25. novembra 2020

Do Vianoc musíme urobiť 8 miliónov testov na Covid-19 a znížiť priemerný počet denných prípadov na 500. Školáci, ktorí navštevujú druhý stupeň, sa zatiaľ budú vzdelávať doma, informoval po stredajšom (25. 11.) rokovaní Ústredného krízového štábu premiér Igor Matovič.

Žiaci by sa mohli vrátiť do lavíc 7. decembra, ak sa dovtedy podarí zorganizovať komunitné testovanie na školách. „Bude na ministrovi školstva, v spolupráci so samosprávami a zriaďovateľmi, aby prišli s konkrétnym plánom pravidelného pretestovania žiakov a ich rodičov tak, aby sme deti mohli prezenčne pustiť do škôl čím skôr,“ povedal Matovič.

Premiér chce, aby systém následne mohol fungovať aj v ďalších mesiacoch.

Konzílium je proti celoplošnému testovaniu

Odkladá sa aj celoplošné testovanie, ktoré malo byť cez víkend 5. až 6. decembra. Podľa Matoviča je dôvodom nedostatok antigénových testov, ktoré mal zabezpečiť rezort hospodárstva. „Plošné testovanie bude až po tom, ako minister Sulík zaručí nákup dostatku testov,“ reagoval premiér. Dodal, že sú len dve možnosti – celoplošné testovanie alebo lockdown.

Ďalšie kolo masových testov sa však nepozdáva konzíliu odborníkov. „Neodporúčame ďalšie kolá celoplošného testovania najmä preto, že odčerpá energiu už teraz vyčerpaným zdravotníckym pracovníkom,“ napísali v stanovisku pred rokovaním Ústredného krízového štábu.

Reklama

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa v najbližších dňoch stúpne počet mobilných odberových miest, aby sa mohlo zadarmo nechať otestovať výrazne viac ľudí ako doteraz.

Prvých 300-tisíc vakcín už v decembri

Očkovanie proti COVID-19 bude dobrovoľné, prvé vakcíny majú byť podľa ministerstva zdravotníctva dostupné už v decembri. „Vakcíny máme zakontrahované cez Európsku úniu, prvých 300-tisíc kusov by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Keďže sa ráta s dvoma dávkami na osobu, v prvom kole zaočkujú 150-tisíc ľudí. Uprednostnia zdravotníkov, policajtov, hasičov a skupiny, u ktorých má ochorenie najťažší klinický priebeh. „V druhej línii bude môcť byť očkovaná všeobecná populácia,“ vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?