19. januára 2021

Miliardár Benjamin de Rothschild, dedič najslávnejšieho európskeho rodu bankárov, zomrel vo veku 57 rokov po infarkte. Ako informovala jeho skupina Edmond de Rothschild Holding k náhlemu úmrtiu „vizionárskeho podnikateľa, s vášňou pre financie, rýchlosť, plachtenie a automobily“ došlo v piatok 15. januára vo švajčiarskom Pregny. 

Barón Benjamin de Rothschild zdedil pobočku rodinnej banky, ktorá sa špecializuje na správu súkromného majetku. Skupina spravuje aktíva viac ako 190 miliárd dolárov a zamestnáva 2 600 ľudí v 32 pobočkách po celom svete. Sídlo skupiny je vo švajčiarskej Ženeve. Forbes odhaduje, že majetok Benjamina de Rothschilda mal v čase jeho smrti hodnotu 1,4 miliardy dolárov.

Päť bratov, dve silné banky

Benjamin bol potomkom Jamesa de Rothschilda, zakladateľa francúzskej vetvy rodiny a jedného z piatich bratov, ktorých začiatkom 18. storočia poslal do Európy zakladateľ rodu Mayer Amschel.

Už od tohto obdobia panovali podľa historikov medzi francúzskou a britskou vetvou, ktorú viedol Nathan Rotschild, nevraživosť a súťaživosť. Keď Nathan v roku 1836 zomrel, James bol prirodzeným nástupcom na čele klanu.

Až v roku 1953 však Edmond Adolphe de Rothschild, pravnuk Jamesa de Rothschilda, vytvoril pobočku banky, ktorú dnes poznáme ako Edmond de Rothschild.

Reklama

Britská rodinná vetva naďalej zostáva aktívna v bankovníctve pod značkou Rothschild & Co. Jej bývalá predsedníčka Evelyn de Rothschild bola v roku 1989 kráľovnou Alžbetou II. pasovaná za rytiera za služby v bankovníctve a finančníctve.

Spor o slávne meno

Ani súčasné vzťahy medzi britskou a dnes už švajčiarskou vetvou rodu neboli ideálne. V roku 2018 sa obe strany po niekoľkoročnom spore, ktorý sa týkal použitia slávneho priezviska v bankových službách, napokon dohodli. Spoločnosti Rothschild & Co a Edmond de Rothschild oznámili, že zrušia všetky krížové podiely a vyhlásili, že „žiadna skupina nebude môcť v budúcnosti používať meno Rothschild v akejkoľvek podobe.“

Žena na čele impéria

Od roku 2015 vedie bankovú skupinu Edmond de Rothschild Benjaminova manželka Ariane. To by sa rozhodne nepáčilo zakladateľovi rodu Mayerovi Amschelovi, ktorý si vo svojej poslednej vôli výslovne želal, aby sa rodinný biznis dedil výlučne medzi mužskými potomkami.

Článok vyšiel na Forbes.comAutorom je David Dawkins, ktorý pre Forbes US píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?