19. septembra 2021

Stredoveký hrad s cimburím, sivými kamennými stenami, na nich erby, vitrážové okná a veľké sály. Na chvíľu máte pocit, že ste sa ocitli na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej z Harryho Pottera. 

No tu nie sme v príbehu o mladom čarodejníkovi, ale na veternom pobreží Walesu, v oblasti Vale of Glamorgan. A tunajší hrad nie je fiktívny, ale skutočný St. Donat’s Castle z 12. storočia. Nehrá sa tu metlobal a učiteľský zbor nevedie profesor Dumbledore, ale elitní pedagógovia z polovice Európy.

Vitajte na United World College of the Atlantic, strednej škole, nad ktorou má záštitu kráľovná Alžbeta II. a patrí k najprestížnejším vzdelávacím inštitúciám na svete.

Študujú tu dospievajúci potomkovia európskej aristokracie, deti najbohatších ľudí planéty, ale aj tínedžeri z rodín, ktoré ušli pred totalitným či diktátorským režimom. Diverzita vo všetkých zmysloch tohto slova je totiž pre UWC typická.

Deti aristokratov aj utečencov

Vďaka nadačnému fondu, ktorý prispieva na ich vzdelanie a poskytuje plné štipendiá pokrývajúce tunajšie nie malé školné (67-tisíc libier), sem chodili napríklad aj rovesníčky Malaly Jusúfzajovej. Dievčaťa, ktoré ako pätnásťročné prežilo vražedný pokus talibanského ostreľovača, pakistanskej bojovníčky za ľudské práva a propagátorky práva dievčat a žien na vzdelanie a dnes už mladej ženy, ktorá v roku 2014 získala Nobelovu cenu za mier. Aj jej meno sa spája s touto slávnou britskou vzdelávacou inštitúciou.

Reklama

A spolužiačok s pozoruhodnou reputáciou neustále pribúda. Tento rok v septembri nastúpila na United World College of the Atlantic napríklad 15-ročná španielska princezná Leonor, prvorodená dcéra španielskeho kráľa Filipa VI. a kráľovnej Letizie a následníčka španielskeho trónu.

Ako astúrska kňažná sprevádza Leonor už od trinástich rokov svojho otca na oficiálnych príležitostiach. Jej nástup na strednú školu nedávno oznámila španielska kráľovská rodina prostredníctvom sociálnych sietí.

V minulosti túto školu na waleskom pobreží navštevovala aj, teraz už 19-ročná, princezná Elisabeth, vojvodkyňa brabantská, budúca kráľovná Belgicka. Tento rok nastupuje na Oxford, kde bude študovať históriu a politické vedy, ako uviedol kráľovský palác v Bruseli.

No kňažná Leonor nezostane na UWC jedinou študentkou s pomyselnou korunkou pri mene. Do rovnakého ročníka nastúpila aj princezná Alexia, prostredná dcéra holandského kráľa Willema-Alexandra a jeho manželky, kráľovnej Máximy.

Napokon, aj kráľovský otec patrí k absolventom tejto strednej školy. S Máximou majú tri dcéry: najstaršiu korunnú princeznú Catharinu-Amáliu, ktorá má 17 rokov, 16-ročnú Alexiu a najmladšiu 14-ročnú Arianu.

Klasické aj moderné predmety

Atlantic College založil v roku 1962 pedagóg nemeckého pôvodu Kurt Hahn. Mal v úmysle vytvoriť medzinárodnú školu pre deti vo veku od 15 do 19 rokov, ukončenú medzinárodnou formou maturity (International Baccalaureate), na ktorej by mohli študovať deti z rôznych krajín aj sociálnych vrstiev.

Dnes je Atlantic College známa svojou liberálnou, progresívnou výučbou, zameranou na globálne dianie. Študenti tu majú na výber z klasických predmetov ako anglická literatúra, biológia, chémia, ekonómia, zemepis, história alebo fyzika, no populárne je aj vizuálne umenie, dizajn a technológie, filmové štúdiá či politológia.

Vychovávajú budúcich lídrov

Hlavnou myšlienkou je predovšetkým výchova študentov k zodpovednosti voči okoliu a životnému prostrediu, udržateľnosti, v centre štúdia je aj komunitná a sociálna práca, zodpovedný leadership a tiež služba vo verejnoprospešnom sektore a charite. K tej sú študenti vedení od začiatku – mnohí z 350 študentov z viac ako 90 krajín sveta, ktorí aktuálne navštevujú túto strednú školu, získali od nadácie dokonca plné štipendium, čiastočnú formu štipendia poberá asi 60 percent z nich.

Žiaci z UWC chodia na túry a adrenalínové výpravy v rámci výučby leadershipu. Foto: United World College of the Atlantic

Popoludní môžu študenti rozvíjať svoj športový talent napríklad v atletických disciplínach, loptových hrách, jachtárčení či kanoistike. Ku škole s výhľadom na Bristolský záliv patrí nielen rozľahlá pláž, ale tiež okolité lesy či biofarma, na ktorej môžu pestovať vlastnú zeleninu a ovocie, alebo sa starať o hospodárske zvieratá.

Miesto pompéznych večierkov a smotánky

Vyučuje sa v impozantnom stredovekom sídle St Donat uprostred 60-hektárového panstva, ktoré v prvej polovici 20. storočia patrilo mediálnemu magnátovi Williamovi Randolphovi Hearstovi. Historický objekt kúpil v 20. rokoch (údajne potom, čo hrad videl na obálke svojho obľúbeného časopisu Country Life) a usporadúval tu nezabudnuteľné opulentné večierky.

Reklama

Často tu hostil nielen britskú aristokraciu, ale aj americkú smotánku. Stretávali sa tu napríklad Charlie Chaplin, G. B. Shaw či Douglas Fairbanks, Hearst tu uvítal aj budúceho prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho s rodinou.

Neskôr rezidenciu odkúpil filantrop Antonin Besse, ktorý ju v roku 1961 venoval nadácii UWC, aby tu otvorila prvú z niekoľkých škôl zo svojej siete.

Patrónkou UWC Atlantic College je dodnes panovníčka Alžbeta II., prezidentom školy bol v minulosti aj strýko jej manžela princa Philipa, lord Louis Mountbatten. Neskôr túto funkciu odovzdal svojmu prasynovcovi Charlesovi, princovi z Walesu. Počet absolventov prekročil 9000 ľudí z viac ako 150 krajín sveta.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je česká redaktorka Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?