29. apríla 2021

Jar je (aspoň podľa kalendára) oficiálne tu a s ňou aj nová nádielka gadgetov. Tentoraz pre bežcov a cyklistov, ktorí majú slabosť na hi-tech. Zachcel sa vám tréner s umelou inteligenciou? Tu je. A s ním pár ďalších vychytávok, ktoré vám pomôžu udržať náskok pred kamarátmi (a tiež si zabezpečiť, že sa vrátite domov v jednom kuse).

Slúchadlá Halo Sport 2

Foto: Haloneuro.com

Slúchadlá, vďaka ktorým pobežíte rýchlejšie. Znie to trochu ako nezmysel, ak však zapojíte pokročilé postupy neurovedy, nič nie je nemožné. Vďaka stimulácii elektrickými signálmi v rámci 20-minútového zahrievacieho neuroprimingu Halo Sport 2 budete podľa výrobcu schopní čoskoro vyraziť rýchlejšie.

Mozog sa totiž učí opakovať pohyb počas procesu zvaného plasticita. Cieľom neuroprimingu je však dostať váš mozog do stavu takzvanej „hyperplasticity“, ktorý umožní rýchlejšie zdokonalenie pohybu a lepšiu koordináciu svalov. To všetko potom znamená jediné – lepší výsledok.

Cena: 340 eur

Hodinky Withings ScanWatch

Foto: Withings

Za hodinkami Withings ScanWatch stojí tím kardiológov a ďalších vedcov, ktorí pomáhali vyvinúť systém na rozpoznanie prvých príznakov srdcovej arytmie či syndrómu spánkového apnoe. Môžete s nimi priebežne sledovať nielen vonkajšiu, ale tiež vnútornú kondíciu svojho tela – počas behu aj v pokoji.

Reklama

Pridržaním troch elektród na rámiku hodiniek si môžete urobiť záznam EKG alebo sledovať aj ďalšie hodnoty v reálnom čase.

Cena: od 215 eur

Prehadzovačka Sram Red eTap AXS 36T

Foto: Sram

S novou elektronickou sadou Sram Red rozšírenou o kazetu 10-36 zubov si navýšite rozsah prevodov o 20 percent. V kombinácii s dvoma prevodníkmi tak môžete makať do strmých kopcov s vyššou kadenciou a šetriť sily na posledné dlhé stúpanie dňa. Ovládanie je navyše bez bowdenov alebo laniek, prevody si volíte bezdrôtovo.

Cena: okolo 700 eur

Tréner, ktorý vie všetko

Foto: Sram

Užitočná vec k novej prehadzovačke je rozhranie Sram AXS Web. Na jednom mieste vám ukáže komplexný prehľad  všetkých údajov o vašej jazde: vidíte nielen to, koľko ste najazdili kilometrov, vystúpali metrov a s akou pulzovou frekvenciou, ale aj aký bol wattový výkon, zaradený prevod, tlak v plášťoch alebo napríklad využitie teleskopickej sedlovky.

Skrátka, taký váš online tréner, ktorý presne vie, ako sa váš bicykel správa vo chvíli, keď podávate najlepší (alebo najslabší) výkon. Aplikácia si berie dáta z Garminu alebo jednotiek Wahoo.

Cena: zdarma

AfterShokz Trekz Air

Foto: AfterShokz

Hudba je úplne legálny doping, lenže slúchadlá človeka zároveň pripravia o dôležité vnemy – počuť zvuk auta, ktorý sa k vám blíži zozadu či zboku, je celkom fajn. Tento problém riešia slúchadlá-neslúchadlá Aftershokz, ktoré zvuk vedú po kosti a nemusíte ich preto mať v ušiach. Sú bezdrôtové, odolávajú potu a vážia len 30 gramov, takže na beh ideálne.

Cena: 120 eur

Vložky Nurvv

Foto: Nurvv

Múdre stielky do topánok, ktoré užitočné dáta o vašom behu odčítajú priamo z vašich chodidiel zakaždým, keď vyrazíte. A potom vám predložia štatistiku plnú detailných údajov o vašej rovnováhe, kadencii, pronácii alebo supinácii členkov, či krívate, akú máte efektivitu odrazu a dĺžku kroku. Zmerajú vám rýchlosť, čas a vzdialenosť, ktoré ste ubehli.

Cena: 290 eur

Crash senzory Tocsen

Foto: Tocsen

Niečo pre tých, čo na bicykel radi vyrážajú sami. Užívať si ubiehajúce kilometre len tak, bez inej ľudskej duše okolo, má niečo do seba. Nepríjemné je, že ak sa vám niečo stane, nebudete mať pri sebe nikoho, kto by vám privolal pomoc. Iba ak by ste už mali Tocsen Button, bezdrôtový senzor, ktorý spozná, že ste mali nehodu, a sám zavolá pomoc.

Funguje to tak, že v prípade pádu sa vás najskôr Tocsen nahlas opýta, či ste v poriadku, a keď nereagujete, zavolá vám pomoc. Tocsen Button si môžete zakúpiť buď samostatne, alebo ho Uvex ponúka integrovaný do dvoch typov svojich cykloprilieb.

Cena senzoru: 60 eur
Cena prilby: 195 eur

Radar Garmin Varia RTL 515

Foto: Garmin

Táto múdra škatuľka svojím červeným zadným svetlom upozorní autá, že pred nimi ide cyklista, ale hlavne upozorní vás na tie automobily. Je to totiž radar na bicykel, ktorý detekuje a zvukom aj vizuálne vás upozorňuje na vozidlá, ktoré sa k vám blížia zozadu.

Môžete ho spárovať so športtesterom, cyklopočítačom, telefónom či navigáciou. Ak ho prepojíte s inteligentnými hodinkami, tak na ich displeji uvidíte pruh s posúvajúcimi sa bodmi, čo sú autá za vami. Radar ich spozná na vzdialenosť 140 metrov.

Cena: 210 eur

Reklama

Senzory Stryd

Foto: Stryd

Cyklopočítač – ale pre bežcov. Zatiaľ čo na bicykli je bežné počítať výkon na watty už roky, do bežeckého sveta táto štatistika preniká pomaly. A senzory Stryd majú ambíciu to zmeniť. Okrem toho, že merajú a prepočítavajú váš výkon, vychrlia po tréningu tiež údaje o dynamike vášho behu, vrátane oscilácie a stresového skóre a to všetko prevedú na watty. Stačí si pripnúť Stryd na šnúrky a rozbehnúť sa.

Cena: 230 eur

Múdre švihadlo

Foto: Amazon

Pred výbehom je dobré sa rozohriať. A s týmto švihadlom Tangram Factory Smart Rope LED si rutinný beh rozšírite o ďalší rozmer. Samotné lano okrem svietiacich diód obsahuje tiež magnetické senzory, ktoré sledujú spálené kalórie, merajú dĺžku tréningu a zaznamenávajú aj ďalšie dáta o vašom pohybe. Okrem toho sú k dispozícii cvičebné plány a pomocou Bluetooth dokonca môžete v preskakovaní súťažiť aj so svojimi priateľmi.

Cena: 95 eur

Autormi článkuKristýna Tmejová a Mikoláš Rec, redaktori Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?