Tento článok je BrandVoice. Čo to znamená?
25. júna 2020

Ak patríte k tým miliónom ľudí, ktorí každý rok navštívia najobľúbenejšiu európsku destináciu – poľské mesto Krakov, na skok od hraníc so Slovenskom, s najväčšou pravdepodobnosťou okolo nej prechádzate. Hneď vedľa diaľnice S7 v obci Rabka-Zdrój, pri hlavnom ťahu od Zakopaného na Krakov, vyčnieva vyššia tmavá budova, do ktorej plášťov sú po všetkých stranách zahryznuté nápadne podlhovasté okná.

Budova vyzerá futuristicky vďaka tmavej fasáde z plechu. Je v tom symbolika. Patrí totiž poľskej spoločnosti Blachotrapez, ktorá s tržbami 150 miliónov EUR patrí k popredným výrobcom strešných plechových krytín v Európe.

„Plech je ľahší, takže až tak výrazne nezaťažuje krovy, odolnejší, takže prežije silné krupobitie a ten najkvalitnejší má záruku až 60 rokov. Navyše sa cena plechových krytín v porovnaní s inými krytinami v poslednom čase vyrovnáva,“ vysvetľuje Rafal Stolarczyk, konateľ spoločnosti Blachotrapez, keď z hlavnej budovy prechádzame do jednej zo susedných výrobných hál. Pred nimi čakajú bielo-modré kamióny na nakládku, aby mohli vyraziť k zákazníkom. Denne ich tu brány opustí viac ako tri desiatky.

Závod skupiny Blachotrapez v poľskom meste Rabka-Zdrój. Zdroj foto: Archív Blachotrapez

„Vidíte, ako sa plech neustále posúva? Ani pri prelise sa nezastaví. To je veľmi dôležité, aby potom nepraskal, rovnako ako je dôležité sledovať teplotu oceľových zvitkov,“ ukazuje Rafal Stolarczyk už v útrobách výrobnej haly na produkčnú linku, ktorá je technologicky najvyspelejšou prevádzkou na výrobu plechových strešných krytín a fasád v Európe. Dnes jej vo veľkom vládne automatizácia a digitalizácia, o čom sa Terese a Janovi Luberdovým, ktorí pred polstoročím založili klampiarsku dielňu, z ktorej dnešná spoločnosť Blachotrapez vyrástla, ani nesnívalo.

„Je to náš vlastný systém bezpečného profilovania, ktorý kontroluje a upravuje rýchlosť spracovávaných oceľových zvitkov a vyrovnáva pracovnú teplotu na takú, pri ktorej boli zvitky skladované. Len tak dokážeme zabezpečiť vysokú kvalitu a dlhú životnosť finálnej krytiny,“ pokračuje Rafal Stolarczyk v opisovaní technológií, ktoré spoločnosť Blachotrapez posúva pred konkurenciu.

Napríklad v roku 1997 ako prvá spoločnosť na svete predstavila strešnú krytinu s aluzinkovou úpravou. Dnes tu jedna automatizovaná linka dokáže denne premeniť 200 ton plechu na krytinu a fasády rôznych tvarov a farieb. A rozhodne si ich nemýľte s dobre známym trapézovým plechom. Tieto moderné krytiny totiž dokážu dokonale imitovať pálené či betónové škridly alebo drevené šidle (model Jánošík), takže od klasických šindľov ich na prvý pohľad nerozoznáte.

„Táto ľahká krytina s úpravou „ice crystal“ je ďalšia naša nová technológia,“ dostávam do ruky modul plechovej škridly, ktorý pôsobí ako namrznutý, ale nechladí. Je to len ilúzia, ktorá má dokresliť celkovú atmosféru každého domu. Možností je mnoho – strešné krytiny s posypom, kamenivom a keramicko-oceľovým povrchom. To všetko tu dokážu vyrobiť.

Rafal Stolarczyk, konateľ spoločnosti Blachotrapez s.r.o.. Zdroj foto: Archív Blachotrapez

Ak niekto niekedy riešil strechu domu, v predošlom tisícročí sa rozhodoval prakticky len medzi drevenými šindľami a pálenými škridlami. Plechová krytina sa využívala hlavne na záhradné domčeky alebo provizórne garáže. Spoločnosť Blachotrapez tieto zvyky zmenila.

Vďaka zvyšujúcemu sa dopytu po materiáli, ktorý je ľahší a odolnejší, vyrástla spoločnosť Blachotrapez až na dnešných 240 pobočiek po celej EÚ. Z pohľadu kvality je ale dôležitá aj kvalita ocele. Spoločnosť Blachotrapez ju odoberá napríklad z US Steel Košice alebo od spoločnosti ArcelorMittal. Zlatým vajcom pre ňu je však spolupráca s nemeckou oceliarňou Thyssenkrupp, od ktorej exkluzívne odoberá ten najušľachtilejší materiál na svoje prémiové produkty.

„Sme ich najväčší odberateľ ocele na výrobu strešných krytín. Ich oceľ a naša technológia výroby potom spoločne zabezpečia záruku na krytiny a fasády až na 60 rokov,“ pochvaľuje si Rafal Stolarczyk. Vie totiž, že pálené škridly sa „dožijú“ ledva polovičného veku.

Spoločnosť Blachotrapez má závody v Poľsku, ktoré okrem domáceho trhu obsluhujú aj Slovensko a východ Česka. Nedávno spoločnosť v Poľsku otvorila aj úplne novú výrobu odkvapových systémov KROP a teraz je v procese prípravy ďalšej investície vo výške 5 miliónov EUR. Touto etapou sa zavŕši projekt, ktorý sa postupne realizoval už niekoľko rokov a spoločnosť Blachotrapez pri sídle svojho českého zastúpenia v Havlíčkovom Brode postaví nový výrobný závod.

„Závod dokončíme v budúcom roku a budeme z neho obsluhovať južné a západné Čechy, Rakúsko a tiež časť Nemecka smerom k Mníchovu,“ vysvetľuje Rafal Stolarczyk, ktorý sľubuje, že po technologickej stránke bude patriť k tým najmodernejším prevádzkam. A na rozbehnutej investícii nemení nič ani kríza spôsobená koronavírusom, ktorá dostala množstvo firiem do problémov. Spoločnosti Blachotrapez sa to rozhodne netýka, nemusela riešiť žiadneho infikovaného zamestnanca ani výpadok v dopyte.

Nová výroba odkvapov KROP spadajúca pod spoločnosť Blachotrapez. Zdroj foto: Archív Blachotrapez

„Ak očakávame nejaký útlm, tak to bude v siedmom či ôsmom mesiaci v roku. Ale vo všeobecnosti stále plánujeme tento rok tržby vyššie o tri až sedem percent v porovnaní s minuloročnými. A naberáme nových zamestnancov, dokonca aj v Česku,“ opisuje plánovaný rozvoj energický manažér.

Aj preto sa spoločnosť Blachotrapez môže zamerať aj na podporu druhých. V rámci projektu s názvom chcemepomahat.sk začala slovenská divízia spoločnosti podporovať projekty na pomoc sociálne slabým a zdravotne znevýhodneným deťom a starším ľuďom a zároveň po celom Slovensku organizuje tiež čistenie riek, lesov alebo vysádzanie stromčekov.

„V Česku plánujeme podobné akcie budúci rok. Má to pre nás väčší zmysel, ako dávať peniaze do obyčajnej reklamy v televízii alebo rozhlase a neustále v nej zdôrazňovať, že sme najlepší. Radšej to budeme dokazovať podporou podobných projektov a charity,“ uzatvára Rafal Stolarczyk.