Vyrastala v slovensko-maďarskej rodine v Komárne, svoj nový domov však našla v New Yorku. Interiérová dizajnérka Laura Baross tam založila vlastné štúdio Design with care, kde navrhuje interiéry s ohľadom na životné prostredie.
„Na začiatku mi imponovalo startupové prostredie a rýchly rast, no časom som prišla na to, že heslo ‚pomaly ďalej zájdeš‘ je mi viac šité na mieru,“ hovorí pre Forbes.sk
Laura sa umeniu venovala už od mala. Tancovala, spievala v kapele, hrala na klavíri, navštevovala hodiny kreslenia a podobným smerom sa chcela uberať aj kariérne.
Spojila techniku s umením
„V období, keď som si vyberala vysokú školu, však v našej generácii prevládala viera, že z umenia sa vyžiť nedá. A tak som sa po porade s rodičmi rozhodla zlúčiť techniku s umeleckým smerom. Vyšla z toho architektúra,“ začína svoje rozprávanie. Svoju voľbu si však dnes pochvaľuje.
Už počas štúdia na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave sa Laure podarilo nahliadnuť do sveta navrhovania, čo ju len utvrdilo v tom, že toto je niečo, čím sa chce živiť.
Ďalšia zastávka? Štúdium dizajnu na univerzite Pratt Institute v New Yorku. V tom čase ešte netušila, že veľkomesto sa neskôr stane jej domovom.
Interiérová dizajnérka Laura Baross pochádza z Komárna. Foto: archív Laury Baross
Nebojte sa vyčnievať z radu
Na začiatky vo veľkomeste spomína Slovenka rada, veľkosť mesta a konkurencia ju totiž nezastrašili. „Strach má veľkú moc paralyzovať a keby som nechala obavy zo zlyhania alebo konkurencie prerásť moju myseľ, tak by som sa nikdy do ničoho nepustila,“ hovorí Laura.
Dodáva tiež, že keď sa človek presťahuje do novej krajiny, svojím spôsobom vyčnieva z radu. „Po čase som prišla na to, že namiesto sebaspochybňovania môžem tú istú energiu vynaložiť do sebaúcty a viery, že môj pôvod, črty, akcent a talent ma robia zaujímavou a jedinečnou,“ hovorí.
Šok z konzumnej Ameriky
V New Yorku Laura zbierala prvé vážnejšie pracovné skúsenosti. Pracovala napríklad v dizajnérskej firme, ktorá sa venovala tvorbe unikátneho „bespoke“ nábytku (vytvoreného klientovi na mieru, pozn. red.) či v startupe, ktorý sa zameriaval na online dizajnové poradenstvo.
Čoraz viac sa však zaujímala o témy udržateľnosti a jej spojenia s dizajnom. „Nedalo sa nevšimnúť si, ako státisíce ľudí vytvárajú každý deň obrovské množstvo odpadu. Jednorazové plastové obaly, umelohmotné fľaše na vodu, káva so sebou a podobne,“ hovorí Laura.
Ako čerstvej Newyorčanke jej tieto konzumné zvyky bili do očí a donútili ju zamýšľať sa aj nad vlastnou rutinou a hľadať nový, udržateľnejší prístup k životu.
Rozhodla sa ho aplikovať aj pri tvorbe interiérov a vytvorila vlastný ateliér Design with Care.
Udržateľný dizajn
V časoch, keď Laura s podnikaním len začínala, sídlila v coworkingu obklopená komunitou úspešných zakladateľov firiem, ktorí ju inšpirovali. No aj keď jej toto prostredie a rýchly rast na začiatku imponovali, postupne prešla na „slow living“ a „slow dizajn“ nielen v osobnom živote, ale aj v biznise.
Pri tvorbe interiérov je jej hlavným ekologickým pravidlom „reduce – reuse –recycle.“ „Sústredíme sa na spôsoby, ako zakomponovať a zrenovovať kúsky, ktoré klient už vlastní, alebo čerpať nábytok z druhej ruky. Takisto klientov nasmerujeme na platformy, kde môžu svoje nežiaduce nábytky a doplnky posunúť ďalej,“ vysvetľuje Laura.
Pri zariaďovaní Laura rada využíva nábytok z druhej ruky. Foto: archív Design with care
Pri kúpe nových predmetov zase preferujú šetrné materiály. „Každý klient a projekt je jedinečný a vyžaduje si preto rôzne úrovne riešenia. Sú projekty, ktoré sa môžu pýšiť nižšou ekologickou stopou, ale aj také, kde sa tešíme, ak sa nám podarí zakomponovať aspoň zopár udržateľných riešení,“ hovorí Laura.
Dizajnérsky sen
Dodáva, že New York je pre ňu ideálnym miestom na biznis. „Ľudia sú tu zvyknutí pracovať s interiérovými dizajnérmi celkom často. Sú pracovne vyťažení, radi zveria svoje priestory do rúk odborníkov. Obyvatelia tu menia bydlisko oveľa častejšie, takže aj dopyt po návrhároch rastie,“ vysvetľuje.
Výhodou je aj obrovský sortiment second hand a vintage nábytku, čo Laure uľahčuje prepojenie dizajnu a udržateľnosti.
Laura sa riadi princípmi slow living a slow dizajn. Foto: archív Laury Baross
Interiéry, ktoré Laura navrhuje, sa nachádzajú na Manhattane či v Brooklyne a väčšina z nich sú rezidenčné priestory pre privátnych klientov.
Spolupracovala napríklad so známou komičkou Nikki Glaser, no v jej porfóliu je aj jeden z prvých zero waste lifestylových obchodov v New Yorku pre známu aktivistku Lauren Singer či športový obchod hráča NBA Treveona Grahama.
Instagram ako užitočný nástroj
V budúcnosti by však rada navrhovala aj na Slovensku a v strednej Európe, ktorá je jej srdcovkou. „Verím, že aj tu sa nájde veľa ľudí, ktorí si potrpia na dobré a štýlové bývanie,“ vraví. Prvým krokom môže byť pilotný program s vlastnou kolekciou zariaďovacích predmetov pre USA aj strednú Európu, ktorý by chcela spustiť do dvoch rokoch.
„To by mi umožnilo ponúknuť štýlové a udržateľné riešenia milovníkom interiérov aj u nás doma,“ dodáva Laura, ktorú na Instagrame sledujú tisíce ľudí.
Sociálna sieť je pre ňu forma reprezentácie vkusu a štýlu aj požierač času, no v biznise sa len na Instagram nespolieha. Receptom na úspech je podľa nej kombinácia sociálnych médií, článkov na dizajnových platformách a odporúčaní predošlých klientov.
„Interiérový dizajn je veľmi osobná záležitosť. Sú ľudia, ktorí ma sledujú roky, ale rozhodnú sa ma najať, až keď na to príde vhodný čas v ich živote,“ dodáva.
Uspieť v New Yorku vám podľa Laury pomôže aj networking. Foto: archív Laury Baross
Newyorský životný štýl na diaľku
A čo by poradila ľuďom, ktorí snívajú o živote v New Yorku? „Rozhodne navštevovať eventy a vynaložiť námahu na spoznávanie nových ľudí, teda ‚networkovať‘. To bola jedna jedna z prvých vecí, na ktorých som si v New Yorku dala záležať,“ hovorí Laura a dodáva, že dnes ju obklopuje podporujúca komunita.
Aj keď sa spoločenské akcie za posledné dva roky zredukovali, naďalej sa dá kontaktovať online. Po prvýkrát zažívame vlnu remote-workingu, keď môžete byť mysľou v New Yorku a sedieť pritom za počítačom niekde pri mori či hoci aj vo Vysokých Tatrách,“ vraví Laura.
„Ak sa zamýšľate nad kariérou v New Yorku, určite by som odporučila, aby ste začali sledovať účty firiem, umelcov či značiek, s ktorými by ste chceli pracovať, a začať sa zapájať do diania v komunite,“ uzatvára.