21. augusta 2021

Možno si ešte len vyberáte, kam vyraziť na dovolenku. Pravda, pokračujúce koronavírusové opatrenia a striedajúca sa pandemická situácia v obľúbených európskych letoviskách od Španielska a Portugalska cez Cyprus po Grécko situáciu pre cestovateľov túžiacich po zaslúženom odpočinku práve neuľahčujú. No pobyt pri mori, na čerstvom vzduchu a s ľahkou lokálnou kuchyňou človeku strasti určite mnohonásobne vynahradí.

Na dovolenku sa chystajú aj členovia kráľovskej rodiny. Pozreli sme sa preto na najobľúbenejšie dovolenkové destinácie jednotlivých britských royals – na svoje obľúbené miesta sa totiž vracajú opakovane. Mnohokrát jazdia na tie isté miesta aj desiatky rokov, každý rok v tom istom čase.

Nájdete tu pestrý výber miest, od chladnejších lokalít obklopených divokou severskou prírodou až po luxusné rezorty na súkromných ostrovoch v Karibiku. Možno si z nich vyberiete aj vy.

Balmoral, Škótsko

Zámok Balmoral. Foto: Unsplash / Harry Keane

Tu nie je veľmi čo dodať. Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. svoj hrad na škótskej vysočine miluje a trávi tu rok čo rok väčšinu leta, približne od polovice júla minimálne do začiatku septembra.

Je to majestátny hrad, niekdajšie sídlo škótskych barónov a tiež stredovekých škótskych kráľov, ktorého história siaha hlboko do 14. storočia. Už stopäťdesiat rokov ide aj o najobľúbenejšie letné sídlo britských kráľovien – a patrí do súkromného majetku panovníčky.

Reklama

Balmoral je najobľúbenejším letoviskom anglických kráľovien už od čias kráľovnej Viktórie, ktorá panstvo v grófstve Aberdeenshire odkúpila s manželom princom Albertom už začiatkom päťdesiatych rokov 19. storočia a následne ho (nákladne) zrekonštruovala pre potreby svojej početnej rodiny.

Jej Veličenstvo Alžbeta II. v Balmorale pravidelne trávi letnú dovolenku a pozýva sem celú svoju širokú rodinu a príbuzenstvo vrátane najmenších pravnúčat.

Balmoral je miestom zábav, rodinných hier, dlhých prechádzok po vresoviskách, večerov strávených nad spoločenskými hrami a tiež lovov a honov, keď nastane čas jesene.

Tento rok prvýkrát kráľovná strávi dovolenku v Balmorale bez manžela, ktorý zomrel v apríli. Aj princ Philip Balmoral miloval, usporadúval tú svoje vyhlásené grilovačky, ktorými bol preslávený. Celá rodina obľubuje tento škótsky hrad – aj preto, že tu panuje veľmi neformálna atmosféra bez dvorného ceremoniálu. Skrátka – ide sa k babičke na chalupu.

Ak nevyhľadávate tropické horúčavy a naopak milujete prechádzky divokou prírodou, letné Škótsko môžeme vrelo odporučiť, aj keď sa zrejme neubytujete priamo na Balmorale. Či už si vyberiete škótsku vysočinu, pobyt u niektorého z jazier alebo napríklad Isle of Skye, najsevernejší ostrov súostrovia Vnútorné Hebridy, neurobíte chybu.

Highgrove House, Gloucestershire

Highgrove House, obľúbené vidiecke sídlo princa Charlesa. Foto: www.princeofwales.gov.uk

Highgrove House je rodinná rezidencia Jeho kráľovskej výsosti Charlesa, princa z Walesu, a jeho manželky Camilly, vojvodkyňe z Cornwallu. Leží juhozápadne od Tetbury v anglickom Gloucestershire.

Elegantný dom obklopený rozsiahlymi záhradami, postavený na konci 18. storočia, bol po dve stáročia vo vlastníctve rôznych rodín, kým nakoniec nebol kúpený v roku 1980 vojvodstvom z Cornwallu (Duchy of Cornwall) od Mauricia Macmillana.

Zatiaľ čo londýnsky Clarence House je oficiálnou rezidenciou princa Charlesa, práve Highgrove House je jeho privátnym a obľúbeným vidieckym sídlom. Princ, ktorý už od konca sedemdesiatych rokov bojuje za udržateľnosť a sú mu blízke ekologické témy a globálny boj proti klimatickým zmenám, si v Highgrove vybudoval svoju obľúbenú základňu, obklopenú prírodou a prírodnými biotopmi.

Gloucestershire v juhozápadnom Anglicku je správnou voľbou pre všetkých, ktorí vyhľadávajú príjemné podnebie, tradičnú anglickú architektúru, malebné kamenné dedinky a mestečká usadené v zelenej prírode. Leto je tu priam rozprávkové.

Llwynywermod, Wales

Llwynywermod, kde sa následník trónu venuje farmárčeniu. Foto: princeofwales.gov.uk / Charles Sainsbury-Plaice

Ďalšie z obľúbených vidieckych sídiel, kde trávi svoje voľné dni princ z Walesu. Pôvabný biely dom už kedysi v 14. storočí patril rodine, z ktorej vzišla neskoršia druhá manželka Henricha VIII., nešťastná Anna Boleynová.

Vidiecka usadlosť vo Walese má na kráľovskej pomery len skromné tri spálne, ale princ Charles má dom v mimoriadnej obľube – pred 10 rokmi ho nechal kompletne zrekonštruovať v duchu tradičných waleských stavebných postupov a tamojšej architektúry.

Dom je plne sebestačný, čo je pre Charlesa, veľkého propagátora energetickej aj ekologickej udržateľnosti, veľmi dôležité. Je obklopený bylinkovou záhradou, princ tú chová hydinu a menšie hospodárske zvieratá a pestujú tu tiež ovocie a zeleninu.

Wales nepatrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám európskych turistov a aj pre ľudí, ktorí mieria do Británie, je skôr na okraji záujmu. Je to škoda – waleské pobrežie je čarokrásne a tamojšia príroda dychberúca.

Tresco, Súostrovie Scilly

Ostrov Tresco. Foto: Flickr / Rob S, v licencii CC BY-NC-ND 2.0

Najjužnejší cíp Britských ostrovov patrí v posledných rokoch k obľúbeným prázdninovým destináciám vojvodu a vojvodkyne z Cambridgeu a ich malých detí. Súostrovie Scilly leží v Atlantickom oceáne asi 45 kilometrov na juhozápad od mysu Land’s End v anglickom (ceremoniálnom) grófstve Cornwall, ku ktorému historicky patrí, a ponúka prázdninovú pohodu pre malých aj veľkých. Príjemné pláže s bielym pieskom, atmosféra rybárskych dediniek, možnosť cyklovýletov aj prechádzok po pobreží. To všetko Scilly ponúkajú.

Na prázdniny sem, konkrétne na ostrov Tresco, s rodičmi jazdili aj William a Harry, keď boli malí, a princ William túto tradíciu obnovil aj so svojou rodinou. Vlani, keď bolo kvôli pandémii obmedzené cestovanie do zahraničia, strávili vojvoda s vojvodkyňou z Cambridgeu rodinnú dovolenku práve tu.

Mustique, Karibik

Princ William s manželkou a deťmi obľubujú vilu Antilles na ostrove Mustique. Foto: mustique-island.com

A toto je čerešnička na torte. Súkromný ostrov v Karibiku je najobľúbenejším miestom, kde princ William so svojou ženou Kate a deťmi trávia tradičnú letnú dovolenku pri mori. Najčastejšie sem zavítajú v druhej polovici leta.

Reklama

Zvyčajne sa k nim pripojí aj rodina Middletonovcov, s ktorými princ William veľmi dobre vychádza. Carole a Michael Middletonovci mladého princa prijali do rodiny dlho predtým, než sa s ich najstaršou dcérou zasnúbil; boli spolužiaci zo školy a Kate často pozývala Williama k rodičom domov – údajne až tam mladý princ spoznal, ako vyzerá fungujúca, láskyplná rodina a neformálny rodinný život.

Nevyhýba sa preto ani dovolenke so svokrom a svokrou, ktorú často trávia práve na Mustique. Súkromný ostrov ponúka absolútne súkromie a je oázou pokoja, ďaleko od britskej bulvárnej tlače. Cambridgeovci zvyčajne využívajú služby rezidenčnej Vily Antilles.

V elegantnej budove postavenej v koloniálnom štýle je k dispozícii niekoľko bazénov, a to ako vyhrievaných, tak tých s morskou vodou a nesmie chýbať ani jacuzzi. Ďalej ponúka dychberúce výhľady na oceán či služby súkromného šéfkuchára.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz, autorkou je Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?