21. októbra 2021

Konfrontácie si užíva málokto. Väčšinou robíme čokoľvek, aby sme sa im vyhli, aj keď tušíme, že následky budú ešte horšie. Tušíme, že na nesúlad najlepšie funguje technika „úprimne si to vyrozprávať“, ale tvárou v tvár so svojim súperom hádžeme spiatočku.

Keď už sa k stretu odhodláme, často sa celá situácia ešte viac skomplikuje. Dotyčný nás nepochopil, urazil sa a emócie sa ešte viac vyostrili.

Konflikt patrí k životu, je prirodzený rovnako ako zmena počasia alebo striedanie ročných období. To, čo môžeme ovplyvniť, je náš postoj k nemu a spôsob, akým s našou nepohodou budeme zaobchádzať.

Predstavte si, že máte podriadeného, ktorý nie je schopný doraziť na porady včas. Viete, že jeho chovanie demotivuje celý tím, podrýva vašu autoritu a hlavne naňho musíte čakať. Alebo začnete bez neho, ale jeho príchod ostatných vyruší.

Stačia 3 jednoduché kroky

Je vám jasné, že sa s ním budete musieť porozprávať a dôjde ku konfrontácii. Skúste preto techniku, ktorú odporúča spisovateľ Simon Sinek. Pozostáva z troch jednoduchých krokov.

Reklama
  1. Najskôr popíšte, aké pocity vo vás vyvoláva chovanie vášho protivníka. A buďte veľmi konkrétni, slová ako „naštvaný“ alebo „je mi to nepríjemné“ rozhodne nestačia.
  2. Buďte vždy konkrétni. „Keď si prišiel v utorok ráno opäť neskoro na poradu, cítil som sa sklamaný a podvedený, že stále narúšaš našu dohodu.“
  3. Vysvetlite, aký vplyv má také chovanie do budúcnosti. „Ak budeš chodiť stále neskoro, narúšaš tým poriadok celého tímu a to ohrozuje aj tvoju pozíciu u nás.“

Vždy konfrontujte vo fyzickom svete, vyhnite sa za každú cenu e-mailu (kam človek vždy napíše viac, než by mal), videohovoru alebo telefónu. Dýchajte zhlboka, hovorte pomaly. Návod platí nielen pre pracovné, ale tiež pre súkromné vzťahy.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?