci driny, no na to, aby ste uspeli potrebujete hlavne dobrý produkt a niečím sa odlišovať od ostatných,“ hovorí Nina.  Úspech jej cukrárne spočíva podľa vlastných slov v najlepších a poctivých ingredienciách. „Vytvárame umelecké diela, ktoré sú nielen pekné na pohľad, ale aj výborne chutia,“ dodáva.

Nina pečie už od malička. Foto: archív respondentky

Mnohé ich torty majú dokonca zvukové či svetelné efekty. Nina si napríklad spomína na tortu v štýle Harryho Pottera, na ktorej trónil rozprávajúci triediaci klobúk z čokolády.

Práve tieto efekty zaujali aj producentov novej cukrárskej šou Baking Impossible, ktorú odvysiela Netflix 6. októbra.

„Jedného dňa zazvonil telefón, či by som mala záujem o rozhovor, nasledovali e-maily, ďalšie rozhovory a videotelefonáty, až som sa prepracovala po hlavných producentov. Tam nám oznámili, že vyberú iba 9 cukrárov z celej Ameriky,“ spomína Nina, ktorá sa do tohto úzkeho výberu napokon dostala.

Choďte za svojím snom, odkazuje

„Nikdy som nesnívala o tom, že sa ocitnem v Hollywoode, v štúdiu, v ktorom sa predtým natáčali úžasné filmy a seriály, ktoré som pozerávala. Bol to jeden z top zážitkov môjho života,“ hovorí Nina. A aký je jej najbližší cieľ?

„Som veľmi hrdá na to, kam sme to za posledných osem rokov dotiahli.  Denne sa nám rozrastá klientela, kontakty s rôznymi reštauráciami a venues, s ktorými spolupracujeme, sme populárni aj v rádiách či lokálnych televíziách. Ja by som však chcela inšpirovať ľudí, ktorí majú sen otvoriť si biznis alebo sa presadiť v niečom, čo ich baví,“ hovorí podnikateľka a dodáva, že už má ponuky aj na ďalšie celonárodné šou.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?