9. februára 2021

Denne zomiera okolo sto pacientov nakazených covidom, za posledné dva dni rástol aj počet hospitalizovaných. „Trend nie je vôbec dobrý,“ povedal na utorkovom (9. 2) brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí. Čiernych okresov je po novom už 15, od pondelka 15. februára sa teda musia ich obyvatelia riadiť covid automatom. Situáciu môžu ešte zhoršiť otvorené školy, s očkovaním učiteľov by sa mohlo začať už túto sobotu.

V počte úmrtí na Covid-19, v prepočte na počet obyvateľov, je Slovensko aktuálne druhé najhoršie na svete po Portugalsku. V nemocniciach máme aktuálne 3652 ľudí, podľa ministra narastá počet výjazdov záchrannej služby a v nemocniciach ostáva už len 80 voľných pľúcnych ventilácií.

Uviedol, že negatívny trend v boji s koronavírusom sa nám zlomiť nedarí. „V Českej republike a na Slovensku sa krivka zaoblila a má tendenciu začať rásť,” poznamenal Krajčí s tým, že v ostatných susedných krajinách môžu vďaka zlepšeniu situácie postupne uvoľňovať opatrenia.

Po otvorení škôl bude podľa ministra situácia pravdepodobne vážnejšia. Momentálne je na Slovensku otvorených asi 21 % škôl.

Medzi čierne okresy aktuálne patrí Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom. V treťom – bordovom stupni je 51 okresov. V druhom stupni varovania – červenom, je 13 okresov.

Reklama

Potvrdením o negatívnom teste na ochorenie Covid-19, ktoré nie je staršie ako 7 dní, sa budú musieť od pondelka 15. februára preukázať (napríklad v práci) obyvatelia všetkých okresov, s výnimkou trinástich okresov v II. stupni varovania (červených).

Zohľadnenie covid automatu podľa jednotlivých okresov. Údaje ku 9. 2. 2021. Infografika: NCZI, MZ SR, ÚVZPrítomnosť juhoafrickej mutácie zatiaľ na Slovensku potvrdená nebola, no situáciu u nás komplikuje britská mutácia, ktorá je nákazlivejšia.  Minister by chcel aj preto na rokovaní vlády v stredu otvoriť otázku hraníc. „Musíme sa veľmi vážne zamyslieť nad tým, ako kontrolovať tých, ktorí vstupujú na územie Slovenskej republiky,“ povedal.

Pravidlá pre jednotlivé okresy podľa covid automatu

Materské školy, 1. stupeň základných škôl, záverečné ročníky stredných škôl:
Čierne okresy – zatvorené
Bordové okresy – na základe odporučenia RÚVZ
Červené okresy – otvorené

Platnosť testu v zamestnaní:   
Čierne okresy (IV. stupeň varovania) – 7 dní
Bordové okresy (III. stupeň varovania) – 7 dní
Červené okresy (II. stupeň varovania) – 14 dní
Ružové okresy (I. stupeň varovania, v tejto fáze zatiaľ nie je žiadny okres) – 21 dní

Cestovanie medzi okresmi do prírody:
Čierne okresy – zakázaný vstup aj výstup z okresu
Bordové, červené a ružové okresy – povolený pohyb medzi okresmi (okrem čiernych) s testom nie starším ako 7 dní.
Potvrdenie o negatívnom teste na ochorenie COVID-19 na cestu do prírody nepotrebujete v rámci okresu.

Kto nepotrebuje potvrdenie o negatívnom teste:
– Ak ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky.
– Ak ste v uplynulých 90 dňoch prekonali ochorenie Covid-19.

Novinky v očkovaní

Ako informoval minister zdravotníctva, na Slovensku bolo doposiaľ aplikovaných 226-tisíc očkovacích dávok, z toho niečo vyše 35-tisíc ľudí má za sebou obidve dávky vakcíny. Od soboty 13.2 spúšťa ministerstvo  zdravotníctva aj štvrtú fázu očkovania, v rámci ktorej prídu na rad aj učitelia.

Realizovať sa bude tak, že ministerstvo školstva dodá zoznam 40-tisíc učiteľov v materských školách, na prvých stupňoch základných škôl a v posledných ročníkoch stredných škôl. Títo by sa mali zaočkovať prednostne, keďže budú podľa ministra zabezpečovať prezenčnú výučbu v tých okresoch, kde to epidemická situácia dovolí.

Zdroj: MZ SR

„Budeme ich očkovať v jednotlivých krajských mestách v 12 očkovacích centrách a budeme to robiť v soboty a v nedele,“ uviedol Krajčí a dodal, že pokiaľ budú ďalej prichádzať vakcíny od AstraZeneca, od 1.marca by sme mohli spustiť veľké hromadné očkovacie centrá.

V troch nemocniciach, v Nemocnici svätého Michala v Bratislave, v Nemocnici svätého Michala v Košiciach a v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku bude očkovať aj kritická infraštruktúra podľa zoznamov, ktoré dodá ministerstvo vnútra.

Celkovo by sme tento mesiac mali mať podľa Krajčího k dispozícii 250-tisíc dávok od Pfizeru, 210-tisíc dávok od firmy AstraZeneca a niekoľko desiatok tisíc dávok od spoločnosti Moderna.

Menia sa aj pravidlá a dĺžka karantény

Hlavný hygienik Ján Mikas upresnil aj pravidlá karantény pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia či pre tých, ktorí sa stretli s nakazenou osobou. Povinná karanténa sa predĺžila sa z 10 na 14 dní, pri symptomatických pacientoch až do odznenia príznakov a po posúdení zdravotného stavu lekárom.

Na testy sa môžu ľudia bez symptómov objednávať najskôr na 8. deň po kontakte s nakazenou osobou alebo po návrate zo zahraničia. Pacienti s príznakmi si majú dohodnúť najskorší možný termín testov. Testovanie je v takýchto indikovaných prípadoch bezplatné. Karanténa platí pre celú domácnosť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?