27. augusta 2021

Zápas o talenty na trhu práce sa stupňuje a firmy inzerujú rekordné počty voľných pozícií. O skvelých pracovníkov môžete bojovať platom… alebo zaujmete originálnym pracovným benefitom.

„Chceme, aby sa u nás zamestnanci cítili naozaj dobre, tak sme si povedali, že im ponúkneme niečo exkluzívne. A angažovali sme firemnú kuchárku,“ hovorí Juraj Valčák, konateľ bratislavskej firmy Askin & Co.

Pätnásť pracovníkov spoločnosti dodáva a servisuje zdravotnícke zariadenia pre nemocnice a ambulancie. Vďaka profesionálovi na gastronómiu si teraz môžu denne vyberať jedlo podľa vlastnej chuti a výživových preferencií. Na výber sú každý deň dve alternatívy, vrátane vegetariánskej.

„Jeme oveľa zdravšie ako predtým, keď sme behali po okolitých podnikoch. Nehrozí nám menu pripravené z najlacnejších kureniec alebo na prepálenom tuku,“ vysvetľuje výhody Valčák. 

Reklama

Okrem zdravej stravy a gurmánskych zážitkov si vedenie pochvaľuje aj ďalšie výhody. Spoločné obedy vo firemnej kuchynke šetria čas, ktorý predtým trvala cesta do reštaurácie. Pracovný tím je viac spolu a pri stolovaní sa zvyčajne preberú aj biznisové veci. Doriešia otvorené témy alebo ťažkosti, s ktorými si kolegovia nevedia rady.

Obedy sú pre zamestnancov spoplatnené. Firma však štandardne poskytuje gastrolístky, po novom aj hotovosť, v hodnote viac ako polovice ceny jedla. Situáciu nezmenila ani pandémia a práca z domu ako nový pracovný štandard.

„Aj my sme nabehli na prácu z domu a kto chce, nemusí do firmy chodiť. No aj vďaka spoločným obedom sme na pracovisku viac spolu.“ (Juraj Valčák)

Trh práce buble

Netradičné benefity pomáhajú firmám udržať si talenty a prilákať nové. Hoci miera nezamestnanosti na Slovensku má ešte ďaleko k hodnotám spred pandémie, pracovné portály hlásia rekordné počty inzerátov. Ekonomika ožila a firmy hľadajú tisíce nových ľudí. A priznávajú problém s obsadzovaním niektorých pozícií.

V období pred pandémiou spoločnosti lákali ľudí napríklad na možnosť využívať firemnú škôlku či vziať si do firmy domáceho miláčika, zadžemovať si s kolegami v hudobnej skúšobni na pracovisku alebo zašportovať si v čase obeda.

Pandémia však prevrátila naruby aj systém pracovných benefitov. „Počas koronakrízy vzniklo najmä množstvo nových programov na podporu a pomoc pri práci z domu,“ hovorí odborník na hľadanie talentov Dalibor Slávik. Zamestnanci mohli využiť služby špecialistov na duševné zdravie, právo či podporu zo strany koučov a mentorov. 

Pandemické benefity

Accenture napríklad doprial zamestnancom aj ich rodinným príslušníkom bezplatnú psychologickú, finančnú a právnu pomoc, ktorú môžu využiť 24 hodín 7 dní v týždni.

„Priebežne majú zamestnanci možnosť  absolvovať sériu odborných prednášok na témy duševného zdravia, súčasťou programu sú aj školenia pre manažérov, ktoré im pomáhajú lepšie identifikovať duševné ťažkosti u kolegov a podať im včas pomocnú ruku,“ vysvetľuje HR riaditeľka Accenture Zuzana Guller.

Firmy počas pandémie posielali zamestnancom domov ovocné koše, výživové doplnky a masérov, ale aj nové laptopy či ergonomické stoličky. „Priniesli sme neformálne aktivity, ktoré umožňujú kolegom stretnúť sa online, napríklad náhodné 1:1 online stretnutia ľudí z rôznych tímov a krajín, piatkové Ted Talks alebo súťaž fotka mesiaca,“ hovorí Klaudia Nemčická, head of people v IT spoločnosti CloudTalk.

Uchádzačov o prácu zaujmete, ak im dáte originálne benefity: 

 • firemný kuchár,
 • preplatenie opatrovania dieťaťa,
 • program rozvoja finančnej gramotnosti,
 • umytie auta pred odchodom z práce,
 • letný tábor pre deti, 
 • poistenie domáceho miláčika,
 • starostlivosť o výber a nákup oblečenia, 
 • stroje na kráčanie pri práci,
 • linka na právne poradenstvo,
 • zdravotná prehliadka na pracovisku,
 • workshopy duševného zdravia,
 • donáška jedla domov,
 • prenájom dovolenkovej vily pri mori.

Mnohé firmy rozšírili ponuku vzdelávacích nástrojov – prednášok, e-learningových kurzov či workshopov. „Máme pestrý vyber online školení, Learning Labov, kde si v rámci rozvoja odovzdávame znalosti k rozličným témam a školí vždy ambasádor, ktorý má k téme blízko. Medzi najnavštevovanejšie patrí vedenie tímu na diaľku, angličtina, sociálne siete, zákonník práce, kontingenčné tabuľky a mnoho ďalších,“ hovorí Markéta Pavelková, HR riaditeľka Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.

Aktuálna výzva

V súčasnosti sa firmy snažia vysporiadať najmä s novým pohľadom ľudí na prácu z domu. Návrat do čias pred pandémiou je pre mnohých z nich nepredstaviteľný. Niektoré spoločnosti, napríklad Google, to skúšajú cez peniaze. Iní zamestnávatelia hľadajú ako alternatívu hybridnú prácu – bezproblémovú kombináciu home officu a práce v kancelárii.

Tomu bude zodpovedať aj nový, prepracovaný systém zamestnaneckých výhod. „Dnes, viac ako inokedy, sa firmy môžu od konkurencie odlíšiť tým, že umožňujú otvorený a úprimný dialóg so zamestnancami ohľadom organizácie ich práce vrátane času, miesta a spôsobu práce, aký im vyhovuje,“ uzatvára Andrea Vančíková, riaditeľka Human Capital Services v poradenskej spoločnosti Grant Thornton.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?