20. apríla 2020

Pandémia nového koronavírusu ovplyvnila módnu značku Rivica rovnako, ako ďalšie podobne fungujúce firmy. Ivica Rozehnal, jej zakladateľka a majiteľka, musela zatvoriť svoj sukňový showroom, a tak prišla o osobný kontakt so zákazníčkami. Aj napriek tomu sa rozhodla podporiť iniciatívu Kto Pomôže Slovensku, v rámci ktorej ušila rúška pre bratislavskú nemocnicu na Antolskej. Pokračuje v tom aj naďalej a pokrýva dopyt ľudí.  

Keď sa Ivica snaží zosumarizovať dopad aktuálnej situácie na jej biznis, konštatuje, že v marci sa mala značke Rivica začať hlavná sezóna. Na toto obdobie sa veľmi tešila a zároveň bola plne pripravená. „Mala som naplánované rôzne offline aktivity, napríklad dizajnové trhy,“ dodáva. Všetky plány podnikateľky padli, keď sa na Slovensku začalo šíriť ochorenie Covid-19.  

Musela preto pristúpiť k zatvoreniu svojho showroomu, v ktorom si zákazníčky skúšali a bližšie sa zoznamovali s kvalitou sukní. Celé fungovanie značky Rivica sa teda chtiac-nechtiac presunulo do webového priestoru, predovšetkým na eshop a Instagram. „Aspoň ma to takýmto spôsobom prinútilo zlepšiť si online komunikáciu a zaktualizovať svoj internetový obchod,“ zamýšľa sa a hľadá pozitíva na vzniknutej situácii.  

Urgentná objednávka

Ivicu sprvu v polovici marca zhoršujúca sa situácia a prísnejšie opatrenia vystrašili. „Zostala som celý víkend úplne paralyzovaná. Pomyslela som si: Pane Bože, čo budeme robiť,” spomína otázku, na ktorú sa snažila nájsť odpoveď. Počas týchto dní si na internete všimla, že na trhu nie je dostatok rúšok. „Ale nechcela som ísť do toho, že by som ich šila,“ ozrejmuje.  

Reklama
Ivica vraví, že sa jej začali ozývať zákazníčky s prosbou o doladenie rúška k sukni. Foto: archív

Situácia sa zmenila, keď počas pracovnej rutiny po ťažkom víkende zbadala výzvu iniciatívy Kto Pomôže Slovensku. „Pozerala som si handmade stránku Sashe, ktorá to koordinovala a hľadala ľudí, ktorí by mohli šiť rúška,“ vysvetľuje. Nezaváhala ani na moment, keďže boli určené pre zdravotnícky personál petržalskej Nemocnice svätého Cyrila a Metoda. Prekvapene konštatuje, že jej do toho momentu ani nenapadlo, že personál nemá rúška k dispozícii. 

„Rozhodla som sa, že do toho idem. Keď viem, pomôžem. Viem šiť, mám látky, preto som sa zapojila,“ upresňuje. Z iniciatívy Kto Pomôže Slovensku od Ivice pôvodne chceli, aby vyrobila tisíc rúšok, neskôr sa dohodli na polovici pôvodného počtu. Objednávka bola podľa podnikateľky urgentná, preto dodanie 500 kusov rúšok v rámci spolupráce rozdelili na tri časti. „Po prvú várku prišiel kuriér, dobrovoľník z iniciatívy, ku mne domov o jedenástej večer. Ešte som žehlila posledné kusy,“ opisuje.  

Na rúškach pre zdravotníckych zamestnancov Nemocnice svätého Cyrila a Metoda nepracovala podnikateľka sama. Ivica poukazuje na to, že to bola tímová spolupráca. O pomoc  požiadala jednu zo svojich krajčírok, ktorá pre značku Rivica obyčajne pripravuje sukne a tiež ďalšiu kamarátku, ktorá má zase značku Vivien Mihalish. „Spojili sme svoje sily. Šili sme od rána do večera,“ dodáva.  

Šitie rúšok je ako manufaktúra

Ešte počas výroby rúšok pre iniciatívu Kto Pomôže Slovensku sa Ivici začali ozývať ďalší ľudia, ktorí o ne mali záujem. „Hneď som ich odkazovala na iné značky, ale dopyt neutíchal,“ hovorí podnikateľka. Pôvodne totiž neplánovala ďalej vyrábať a predávať rúška priamo cez svoj eshop. Skrátka nechcela, aby tieto produkty patrili do jej portfólia.  

Keď sa k Ivici dostala správa, že personál nemocnice na Antolskej viac rúšok nepotrebuje, zmenila názor. Vtedy sa zaviazala, že vyhovie aj ostatným. „Začali sa mi dokonca ozývať i klientky, ktoré už doma majú moje sukne. Chceli rúško v rovnakom dizajne,“ konštatuje. Momentálne zakladateľka a majiteľka značky Rivica tieto produkty vyrába sama a na základe objednávok. Nič si nepripravuje vopred.  

Podľa nej je šitie rúšok ako manufaktúra. A aby sa nezbláznila, v rámci psychohygieny si určila, že denne vyrobí 30 až 40 kusov, no viac v žiadnom prípade nie. „Je to veľmi náročné a tento počet je pre mňa únosný,“ vraví. Počas šitia dbá o zvýšené hygienické podmienky. Celý čas má sama nasadené rúško a ruky si pravidelne dezinfikuje.  

Taktiež si dáva záležať, aby boli rúška značky Rivica vyrobené zo stopercentnej bavlny. Mali by byť skutočne funkčné a nie iba estetické, dopĺňa podnikateľka. Využíva preto materiály s  certifikátom OEKO-TEX® Standard 100. „Sú nezávadné aj pre deti od pár mesiacov do troch rokov. Nepoškodzujú pokožku tváre a nevylučujú chemikálie farieb,“ ozrejmuje.  

Rúška bude podnikateľka ponúkať dovtedy, kým dopyt neustane. „Ak si ich moje klientky alebo ďalší zákazníci cez eshop objednajú, pretože ich budú potrebovať, tak ich vyrobím,“ vraví. Kým zase otvorí dvere na svojom showroome, plánuje sa Ivica intenzívne venovať online predaju a zákazníčkam komunikovať, čo im vie ponúknuť skladom, prípadne na objednávku. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?