5. mája 2021

Ako sa Fulvio Montipò vypracoval medzi svetových miliardárov? Kozmetika, potraviny a vŕtanie tunelov na prvý pohľad nemajú veľa spoločného. Ale všetky tri odvetvia využívajú produkty firmy Interpump Group, výrobcu čerpadiel, ventilov a iných hydraulických zariadení. Firmu z malého mestečka Sant’Ilario d’Enza vedie 77-ročný zakladateľ a CEO Fulvio Montipò. Jeho cesta bola tŕnistá, no výsledok stojí za to. Vlani sa po viac ako štyroch desaťročiach podnikania stal prvý raz dolárovým miliardárom.

Do exkluzívneho klubu sa Talian dostal po tom, ako vlani vzrástli akcie jeho firmy o 71 %. Stalo sa tak vďaka veľkému dopytu po hydraulických zariadeniach pre nákladnú dopravu a klientov, akým je napríklad švédsky gigant Volvo.

Na začiatku bol inovatívny nápad

Príbeh Interpump Group má však korene ešte v 70. rokoch minulého storočia. Montipò mal 33 rokov a bol manažérom u výrobcu hydraulických zariadení pre poľnohospodársky sektor, keď dostal nápad, že by kovové piesty nahradil keramickými, čo by celé zariadenie zmenšilo, a vďaka takýmto piestom by bolo tichšie a odolnejšie. Svojím nápadom si bol taký istý, že založil vlastnú firmu.  

Dnes, o 44 rokov neskôr, má jeho 17-percentný podiel v Interpumpe hodnotu viac ako miliardu dolárov, k čomu treba prirátať 24 miliónov v akciových opciách. Od roku 1996, keď sa začalo s akciami firmy verejne obchodovať, prinášali investorom ročný výnos 14,7 % – oproti priemeru 9,6 % pre S&P 500 či priemeru 0,02 % pre taliansky index FTSE MIB. 

Vlani zaznamenal Interpump čistý zisk 209 miliónov dolárov pri tržbách 1,6 miliardy – čo bol malý 4-percentný, respektíve 5-percentný prepad oproti číslam z roku 2019.

Reklama

Spoločnosť je najväčším svetovým výrobcom vysokotlakových piestových čerpadiel a pomocných hriadeľov, čo sú malé, ale kľúčové komponenty v mnohých odvetviach. Využívajú ich v lodeniciach, ropnom priemysle, poľnohospodárstve aj stavebníctve. Väčšinu produktov predáva v Európe a Severnej Amerike – objednávky z týchto trhov tvorili takmer tri štvrtiny tržieb v roku 2020.

Okrem výroby hydraulických dielov pre firmy ako Renault a Scania produkuje spoločnosť Interpump aj diely pre stroje potravinárskych gignatov, akými sú Danone či Nestlé, alebo aj pre kozmetické spoločnosti. 

Otec aj matka ho opúšťali na dlhé mesiace

„Podnikatelia musia mať nepretržitú túžbu byť najlepšími,“ povedal Montipò talianskemu denníku Il Sole 24 Ore v roku 2019. „Musia chcieť mať najlepšie produkty, najlepšiu organizačnú efektivitu, najlepšie podmienky na prácu, skrátka byť najlepšími v každom ohľade.“

Jeho túžba byť najlepším sa zrodila v detstve, keď sledoval otca každoročne odchádzať na deväť mesiacov do Švajčiarska, kde pracoval ako sezónny robotník. Montipò, syn murára a chyžnej (ktorá rovnako odchádzala na dlhý čas z domu), prišiel na svet v roku 1944, teda ešte počas druhej svetovej vojny.

Vychovávali ho členovia širšej rodiny a pôvodne mal ísť v otcových stopách a po základnej škole sa vyučiť remeslu. Jeden z jeho učiteľov ho však nahovoril, aby sa skúsil dostať na katolícku internátnu školu, ktorá každý rok uhradila plné štipendium piatim nadaným študentom. Keďže Montipòvi sa podarilo ho získať, otec neprotestoval, aby sa syn odklonil od plánu a išiel ďalej študovať.

Pracoval do deviatej večer, do druhej rána sa učil

Na strednej škole doučoval ostatných žiakov a zo zarobených peňazí si zaplatil školné na Univerzite v Modene, kde študoval biológiu. Napokon však v roku 1968 prestúpil na Univerzitu v Trente, kde študoval sociológiu. Po otcovi zdedil vorkoholické gény, a tak sa už počas štúdia zamestnal na plný úväzok vo firme Bertolini.

V roku 2009 si pre talianske noviny Repubblica zaspomínal, ako v tých časoch pracoval do 9. hodiny večer a študoval do 2. hodiny ráno.

V roku 1972, keď mal vo vrecku titul sociológa, ho v Bertolini povýšili na pozíciu manažéra. O päť rokov neskôr sa nepohodol s vedením firmy. S dvomi priateľmi sa preto rozhodol založiť novú firmu, ktorá mala vyrábať revolučné, nové piestové čerpadlo, ktoré veľmi skoro prerazilo na trhu.

V roku 1977 založil Interpump Group s vlastným kapitálom asi 1 250 eur a s ďalšími prostriedkami od miestnych investorov výmenou za 40-percentný podiel vo firme. Spoločnosť rýchlo rástla a Montipò investorov vykúpil počas ďalších troch rokov.   

Začiatkom 90. rokov spoločnosť Interpump narástla a zamestnávala už viac ako 200 ľudí. Jej produkty sa predávali po celom svete. Montipò sa práve vtedy rozhodol, že predá svoj podiel (za nezverejnenú sumu) britskej investičnej firme BC Partners, ktorá následne v roku 1996 dostala firmu na milánsku burzu.

Kým Interpump počas ďalších rokov nakupovala iné firmy a rozširovala svoju ponuku, Montipò sa na čas vrhol na inú svoju vášeň – chov závodných koní. A s akým úspechom? Jeho kone od roku 1996 až do roku 2015, keď predal posledného z nich, zarobili na rôznych pretekoch viac ako 5 miliónov dolárov.   

Ľahko sa zaľúbi

„Vždy som miloval všetko čo robím: či to boli tehly, kone, kvety alebo hocičo iné,“ povedal miestnemu denníku Il Resto del Carlino v roku 2015. „Zaľúbim sa veľmi ľahko.“ 

Rýchly rast Interpumpu nebolo možné ignorovať a koncom roku 1999 Montipò kúpil späť 2 % akcií spoločnosti za asi 7 miliónov dolárov. A prikupoval ďalej. V roku 2003 odkúpil celý podiel BC Partners.

Firma pritom pokračovala v akvizíciách. Za posledné dve desaťročia kúpila tucty menších firiem v Taliansku, Nemecku, Spojených štátoch aj v Číne. V roku 2020, napriek prepadu tržieb v súvislosti s pandémiou, Interpump kúpil štyri rôzne spoločnosti v Taliansku a Španielsku. 

Vďaka nápadu, na ktorý prišiel ako tridsiatnik, je dnes Montipò miliardár. No na svoje korene nezabudol.

V roku 2004 kúpil a zrenovoval historický palác zo 17. storočia v meste Reggio Emilia, kde chodil na strednú školu a kde v súčasnosti žije. V budove sú dnes apartmány, kancelárie a obchody vrátane reťazca H&M. 

V rozhovore pre L’Italia A Pezzi, knihe Antonia Roccuzza z roku 2011, pripisuje svoj úspech tvrdej práci, obete rodičov a túžbe vybudovať pre seba lepší život.

Reklama

„V ten deň, keď po mojich rodičov prišiel autobus, ktorý ich odviezol preč na celé mesiace, som sa len hneval a hovoril si, že to nie je fér. Dušoval som sa, že keď vyrastiem, pokúsim sa vybudovať niečo zmysluplné priamo tu doma,“ zaspomínal si Montipò.

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorom je redaktor Giacomo Tognini, ktorý píše o miliardároch.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?