Apúlia, juhovýchodný cíp Talianska ležiaci oproti bývalej Juhoslávii, nemá okázalý lesk západného pobrežia Amalfi. Ide o skromnú a donedávna veľmi chudobnú poľnohospodársku oblasť. Práve tu sa vyprodukuje veľká časť talianskych paradajok, vínnej révy či kvalitného olivového oleja.
Aj napriek tomu (alebo práve preto) však podľa mňa ide o jednu z najpôvabnejších častí krajiny, ktorá dala svetu renesanciu, Leonarda da Vinciho, pizzu aj tú najlepšiu zmrzlinu. Nemyslím si to sám, dovolenku tu nedávno trávila aj Madonna či Beckhamovci.
To, že v tejto časti krajiny doposiaľ neprúdili veľké peniaze, je vidieť na jednoduchom dizajne miestnych domčekov, kostolov i historických chyžiach „trulli“, ktoré nájdete len tu.
Objavíte tu tiež pitoreskné biele mestečká postavené na strmých pieskovcových skalách, malé pláže s priezračnou tyrkysovou vodou typickou pre Jadranské more, skvelú kuchyňu i všadeprítomné víno z miestnej odrody hrozna „primitivo“.
Táto časť Talianska je vďaka pravidelným leteckým spojeniam do Bari z Viedne, Budapešti alebo Krakova pre Slovákov dobre dostupná. Môžete si tu tak naplánovať nielen rodinnú dovolenku, ale napríklad aj kratší výlet na predĺžený víkend.
Čo nevynechať?
Prístavné mesto Bari, hlavné mesto regiónu, stojí určite minimálne za celodennú prechádzku. Pokiaľ chcete spoznať Apúliu trochu podrobnejšie, budete sa musieť vydať ďalej na juh a tiež do vnútrozemia.
Vynechať by ste určite nemali skalnaté mestečko Polignano a Mare s ikonickou miniplážou zahryznutou do skál, ktorú nájdete pod historickým rímskym mostom hneď za centrom.
Mojím favoritom je prístavné mesto Monopoli ešte o kúsok nižšie na juh. Príjemné, stredne veľké mesto ponúka celý rad skvelých bistier a prechádzky po prístavnej promenáde.
Obľúbeným miestom a dobrým tipom na výlet je aj vnútrozemská Lecce plná barokových palácov a historických pamiatok alebo Ostuni, možno najkrajšie mestečko v celej Apúlii.
Na najjužnejšom cípe polostrova nájdete menej miest, ale o to viac vhodných miest na kúpanie, či už na malých plážach alebo na rôznych skalnatých výbežkoch. Aj keď tu miestami chýbajú klasické piesočné pláže, pokiaľ si potrpíte na skoky do vody alebo kúpanie v prírodných jazerách a skalných výhlbniach, budete vo svojom živle.
Pre fanúšikov vína a gastra
Fanúšikovia vína by sa určite mali zastaviť v mestečku Manduria, v západnej časti Apúlie. Región je po Venete druhým najväčším producentom talianskeho vína. Nielen v Mandurii, ale aj v mnohých dedinách a mestách okolo, nájdete malé a zaujímavé vinárstva.
Čo sa týka typickej apúlijskej kuchyne, aj tu platí, že jedlo je zrkadlom regiónu. A keďže ide o poľnohospodársky región, kde nikdy nebolo peňazí nazvyš, okrem všadeprítomných cestovín orecchiette, teda malých ušiek typických pre Apúliu, sa tu hojne varí z čerstvej zeleniny – kvakovej vňate, paradajok, feniklu, cíceru či fazule.
Ak ste vegetariáni, budete sa vyžívať – veľkú časť jedálneho lístka tu budete mať bez veľkého úsilia bez mäsa a lokálna kuchyňa je tiež pravdepodobne najzdravšia, akú v celom Taliansku nájdete.
V menu tu, prirodzene, nájdete aj množstvo rýb a plodov mora a občas aj špeciality, ktoré by ste inde hľadali márne, napríklad guľky z konského mäsa v paradajkovej omáčke. Samozrejme, musel som ich ochutnať. Boli vynikajúce!
Samotnou kapitolou je tunajšie víno. Už som spomínal aj v našich končinách stále obľúbenejšiu odrodu primitivo, z ktorého sa vyrába silné, zemité červené víno, v ktorom obvykle ucítite typickú arómu juhu, napríklad sušené ovocie, ale občas aj tóny typické skôr pre kvalitné parfumy, napríklad vôňu kože.
Nejde však o jedinú typickú odrodu, ktorú tu pestujú. Ďalšou špecifickou odrodou je „negroamaro“ pestované predovšetkým v oblasti Lecce a Taranto.
Kedy vyraziť?
Ak si nepotrpíte na davy ľudí, vyhol by som sa hlavnej turistickej sezóne, najmä augustu. Je to jednak najteplejší mesiac v roku, kedy sa teploty pravidelne šplhajú cez 35 stupňov, navyše v tom čase tu budú okrem zahraničných aj miestni turisti. Prakticky celé Taliansko, vrátane detí, má totiž v auguste prázdniny.
Apúlia je skvelá voľba od apríla do konca júna, stále slnečné počasie tu ale budete mať aj v septembri a v októbri.
Kde sa ubytovať?
Masseria Lamacoppa, Ostuni
Štýlovejšie ako v zrekonštruovanej historickej farme s vlastnou kaplnkou, ktorú nájdete neďaleko mestečka Ostuni, to už asi nejde. Výborné miesto pre veľké skupiny či výnimočné udalosti, napríklad svadobnú cestu.
Masseria Montenapoleone, Pezze di Greco
Ďalšia štýlová farma, prebudovaná na štvorhviezdičkový hotel so záhradou, bazénom a výbornou reštauráciou.
Risorgimento Resort, Lecce
Preferujete skôr mestský komfort než vidiecku farmu? Tento päťhviezdičkový hotel v centre historického Lecce s vlastnými kúpeľmi by vám mohol vyhovovať.
Kde jesť?
Osteria di Chichibio, Polignano a Mare
Rybami preslávená reštaurácia v populárnom Polignane, ktorú pravidelne zaraďujú aj do michelinského sprievodcu.
Osteria del Caroseno, Castellana Grotte
Vyhlásená osteria v malom mestečku s tradičným menu, v ktorom nájdete všetky typické apúlijské jedlá, ale v modernej úprave.
Itria Bonta, Alberobello
Farmársky obchod s vynikajúcou organickou mozzarelou, ďalšími syrmi a údeninami, ktoré sa vyrábajú „doslova“ vedľa. Ak tu pri jedle uvádzajú, že k vám precestovalo nula kilometrov, myslia to úplne vážne.
Kam na gelato?
Gusto Caruso, Polignano a Mare
Zmrzlinárska „inštitúcia“ s výbornou zmrzlinou a nanukmi, kde vám vždy ponúknu porciu šľahačky navyše. Zástupom ľudí sa nevyhnete, ale počkať sa vyplatí.
Frescolatte, Monopoli
Čerstvé sezónne gelato, ktoré je založené práve na plodoch Apúlie, okrem tradičných fíg tu nájdete napríklad aj indické figy – sladké červené plody opuncie, ktoré tu oberú každú jeseň.
Dolce Borgo, San Simone, Taranto
Šanca, že sa ocitnete v tejto dedinke je malá, ale aj napriek tomu – práve tu nájdete jednu z najlepších zmrzlinární na Apúlii.
Kde minúť peniaze?
Bialetti, Bari
Firma, ktorá zarobila balík vďaka ikonickým hliníkovým mocca kanvičkám na kávu, vyrába celý rad ďalších kuchynských pomôcok a náčinia na výrobu kávy. Ich butik nájdete v Bari na triede Via Sparano da Bari 2.
Cantine Lizzano, Salento
Obľúbené menšie vinárstvo v Salente, ktoré produkuje nielen výborné primitivo a negroamaro, ale lisuje si aj vlastný olivový olej. A čo iné si z Apúlie odviesť domov ako práve vynikajúce víno?
Castrignano Evolution dal 1923, Monopoli
Obchod s klobúkmi na adrese Largo Plebiscito 11, ktorý nad historickým štítom hrdo nesie logo firmy Borsalino. Ak si počas dovolenky budete chcieť zaobstarať niečo skutočne štýlové, nič lepšie ako klobúk z tohto Lucianovho obchodu neobjavíte.
Najlepšie kúpanie
Grotta della Poesia, Roca
Malé mestečko a prístav na juhu Apúlie plný skál, majákov, ale tiež malých zálivov a zákutí s priezračnou vodou.
Porto Badisco
Skalný bazén vytvorený v jaskynnom komplexe bude jedným z tých miest, ktoré rozpália váš Instagram.
Marina di Felloniche
Ten najjužnejší bod Apúlie a súčasne jedna z najtradičnejších piesočných pláží v tejto časti Talianska.
Článok pôvodne vyšiel v českom vydaní Forbes.cz. Autorom je Miroslav Valeš.