26. marca 2021

Nápad na biznis dostal v jeden daždivý deň, keď ho (vtedy ešte) priateľka Simona poslala do optiky po kontaktné šošovky. Jaromír Kijonka, rodák z dedinky pri Senici, zacítil príležitosť, lebo online predaj tohto tovaru sa v Česku ešte len rozbiehal. V roku 2006 založil spolu s Radkom Hejlom e-shop Alensa, ktorý dnes patrí k najväčším predajcom šošoviek a okuliarov v Európe. Vlani spoločnosť vstúpila na trh v Spojených arabských emirátoch a má aj ďalšie plány na expanziu.

V podnikaní aj v živote je mu oporou manželka Simona Kijonková, ktorá patrí k top ženám v českom biznise. Dosiahla to vďaka nápadu založiť logistickú sieť výdajných miest pod názvom Zásilkovna, ktorá je súčasťou holdingu Packeta, a ktorá má, okrem iného, rýchlo rastúcu pobočku aj na Slovensku.

Jaromír Kijonka pochádza z obce Prietrž neďaleko Senice, kde dodnes žijú jeho rodičia. Po skončení strednej školy odišiel študovať Vysokú školu ekonomickú do Prahy a v Čechách zostal žiť. Začínal ako analytik a konzultant v súkromných firmách, rýchlo však zistil, že pozícia zamestnanca nie je pre neho.

V rozhovore pre Forbes.sk Jaromír Kijonka približuje, čo ho viedlo k založeniu Alensy, aké úskalia prekonal a aké príležitosti ešte vidí v biznise. Pridáva aj pár postrehov o tom, ako funguje manželstvo dvoch ľudí, z ktorých každý má úspešný biznis.

Najprv to skúšal s parfémami

Po skončení školy ste nejaký čas pracovali ako analytik v Johnson & Johnson a ako konzultant v Deloitte. Ako v tejto situácii vznikol nápad založiť vlastnú firmu?

Reklama

Obidve práce boli vynikajúcou príležitosťou sa niečo naučiť. Rovnako som začal chápať, že úloha zamestnanca mi príliš nesedí. Začal som koketovať s myšlienkou vlastného podnikania. Prvý pokus sa začal tým, že zhruba pol roka som celkom úspešne cez internet predával parfémy.

S manželkou Simonou, ktorá založila spoločnosť Zásilkovna, tvoria úspešnú podnikateľskú dvojicu. Foto: archív Jaromíra Kijonku, Alensa

Prečo ste s tým prestali?

Vtedy sa veľa hovorilo o fake produktoch a ja som si nemohol byť na 100 percent istý, že tovar, ktorý predávam, je naozaj pravý, napriek tomu, že dodávateľ pôsobil seriózne. Preto som to radšej nechal, aj keď to biznisovo dávalo zmysel.

O niekoľko mesiacov neskôr ma vtedajšia priateľka a dnes manželka Simona požiadala, aby som jej kúpil kontaktné šošovky v kamennej optike neďaleko mojej práce. Vonku bolo zlé počasie a tak mi napadlo sa pozrieť na internet. Bolo to práve v období, kedy sme vstúpili do EÚ a začala platiť európska legislatíva, ktorá umožňovala predaj kontaktných šošoviek online aj v Čechách. Miestna legislatíva to totiž dovtedy zakazovala.

V kamennej očnej optike to chodilo tak, že človek tam musel zložiť zálohu, potom čakať približne týždeň alebo 14 dní. Nakoniec ste museli do optiky ísť a šošovky vyzdvihnúť. Zdalo sa mi to zbytočne komplikované a zdĺhavé. Tak som skúšal manželke objednať šošovky online. Urobil som si menší prehľad o cenách vo svete a zdalo sa mi to ako dobrá príležitosť.

Biznis partner z nemocnice

V e-shope Alensa je vaším biznis partnerom Radek Helj. Ako ste sa spoznali?

S Radkom som sa po prvýkrát stretol v nemeckej nemocnici v rámci programu „Work and Travel“. Trávili sme spolu dosť veľa času v práci aj mimo nej a zistili sme, že máme podobné názory, postoje a okrem toho hovoril perfektne nemecky.

Raz ma veľmi prekvapil, keď mi povedal o možnosti pracovať v soboty za špeciálny príplatok. Asi málokto by sa podelil o takú lukratívnu prácu, kde sa zarábalo v prepočte zhruba 5 000 českých korún za deň (podľa aktuálneho kurzu približne 190 eur) a to v najmä v dobe, kedy sa priemerný plat v Čechách pohyboval na úrovni okolo 10-tisíc korún.

Toto gesto bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo som ho po rokoch oslovil, či by nechcel so mnou začať podnikať práve s kontaktnými šošovkami. Aj po rokoch vidím, že to bola jednoznačne dobrá voľba. Radka si aj po rokoch nesmierne vážim. Vie veci organizovať a viesť.

Mali ste hneď na začiatku pripravený biznis plán? Vedeli ste, do čoho sa púšťate?

Ani neviem, či sme mali nejaký biznis plán. Nejaké prepočty sme si urobili. Hovorili sme si, že to skúsime opatrne, bez veľkých investícií. Veľmi konzervatívni sme dodnes a každá vec nám musí dávať zmysel najmä z pohľadu biznisu.

Alensa začínala s online predajom kontaktných šošoviek, postupne pridali slnečné a dioptrické okuliare. Práve tie v čase pandémie rástli z predajného hľadiska najrýchlejšie. Foto: archív Jaromíra Kijonku, Alensa

Ako máte vo firme rozdelené kompetencie?

Alensa má marketing a zákaznícky servis v Prahe pre 25 krajín Európy a ten vediem ja. Radek a jeho tím v Jindřichově Hradci má na starosti nákup tovaru, sklady, financie a expedíciu. Je fakt, že ja veľa vecí rozbehnem a Radek ich potom doťahuje. Na vizitkách máme obaja titul CEO. Nikdy sme pozície a kompetencie vo firme neriešili. Vyplynulo to nejako samo, kto a čo si vezme na starosť.

Spomínali ste, že ste to chceli skúsiť opatrne, bez veľkých investícií. S akým kapitálom ste firmu rozbiehali?

Každý z nás sme do podnikania dali približne tisíc eur. Nemali sme žiadne veľké očakávania. Nie sme programátori, optici ani ľudia z marketingu a finančných prostriedkov bolo málo. Tlačili sme na čo najväčšiu efektivitu a väčšinu vecí sme si robili sami. Iba účtovníctvo a dane sme si nechali robiť externe. Z účtovného a daňového poradcu sa asi po dvoch rokoch stal náš konkurent. A to bol jasný signál, že sa firme darí.

Srdcová záležitosť a severské sklamanie

V koľkých krajinách je už dnes Alensa prítomná?

Aj s firmami, ktoré spoluvlastníme, sme celkovo vo viac ako 30 krajinách. Podmienky na jednotlivých trhoch sú rôzne. Vo väčšine krajín máme dôležitý trhový podiel, ale sú aj krajiny ako je Nórsko, kde máme síce funkčný e-shop, ale príliš aktívne sa o trh nestaráme. Je preto ťažké povedať presné číslo.

Reklama

Donedávna som vravieval, že máme celú Európsku úniu, Veľkú Britániu plus Švajčiarsko, Ukrajinu a Rusko. Tento rok sme vstúpili na trh v Spojených arabských emirátoch a rád by som pridal približne ďalších päť až 10 krajín v rôznych častiach sveta.

Hlavný dopyt očakávam v EÚ a to, paradoxne, aj pre pandémiu Covid-19, ktorá aj konzervatívnych klientov preniesla na internet. Na Slovensku sme v súčasnosti dvojka na trhu, je to moja srdcová záležitosť, takže pracujeme na tom, aby sa to čoskoro zmenilo.

Slovensko bolo pre vás prvým zahraničným trhom?

Samozrejme. Tu mi veľmi pomohli rodičia, ktorí sa starali o expedíciu a zákaznícky servis. Pomerne dlhú dobu mala Alensa sklady pre celú Európu iba v Čechách a na Slovensku. Ďalšou krajinou bolo Rakúsko, pretože Radek má skvelú nemčinu a sklad sme otvorili niekoľko kilometrov od hraníc. V roku 2014 sme v rámci expanzie za jediný rok vstúpili na šesť nových trhov.

Pre každú krajinu sme zamestnali „native speakera“. Menej úspešný bol iba jeden z týchto pokusov – Nórsko. V prvom momente nám totiž nedošlo, že Nórsko je mimo EÚ a novú kolegyňu sa nám kvôli vlastnej hlúposti nechcelo prepustiť. Dúfal som, že sa nájde spôsob, ako posielať efektívne do Nórska, ale ten sa, bohužiaľ, dodnes nenašiel, pretože tento trh je veľmi špecifický. Napriek tomu táto expanzia bola kľúčová pre ďalší rozvoj firmy. Ešte v roku 2013 mala firma obrat okolo 150 miliónov českých korún (5,7 mil. eur). Dnes sú to skoro 2 miliardy (76 mil. eur).

Spolužitie dvoch úspešných ľudí

Už sme spomínali, že váš biznisový príbeh do veľkej miery súvisí aj s vašou manželkou Simonou. Ako si navzájom pomáhate v podnikaní?

Simonu som spoznal na internáte počas štúdia na vysokej škole, kde sa mi okamžite zapáčila. Ona bola spočiatku šokovaná mojím priamočiarym prístupom. Išla som mnou na rande a šťastní sme spolu dodnes. Bolo to omnoho skôr, ako sme obaja začali podnikať. Moje podnikanie by totiž pravdepodobne neexistovalo bez Simony a Simonina Zásielkovňa by možno neexistovala bez mojej podpory a znalosti e-commerce.

V čase vzniku Zásielkovne bojovala práve s kvalitou dopravy a technologickým prepojením s e-shopmi. Nedávno niekto Simone povedal, že ak by ma nestretla, nebol by som tam, kde v súčasnosti som. Ona na to pohotovo odpovedala, že je celkom možné, že by som bol ešte ďalej.

Osobne si to nemyslím, ale som si istý, že Simona by sa v akejkoľvek práci a podnikaní dostala ďaleko. Vie si totiž ísť dlhodobo a tvrdohlavo za svojím cieľom, je veľmi pracovitá, vie sa prispôsobiť a efektívne projekty aj riadiť. Vlastne som na jej úspech viac pyšný ako na ten svoj.

O čom sa radíte s manželkou? A s čím jej viete poradiť vy?

Mám pocit, že nepotrebujem poradiť, nepotrebujem čítať a že na všetko nejako prídem zdravým sedliackym rozumom. Samozrejme, ľahko zveličujem, pretože stále je potrebné sa vzdelávať a neustále na sebe pracovať. Manželka mi často robí revízie textov, ak sú určené väčšiemu počtu ľudí.

Jednak si neverím v českej gramatike a občas mi robí problém správne formulovať myšlienky a názory, pretože na rozdiel od manželky som skôr introvert. Ja, naopak, rád a často „kecám“ manželke do všetkého a je iba na nej, ako naloží s mojimi názormi.

Okuliare dočasne vytlačili šošovky

Ako vaše podnikanie zasiahla koronakríza a čo ste museli v biznise zmeniť alebo prispôsobiť?

V Alense to nebolo také kritické ako v Zásielkovni. Preto som viac prevzal starostlivosť o naše tri deti, ktoré boli nútené prejsť už v marci minulého roka na dištančné vzdelávanie. Naša najstaršia dvanásťročná dcéra je na dištančnej výučbe okrem ôsmich týždňov takmer nepretržite celý rok.

Manželka zase už rok nepretržite riadi krízový štáb a snaží sa reagovať na časté zmeny a nariadenia v Čechách, na Slovensku ako aj v celej Európe. Z diaľky to sledujeme a držím jej palce.

Váš biznis teda pandémia nezasiahla?

Pandémia on-line predaju kontaktných šošoviek pomohla, najmä presunom nákupu z kamenných očných optík na internet. Na druhej strane ale zákazníci znížili spotrebu kontaktných šošoviek. Nechodili tak často do práce, nešportovali, obávali sa o včasné doručenie svojich zásielok. Posledný problém sa nám podarilo vyriešiť.

Výsledkom bol nakoniec štandardný rast zhruba na úrovni minulých rokov. Som ale hrdý, že sa nám v Alense podarilo rýchlo adaptovať na zvýšený dopyt po dioptrických okuliaroch na internete. Rýchlo rástol aj segment s takzvaným blue blockerom (šošovky, ktoré filtrujú modré svetlo z digitálnych obrazoviek, pozn. red.), pretože veľa ľudí zostalo v režime home office a dlhšie sedeli pred monitormi.

Alensa v číslach

  • Rok založenia: 2006.
  • Očakávané tržby za rok 2020: 76 miliónov eur.
  • Export: tvorí 87 % obratu firmy. K najväčším trhom patrí okrem Česka a Slovenska aj Holandsko, Grécko, Španielsko či Poľsko.
  • Počet spolupracovníkov: približne 150 ľudí, pričom najväčšia časť z nich sú zamestnanci centrálneho skladu v Jindřichově Hradci a medzinárodného zákazníckeho servisu. Ten tvorí okolo 40 osôb a sídli v Prahe.

Ako vlastne funguje nákup dioptrických okuliarov on-line?

Už pred koronakrízou sa nám podarilo postaviť sekciu na online predaj dioptrických okuliarov, vrátane ich vyskúšania pomocou virtuálneho zrkadla. Práve táto časť podnikania rástla počas korony z mesiaca na mesiac aj dvojnásobne. Aj vďaka tomu je naša ponuka skladových zásob okuliarov, ale aj šošoviek najväčšia v strednej Európe a ceny sú minimálne polovičné v porovnaní s kamennými predajňami. Verím, že aj na Slovensku sa skoro bude predávať 22 % dioptrických okuliarov na internete rovnako ako v Nemecku.

Keďže pandémia vášmu biznisu prospela, aké výsledky očakávate za rok 2020?

V roku 2019 mala Alensa tržby okolo 1,4 miliardy českých korún (cca 54 miliónov eur) a zisk pred zdanením bol 60 miliónov korún (2,3 mil. eur). Čísla za rok 2020 ešte nemáme kompletné, ale tržby očakávame zhruba okolo dvoch miliárd (76 mil. eur). Zisk bude určite nižší, hlavne z dôvodu protipandemických opatrení v rámci firmy, ale aj kvôli investíciám do oblasti dioptrických okuliarov.

Na rozdiel od niektorých lokálnych konkurentov sme ale dlhodobo v čiernych číslach a teda zisk a všetky investície pochádzajú z našich zdrojov. Nejde o žiadne umelo nafúknuté čísla, ktoré sú tvorené napríklad vysokou investíciou externého investora namiesto reálneho ekonomického výkonu firmy.

Aké sú vaše ďalšie plány s Alensou?

Momentálne sa zameriavame najmä na trh s dioptrickými okuliarmi. Myslím, že online ovládne tento biznis do piatich rokov. Verím, že my si minimálne zvládneme udržať pozíciu tretieho najväčšieho európskeho e-shopu s kontaktnými šošovkami a okuliarmi.

Určite otvoríme nové trhy a zvažujeme aj nové sklady, rýchlejšiu logistiku po Európe. Ciele si veľmi nedávam, skôr je to o tom, že pružne reagujeme na situáciu. Naším očakávaním je dvojciferný rast firmy a udržanie trendu ziskovosti.

Manažér z donútenia

Poďme na inú tému. Ako by ste sa opísali ako človek-manažér?

O tom by som radšej pomlčal. Manažér som tak trochu z donútenia. Mám rád, keď ľudia o svojej práci uvažujú. Keď sa im zadá nejaká úloha, berú to ako výzvu a kreatívne o tom premýšľajú a úlohu posúvajú ďalej. Hľadajú rýchlu a efektívnu cestu k cieľu, nie dôvody, prečo to nejde, nečakajú na urgencie.

Som veľmi netrpezlivý, ak niečo chcem. A chcel by som to najradšej rovno dnes. Pochvál sa moji ľudia veľmi nedočkajú. Robia to, čo ich baví a v čom sú dobrí. Tiež sa vo mne bije moje znamenie blíženca – dve osobnosti. Niekedy som veľmi milý a niekedy extrémne tvrdý až drsný, čo ma následne aj veľmi mrzí, ale to sa už dotyčný zväčša nedozvie.

Ktorá vaša vlastnosť najviac prispela k vášmu úspechu v podnikaní?

Som veľmi náročný manažér ale aj zákazník. Preto chcem, aby všetko bolo dokonalé, aby bol tovar skladom u zákazníka hneď zajtra a aby sme ponúkali najlepšie ceny na trhu. Myslím, že táto vlastnosť nás viedla k tomu, aby sme vybudovali najväčšie sklady a najlepšiu logistiku pre našich zákazníkov. To stálo za úspechom našej spoločnosti. V mnohých krajinách tovar doručíme rýchlejšie ako miestna konkurencia.

Pred časom ste s manželkou spustili aj pracovnú platformu Robeeto.com, ktorá prepája odborníkov v rôznych oblastiach priamo so zákazníkmi. Už vám zarába peniaze?

Stále sme si hovorili, že keď príde kríza, tak to bude skvelý projekt. A myslím, že aj by bol, keby sa mu niekto poriadne venoval. My s manželkou už dávame prednosť rodine ako ďalšiemu projektu, ktorý by sme mali viesť. Som stále presvedčený, že to môže byť druhá Zásielkovňa, ale chcelo by to nájsť nejakého startupového nadšenca, ktorý by projektu pomohol s exekúciou.

Ale projekt beží, naprogramovaný je bezchybne. Zatiaľ generuje len malé tržby a čaká na svoju príležitosť.

Tretí spoločník

Sú iné nápady, do ktorých sa plánujete pustiť v najbližšom čase?

Nápadov je veľmi veľa. V e-commerce a logistike sú stále obrovské možnosti, kam biznis posunúť. Pretože firmy platia dane, znamená to, že odtečú takmer všetky voľné finančné prostriedky štátu vo forme daní. Človek sa teda musí sústrediť iba na najbližšie a najefektívnejšie projekty. Rád hovorím, že štát je náš „tretí spoločník“, aj keď v Alense sme iba dvaja spoločníci.

Tento tretí spoločník ale nič nerobí, chce stále nejaké reporty a iné administratívne úlohy, vyberá si celý voľný cash flow, ktorý musíme nahradzovať bankovými úvermi. A neustále hádže polená pod nohy najrôznejšou byrokraciou, nariadeniami a opatreniami. S obchodným partnerom si vyplácame nepomerne menej, ako sa odvádza do štátu. A takmer celý zostávajúci zisk reinvestujeme do ďalšieho rozvoja a rastu firmy.

Aký je váš najväčší biznisový a osobný ľudský sen alebo cieľ?

Mám pocit, že vďaka úspechu našej firmy som si sen už dávno splnil a bol by som rád, keby trval čo najdlhšie. Znervózňuje ma trochu len to, že napriek tomu sa človek stále za niečím náhli. Má totiž strach, aby o ten sen neprišiel. Nemusím byť bohatší, ale nerád by som bol chudobnejší. Jednoznačne najdôležitejšia je však pre mňa rodina, aby boli všetci v Čechách aj na Slovensku zdraví a spokojní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?