Zdá sa, že v dnešnom zrýchlenom a prepojenom svete len ťažko nájdete pekné miesto, ktoré by sa nehemžilo turistami.
Turistický priemysel sa zbláznil. Najprv sa niekoľko rokov nikto nepohol z miesta. Potom začali naraz cestovať všetci a letiská sa zosypali. Normou sa stal výlet ako útek od každodenného života, motivovaný aj snahou vynahradiť si čas, o ktorý nás pripravila pandémia.
Davy ľudí sa však hrnuli stále na tie isté miesta a niektoré európske mestá z tohto dôvodu zaviedli protituristické opatrenia. Pritom každý, kto niekedy navštívil Rím, Amsterdam alebo Lisabon, dobre vie, že zdieľať kúzelné zákutia s miliónom ďalších návštevníkov jednoducho za to nestojí.
V dnešnom svete síce len ťažko nájdete peknú lokalitu úplne bez turistov, ponúkame vám však zoznam jedenástich menších miest, ktoré stoja za návštevu. A to predovšetkým práve teraz, keď sa leto chýli ku koncu a nastupuje jeseň.
Braga, Portugalsko
Malebné mestečko Braga sa nachádza severne od Porta a so svojou tradičnou architektúrou, typickými farebnými dlaždicami „azulejos“ a množstvom veľkých námestí sa môže hravo porovnávať so známymi destináciami. Historicky sa radí k najbohatším oblastiam krajiny, ako napovedá aj okázalosť miestnych stavieb a opulentná výzdoba kostolov.
Najvýznamnejšou sakrálnou stavbou je rímskokatolícky kostol Santuário do Bom Jesus do Monte v neoklasicistickom štýle, ku ktorému stúpa unikátne 17-ramenné schodisko.
Stredoveká katedrála v Brage prevádzkuje múzeum cirkevného umenia a vďaka univerzite je mesto príjemne živé a plné mladých ľudí.
Pre pestrejší zážitok odporúčame ubytovanie v Pousada Mosteiro Amares, zreštaurovanom kláštore z 12. storočia na periférii mesta.
Luzern, Švajčiarsko
Luzern je malé mesto známe svojou stredovekou architektúrou, výhľadmi na zasnežené štíty hôr a prístupom k Luzernskému jazeru. Farebné historické centrum Altstadt obklopujú hradby z 15. storočia.
Alpské vrcholy a turistické chodníky v okolí robia z Luzernu sen každého výletníka. Pre menej fyzicky zdatných ponúka miestna cestovná kancelária vyhliadkové lety helikoptérou okolo hory Pilatus, odkiaľ si môžete vychutnať pohľad na nepoškvrnenú švajčiarsku krajinu a dať si niečo pod zub v rámci horského pikniku.
Ak si prajete zavŕšiť svoje alpské dobrodružstvo trochou luxusu, môžete vyskúšať Park Hotel Vitznau s panoramatickým výhľadom, wellness zónou a s možnosťou okúsiť gurmánsky zážitok.
Salzburg, Rakúsko
Mozartovo rodisko nie je iba múzeom na počesť slávneho skladateľa. Jeho poloha na hranici s Nemeckom poskytuje výhľad na východné Alpy a mesto samotné rozdeľuje rieka Salzach. Stredoveké a barokové budovy starého mesta zaberajú jeden jej breh, zatiaľ čo nové mesto vyrástlo v 19. storočí na druhom brehu.
Pevnosť Hohensalzburg patrí medzi najväčšie stredoveké hrady v Európe a je plná pôsobivých sál, múzeí a terás s panoramatickými výhľadmi. Hudobníci tu z času na čas organizujú koncerty ako poctu Mozartovi.
Ak chcete stráviť noc v rakúskom štýle, Hotel Sacher Salzburg vám ponúkne priesečník starých časov s moderným pohodlím a kompletným servisom.
Verona, Taliansko
Ak odhliadneme od Júliinho domu – budovy zo 14. storočia pomenovanej podľa najznámejšej Shakespearovej drámy, ktorá sa tu odohráva –, Verona je pomerne pokojným, bohatým a všeobecne menej turistickým mestečkom talianskeho regiónu Benátsko.
Zachovala sa prevažná časť historického centra, ako aj úchvatný rímsky amfiteáter z prvého storočia nášho letopočtu, ktorý má fantastickú akustiku, a v ktorom sa dodnes vo veľkom organizujú koncerty, opery a ďalšie predstavenia.
Pokiaľ hľadáte miesto, kde po takomto kultúrnom zážitku zložiť hlavu, Hotel Due Torri sídli v paláci z 15. storočia, ktorý prakticky rezonuje talianskou eleganciou.
Gent, Belgicko
V stredoveku bol tento prístav na severe Belgicka významným mestským štátom. Dnes je to univerzitné mesto víriace kultúrnym životom. Zvlášť centrálna pešia zóna okúzľuje návštevníkov stredovekou architektúrou. Patrí k nej aj hrad Gravensteen (Grófsky hrad) z 12. storočia a Graslei, rad cechových domov pozdĺž riečneho prístavu, ktoré sa premenili na malebné kaviarne.
Pri pohľade z cimburia hradu, ktorý ako jediný vo Flámsku disponuje nedotknutým obranným systémom a vodnou priekopou, sa turistom tají dych. Zaujímavým miestom na prenocovanie je butikový hotel 1898 Post zriadený v bývalej poštovej budove, ktorý spája pestré národné dejiny s moderným luxusom.
Rovinj, Chorvátsko
Istria na severozápadnom konci Chorvátska má často bližšie k severnému Taliansku ako k dalmátskemu pobrežiu. Malé prístavné mesto Rovinj je toho so svojimi silnými benátskymi vplyvmi a úzkymi romantickými uličkami dobrým príkladom.
Pestrofarebné domčeky vkusne dokresľujú kolorit mesta a rozhodne sa nemusíte báť, že by ste si pripadali ako v Disneylande.
Z blízkeho pahorku sa nad strechami domov týči majestátny barokový kostol s vysokou zvonicou – je to najvyššia stavba v meste a zákon zakazuje, aby ju niekedy nejaká budova prevýšila. Svätostánok je zasvätený svätej Eufemii z Chalkedónu, ktorej meno je odvodené od gréckeho „hovoriť dobre“, podobne ako naše označenie eufemizmus.
Ak chcete svoju návštevu ešte povýšiť, Grand Park Hotel Rovinj na východnom pobreží zátoky vám ponúkne množstvo skvelých reštaurácií a výhľad na historické centrum.
Bath, Veľká Británia
Toto mesto v juhozápadnom Anglicku sa zapísalo do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO vďaka svojej úchvatnej architektúre a antickým zrúcaninám, z ktorých najviac udivujú zachované pozostatky rímskych kúpeľov, po ktorých nesie meno.
Dnes tu nájdeme okrem majestátnych gotických stavieb medovej farby aj desiatky múzeí, reštaurácií, čajovní, tradičných krčmičiek, divadiel a ďalších kultúrnych atrakcií.
Obľúbeným zážitkom však zostávajú miestne kúpele, a to buď priamo v renovovaných rímskych kúpeľoch, alebo v modernom kúpeľnom komplexe Thermae Bath Spa, ktorý využíva jediné prírodné termálne pramene v Británii určené na kúpanie.
Pokiaľ však dávate prednosť skôr súkromnejšej očiste, päťhviezdičkový hotel Gainsborough Bath Spa disponuje prepychovou wellness zónou v samotnom srdci mesta.
Vilnius, Litva
V porovnaní s ostatnými pobaltskými hlavnými mestami zostáva menej známy Vilnius bokom od davov hrnúcich sa z výletných lodí. Séria tohtoročných osláv k 700. výročiu založenia mesta, ktorého dátum je stanovený listom vilniuskeho veľkokniežaťa Gedimina z roku 1323 (píše sa v ňom, že obec je pripravená prijať novoprichádzajúcich), však umiestnila litovskú metropolu na kultúrnu mapu.
Vilnius ponúka mnoho extravagantných lákadiel, ako festival ružovej (repnej) polievky, bohaté dekorácie na dverách budov, bývalú väznicu premenenú na kultúrny dom či ľahko anarchistickú štvrť s vlastnou ústavou, ktorá okrem iného stanovuje aj normy typu „právo na omyl“.
Výstredný charakter mesta inšpiroval aj zaujímavý projekt troch mladých podnikateľov, ktorí zahliadli potenciál v Sovietmi spustošenej historickej štvrti Vilniusu a založili tu hotel Stikliai, ktorý je zatiaľ najexcentrickejším členom siete Relais & Châteaux.
Ľubľana, Slovinsko
Ďalšou drobnou metropolou je Ľubľana s necelými 300-tisíc obyvateľmi. Ľubľana je útulné mesto ideálne na vychádzky vďaka množstvu parkov a peších zón, s barokovými architektonickými skvostmi, univerzitnou populáciou a živými vonkajšími kaviarňami pozdĺž brehu rieky Ľubľanica.
Dračí most a dobre zachovaný stredoveký hrad na kopci v srdci mesta lákajú návštevníkov hrozivými sochami drakov, nádhernými výhľadmi do okolia, historickými výstavami a zážitkovými reštauráciami.
Pokiaľ sa túžite ponoriť hlbšie do tunajšej atmosféry, butikový hotel Zlata Ladijca, ktorý sídli v budove zo 17. storočia, prenajíma pätnásť izieb zariadených v štýle rôznych období slovinských dejín.
Aix-en-Provence, Francúzsko
Univerzitné mestečko Aix-en-Provence v regióne Provence-Alpes-Côte d´Azur je zosobnením dobrého života na juhu Francúzska. Okrem bulvárov lemovaných vysokými platanmi tu nájdete skvelé jedlo, zvodnú históriu, bohaté umenie a pitoreskné kaštiele zo 17. storočia.
Mesto je jedným z centier provensálskej kuchyne. Na jedálnom lístku tak nesmú chýbať tradičné pokrmy ako bujabéza, ratatouille či tapenáda.
A čo sa umenia týka, Aix je rodiskom slávneho postimpresionistického maliara Paula Cézanna. Navštíviť môžete umelcov bývalý ateliér aj múzeum na jeho počesť, spoločne s mnohými ďalšími expozíciami.
Ak radi cestujete v absolútnom komforte, možno vás osloví butikový hotel Villa Saint-Ange zasadený do prostredia prepychovej vily z 19. storočia obklopenej rozsiahlymi záhradami v centre mesta.
Trondheim, Nórsko
Tretie najväčšie mesto Nórska leží necelých sto kilometrov juhovýchodne od severného polárneho kruhu a práve začínalo svoj vzostup gastronomického centra krajiny, keď sa svet uzavrel.
Začiatkom roka 2020 hostilo mesto Trondheim galavečer Michelinského sprievodcu po severských štátoch, na ktorom získala tunajšia reštaurácia Speilsalen prvú hviezdu za svoju modernú gastronómiu. Aj dnes zostáva domovom nádejných kuchárov, ktorí sú špičkami v oblasti novej severskej kuchyne.
Dve hodiny cesty vlakom na juhovýchod leží Røros, hlavné mesto nórskeho miestneho jedla. Popri zážitkovej gastronómii sa v Trondheime nachádza najsevernejšia katedrála na svete a je tiež ideálnym miestom, odkiaľ pozorovať polárnu žiaru.
Po rozsiahlej rekonštrukcii je od roku 2019 opäť možné ubytovať sa v preslávenom hoteli Britannia, ktorý tvorí súčasť portfólia najbohatšieho muža Nórska.
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Ann Abel.