10. decembra 2020

Najrýchlejšiu sieť piatej generácie (5G) môžu od dnešného dňa využívať obyvatelia a návštevníci hlavného mesta. Operátor Slovak Telekom spustil jej komerčnú prevádzku so zatiaľ najväčším pokrytím. 

Signál siete piatej generácie by mal byť dostupný v ôsmich bratislavských mestských častiach – Petržalka, Ružinov, Nové Mesto, Trnávka, Vajnory, Vrakuňa, Podunajské Biskupice a Devínska Nová Ves vrátane automobilky Vokswagen.

V najbližších rokoch by však chcela spoločnosť rozširovať 5G pokrytie aj do ostatných regiónov Slovenska.

Vyššia rýchlosť a stabilnejšie pripojenie

Okrem navýšenia dostupnej kapacity mobilnej siete, ktorú majú ľudia k dispozícii, je podľa Telekomu benefitom aj čiastočné odľahčenie 4G siete. Výhodou je aj lepšia stabilita pripojenia, vyššia prenosová rýchlosť, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 600 Mbps, a skutočnosť, že dokáže obslúžiť väčšie množstvo zariadení naraz.

Potrebujete novú simku?

Novú 5G sieť budú môcť využiť zákazníci Slovak Telekomu zatiaľ len s 12 konkrétnymi typmi mobilných zariadení podporujúcimi 5G siete. Výrobcovia plánujú podľa operátora v budúcom roku uviesť aj mnohé ďalšie modely vhodné na využitie siete 5G. Podľa operátora nie je potrebná výmena SIM karty, postačí karta podporujúca 4G.

Kampusová sieť v Žiline

Slovak Telekom sa pustil aj do projektu so spoločnosťou CEIT, ktorá spolupracuje so Žilinskou univerzitou. Operátor tu vybuduje prvú privátnu kampusovú 5G sieť. „Otvára nové možnosti a funkcie, či už vo svete internetu vecí, pri autonómnych vozidlách, logistike, v nasadzovaní smart city riešení, ako napríklad inteligentné parkovanie pre obce a mestá, alebo pri digitalizácii a automatizácii výroby, a preto sa o nej hovorí aj ako o bráne do Priemyslu 4.0,“ informoval Slovak Telekom.

S novou technológiou získajú podľa operátora mnohé sektory služieb jednoduchší prístup k dátam v reálnom čase. „Obrovskú výhodu získa aj zdravotníctvo, ktorému 5G sieť umožní využiť vzdialenú diagnostiku pacientov cez vysielanie do ambulancií či nemocníc,“ píše operátor.

Orange až v apríli

Ako prvý začal 5G sieť na Slovensku prevádzkovať operátor 4ka, spustili ju ešte minulý rok, neskôr sa pridalo O2. Orange avizoval, že vysokorýchlostnú 5G sieť plánuje spustiť v apríli 2021 v Bratislave.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?