Mnoho ľudí si myslí, že podnikanie na Zanzibare je len o tom, aký veľký kapitál prinesiete do krajiny. „To, samozrejme, neplatí. Títo finanční dobrodruhovia potom z ostrova odchádzajú s trpkou skúsenosťou a prídu o veľa peňazí,“ hovorí Bono Novosad, ktorý tu s manželkou Gabi založili zážitkovú cestovnú agentúru Zaži Zanzi.
Africký ostrov prilákal manželov životným štýlom, ktorý sa úplne líši od toho európskeho, srdečnosťou a spojením s prírodou. Bono počas života precestoval 30 krajín. Pred tým, ako sa s manželkou na ostrove usadili, navštívili ho štyrikrát po sebe na jeden mesiac. Počas tohto obdobia tu našli blízky okruh priateľov a keď potom vypukla pandémia Covid-19, položili si otázku, čo bude ďalej.
„Pre Zanzibar sme sa rozhodli, pretože sme tu už mali vybudované zázemie a ostrov sme poznali. Okrem toho sme sa mohli spoľahnúť na pomoc priateľov. Je to iné, keď sem človek príde ako turista, a keď sa tu rozhodne žiť,“ pokračuje v rozprávaní.
Ak chce v krajine človek získať trvalý pobyt, musí sa preukázať aj schopnosťami a svojimi plánmi, nielen bankovým kontom. „Odsťahovať sa do Afriky neznamená, že o dva týždne budete za vodou,“ smeje sa a dodáva, že oblasť gastronómie a hotelierstva je zložitá v každom kúte sveta.
Svoj biznis sa manželia rozhodli postaviť na zážitkovom cestovaní a ukázať slovenskej a českej klientele Zanzibar svojimi očami. Teda pomalšie, intímnejšie a privátnejšie.
Pre klientov organizujú výlety na mieru, podľa ich vlastného záujmu individuálne alebo v malých skupinách. Ako hovorí Bono, aby sa mohli pýtať zvedavé otázky ohľadom ostrova aj bez toho, že ich bude počúvať 40-členná skupina ďalších turistov.
Každá časť ostrova má podľa neho čosi do seba. Sever je viac turistickejší s mnohými hotelovými komplexmi, ktoré vyhľadávajú predovšetkým rodiny s deťmi. Na druhej strane, juh je romantickejší a ponúka nekomerčnú krásu.
Pobrežia bez más turistov
Klientom ukazujú napríklad baobaby, stromy, ktorých vek sa blíži k tisícke rokov. Okrem toho si môžu užiť aj menej masové pobrežie a pláže, šnorchlovanie či návštevu rybárskych trhovísk.
Medzi obľúbené atrakcie patrí aj plavba rybárskou loďou vyrobenou z jedného kmeňa stromu mangrovníka, počas ktorej je v krištáľovo čistej vode azúrovej farby vidno na dno aj v niekoľko metrovej hĺbke.
Cez pokojnejšiu časť sezóny, v apríli až máji, kedy je na Zanzibare návštevnosť nižšia, organizujú aj jogové pobyty. Tento rok sa spojili napríklad s tanečníkom a jogínom Fredym Ayisim a podobný program plánujú vytvoriť aj v ďalších mesiacoch.
Pri všetkých aktivitách sa však snažia zachovať punc autentickosti a zároveň zamestnávať miestnych ľudí, čo podnikateľom zo zahraničia prikazuje aj zanzibarský zákon.
Po čase sa dvojica rozhodla rozšíriť svoje podnikanie aj o developerské projekty. V krajine však nie je možné pozemok kúpiť, len prenajať a dĺžka prenájmu závisí od zámeru podnikania. Zvyčajne sa lehota prenájmu pôdy pohybuje v rozmedzí obdobia od 33 do 99 rokov, čím si vláda zabezpečuje stály príjem od cudzincov, ktorí chcú v krajine podnikať.
„Nie je dobré do toho skočiť rovnými nohami. Toto prostredie sa úplne líši od toho, na aké sme zvyknutí v Európe. Človek musí veľmi dlho chodiť po úradoch a zodrať zopár topánok, aby prišiel do cieľa. Preto pozývam aj investorov, ktorí sa o naše projekty zaujímajú, aby prišli, prepotili tu zopár tričiek a videli, ako sa tu žije,“ hovorí Bono.
Do prvých projektov rezidenčných apartmánov sa pustili aj za pomoci priateľov, ktorí už mali na ostrove rozbehnuté vlastné podnikateľské aktivity. Teraz sa snažia osloviť slovenských investorov, ktorí majú záujem o investičný apartmán. Desiatku apartmánov, ktoré sú momentálne vo výstavbe plánuje dvojica prenajímať, no majiteľovi by zároveň poskytla apartmán kedykoľvek k dispozícii na vlastné účely.
Africká klasika
„Presadzujeme africký štýl. Na niektorých miestach je stále príroda nedotknutá a megalomanské betónové projekty sem naozaj nepatria,“ vysvetľuje spoluzakladateľ Zaži Zanzi. Ich projekt je obkolesený zelenou prírodou a africkými záhradami, takže turisti majú na dosah ruky banánovníky či divokú flóru, ktorá nie je podľa Bona pre rezorty až taká typická.
Napriek tomu, že medzi ich klientelu primárne patria Slováci a Česi a na nich cielia aj svojimi projektami, návrat na rodnú hrudu neplánujú. „Situácia na Slovensku sa aktuálne nevyvíja podľa našich predstáv. Samozrejme, máme tam väzby, ale náš život je momentálne tu,“ hovorí Bono Novosad na záver.